Hametan Kremi Ne İşe Yarar?

Herkesin çantasında ve evinde eksik etmediği bir kremdir olmaktadır. Hametan krem ve hametan pomad olarak da satılmaktadır.

Sivilceler, yaralar, cilt lekeleri yanıklar ve daha birçok sorunu kısa sürede yok eden her derde deva bir krem olmaktadır. Emziren annelere den yaşlılara kadar 7’den 70’e herkesin tercih ettiği bir kremdir. İçeriğinde bulunan etken maddeler kısa sürede cilt sorunlarını gidermekte çok etkilidir.

Hametan Krem Nedir?

Peki, Reçete ile satılan bir krem olmasına rağmen her derde etkili olmasından dolayı sıklıkla tercih edilen ve herkes tarafından tavsiye edilen gösteren hametan krem nedir? Eczacılar tarafından, cilt sorunlarında ilk tavsiye edilen ürünlerden biridir. Hametan 30 gr. ve 50 gr. olarak alüminyum tüplerde satışa sunulmaktadır. Etken maddesi Hamamelis virginiana olan kremin en etkili bileşendir. Deriye ait yaralanmalarda söz konusu bölgeye deri proteinlerinin çökmesini sağlayarak doku büzücü ve kalınlaştırıcı etki göstermektedir. Kanamayı durdurucu ve iltihap giderici etkilere sahiptir. Ortalama 100 gramda 25 gram Hamamelis virginiana bulunur.

İlginizi Çekebilir:  Nimokain Jel Ne İçin Kullanılır? - Kullanıcı Yorumları

Hameten Krem Nasıl Kullanılır

Genelde doktorunuzun tavsiyesi ile kullanılması gereken kremler hameten krem için çok geçerli olmamaktadır. İhtiyaç duyduğunuz süre boyunca gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Peki, hameten krem nasıl kullanılır? Bu aşamaların doğru şekilde uygulanması kremin etkisini arttırmaktadır.

  • Sürülecek bölge iyice temizlenir ve kıyafet ile olan temas minimuma indirilir.
  • Krem parmağa alınır ve yumuşak hareketlerle sürülür. Alınan kremin miktarı sürülecek bölgenin büyüklüğüne göre de değişmektedir.
  • Krem o bölgeye iyice dağılana kadar masajla dağıtılmaktadır.
  • Krem sürüldükten sonra bölgede açık yara yok ise o şekilde kalabilir fakat yara ya da çizik varsa gazlı bez ile kapatılmalıdır.

Hametan Krem Yan Etkileri

Peki, Doktorumuza danışmadan bile kullanılabilen bu kremin yan etkileri yok mudur? Hametan krem yan etkileri neredeyse yoktur. Zaten bebeklere ve hamilelere önerilmesinin temel sebebi bu olmaktadır. Çok nadir bir şekilde deri döküntüleri, yüz, dudaklar ve dil de şişme gibi belirtiler gösteriyor ise alerjiktir ve doktora gidilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Etotio 400 Mg Kullanıcı Yorumları

Hametan Mavi Merhem ve Hametan Sarı Krem Arasındaki Fark Nedir?

Hametan, mavi ve sarı ambalajlı tüplerde satıştadır. İki farklı renkte olması ile Hametan mavi ve Hameten sarı arasındaki fark nedir? Sorusunu akıllara getirmektedir. Bu renk farkı hametanın içeriğindeki bazı farklılıklardan doğmaktadır.

  • Mavi renkteki ambalaj kutusundaki hametan merhem, pomad formundadır. Pomad formundaki hametan merhemin daha yağlı bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. En etkilisi bu yağlı yapısından dolayı pomadtır.
  • Sarı ambalaj kutusunda olan Hametan, su bazlı bir içeriğe sahiptir. Krem formunda olduğundan dolayı pomadın aksine daha az yağlı olma özelliği göstermektedir.

Mavi ve sarı formadaki hametanın yağlılık oranının farklı olması derideki emilimle alakalıdır. Yağ oranının artması ile derideki emilimi artırmaktadır. Krem formundaki hametan yüzeysel ve deri içerisinde etki eden bir yapıya sahiptir. Daha yağlı olan pomat formundaki mavi hametan deri içerisine etki ettiği kadar derinin iç tabakalarına kadar, daha geniş bir alana etki göstermektedir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.