Kinovir 200mg Ne İçin Kullanılır? Kullanıcı Yorumları

Kinovir 200 mg, antiviral bir ilaçtır. Ülke olarak üretmiş olduğumuz yerli covid-19 ilacı olmaktadır. Genel olarak gece yanığı adıyla bilinen zoster hastalığının tedavisinde oldukça sık kullanılmaktadır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemektedir. Bu durumu önleyebilmek için enfeksiyondaki virüsün çoğalmasını engellemektedir. Ağrıyı hafifletirken aynı zamanda da iyileşme aşamasını hızlandırmaktadır. İlacın kullanımı, ne kadar süre kullanılacağı doktor tarafından belirlenmektedir. Hastalığın iyileşme aşaması takip edilerek kontrol edilmektedir.

Kinovir 200mg Nasıl Kullanılır?

Kinovir 200 mg kullanımı, genellikle oral yani ağız yoluyla sağlanmaktadır. İlacın kullanımına başlatan doktor tarafından takibi sağlanıp, doktorun vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda, doğru dozda alınmaktadır. Bu doz, hastanın durumu ve enfeksiyonun hangi seviyede olduğuna göre değişmektedir. İlacın yiyecek ve içeceklerle beraber alınmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Hamazinc Krem Kullanıcı Yorumları

Kullanılma amacı ışığa duyarlı deri problemleri ise; ilaç sadece yüksek ışığa maruz kalınacak dönemlerde kullanılmaktadır. Bunun dışında yaşlıların da yetişkinlerin de kullanması önerilen doz, günde yaklaşık olarak 1 ya da 2 tablet şeklindedir. Bir tablet 200mg’a denk gelmektedir. Bundan dolayı günde uygun görülen dozaj, 200 ya da 400mg olmaktadır.

Çocukların kullanımında ise, yalnızca 31kg’ın üstündeki çocuklar için uygundur. Verilen doz da kiloya göre farklılık göstermektedir.

Fazla Dozda Kinovir Kullanılırsa Ne Olur?

Fazla dozda kinovir kullanılırsa, en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli ve bir hekime danışılmalıdır. Fazla dozda kullanılırsa görülebilecek bazı etkiler mevcuttur. Bu etkiler şöyledir:

 • Görme konusunda bazı problemler yaşanabilmektedir.
 • Kişide fazla baş ağrısı şikayeti meydana gelebilmektedir.
 • Kişinin kan basıncında düşme meydana gelebilir.
 • Fazla doz almış olan kişi nöbet geçirebilmektedir. Bu durum oldukça tehlikeli olup en yakın hekime başvurulmalıdır.
 • Ani şiddetli solunum problemleri gözlemlenebilmektedir.
 • Nadir de olsa kişide bazı durumları tetikleyerek kalp krizi oluşumuna sebep olabilmektedir.
 • Çocuk ya da bebeklerin kontrolsüz doz kullanımında direkt bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir.
 • Eğer alınması gerek doz alınmadıysa, unutulduysa zaman geçirilmeden o doz alınmalıdır. Bir sonraki dozun zamanında çift doz şeklinde alınması kesinlikle yanlıştır.
İlginizi Çekebilir:  Airpass Nedir Ne İçin Kullanılır - Kullanıcı Yorumları

Kinovir 200mg Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi kinovir 200mg yan etkileri de mevcuttur. Kişiden kişiye meydana gelen bu yan etkiler, genelde uzun süreli olmamaktadır. Bu yan etkiler:

 • Kusma,
 • Mide bulantısı,
 • İshal,
 • Baş ağrısı,
 • Yorgunluk şeklinde olabilmektedir.

Bu yan etkilerin dışında daha ciddi etkiler yaşanmaması için doktor kontrolünde olunmalıdır. Başka rahatsızlıkları bulunan hastalarda, ilacın içindeki etken bazı maddelere alerjisi olan kişilerde daha farklı, ciddi yan etkiler meydana gelebilmektedir. Her ilaç kullanımında olduğu gibi kinovir kullanımında da hamilelerde ya da emzirme döneminde olan kadınlarda doktor kontrolünde olunması gerekmektedir. Doktora danışılmadan ilaç kullanımına başlanmaması gerekmektedir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.