Tampon Çatlak ve Kırık Tamir Fiyatı Ne Kadar? (Ön ve Arka Tampon) 2023

Her otomobilde ön ve arka olmak üzere 2 adet tampon vardır. Peki ya ön ve arka tampon çatlak ve kırık tamir fiyatı ne kadar?

Otomobillerin dış yüzeyine kaporta adı verilir. Kaportada 13 ayrı parça bulunmaktadır. Bunlar genelde sac metalden yapılmışlardır. Ancak iki tanesi hariç. Aracınızın ön ve arka alt taraflarında plastikten kaporta parçalarına tampon adı verilir. Plastikten yapılmalarının sebebi en çok darbe alan kısımlar olmasıdır. Çünkü park etmelerde veya manevra sırasında tampon sürtülebilir. Eğer çelikten olsaydı çabucak bükülecek ve öyle kalacaktı. Ancak plastik olması darbe aldığı zaman ezilirse hemen eski halini alması nedeniyledir. Plastik olmasına rağmen tamponlar gövde rengi ile aynı olmaktadır. Çünkü farklı renk tampon aracın görüntüsünü bozmaktadır.

Tampon Neden Boyanır?

Dediğimiz gibi plastik olmasının avantajlarının yanı sıra dezavantajları da vardır. Plastik üstünde boya, çelik sacda olduğu gibi sağlam durmaz. Bu zamanla atabilir veya boya soyulması yaşayabilirsiniz. Ayrıca dediğimiz gibi manevralar sırasında en çok çarpılan yer tamponlar olduğu için sürekli boya ihtiyacı duyarlar. Zaten ekspertizlerde plastik olması nedeniyle tampon boyasına bakılmaz bile. Ancak yine de boyasız bir tampon kötü görüntüye neden olabileceği için boyatılması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Far Ayar Fiyatı Ne Kadar? Far Ayarı İşçilik Ücreti 2023

Ön ve Arka Tampon Boyama Fiyatı Ne Kadar?

Son 30 yıldır üretilen otomobillerin tamponları kaporta renginde ve metalik olmaktadır. Metalik boya fiyatı, normal boyaya göre yüzde 50 seviyesinde daha fazladır. Boya yapılmadan önce aracınızın tamponunun sökülmesi ve eski boyanın kazınması gerekir. Daha sonra ustanız güzelce zımparalar ve tampon yüzeyini pürüzsüz hale getirir. Daha sonra astar çeker ki, boya ileride solmasın veya soyulmasın. Astar kuruduktan sonra ise boya daha sonra parlaklık kazansın diye vernik atılır. Ön tampon boya fiyatı 2000 lira, arka tampon boya fiyatı 1500 lira olarak alınmaktadır. Bu fiyatlar 2023 yılı için bu şekildedir.

Ön ve Arka Tampon Çatlak ve Kırık Tamiri
Ön ve Arka Tampon Çatlak ve Kırık Tamiri

Ön ve Arka Tampon Çatlak ve Kırık Tamiri

Plastik tamponlar darbe sırasında çok kolay bir şekilde kırılabiliyor. Ayrıca boyası da yerinden atıyor. Ön veya arka tamponda çatlak varsa mutlaka tamir edilmesi veya değiştirilmesi gerekir. Sıfır tampon fiyatları çok yüksek olduğu için araç sahipleri genelde tamir yolunu seçerler. Tamir fiyatı çatlağın büyüklüğüne göre değişir. En küçük tampon tamirini 500 liraya yapıyorlar. Kurtarılabilecek kadar büyüklükte tampon tamiri ise 4.000 liraya kadar çıkabilmektedir. Bu fiyatın üstüne birde boya parasını kattığını zaman. Ön ve Arka tampon çatlak tamiri 2023 yılı için 2000 ile 6000 lira arasında değişen bir paraya mâl olacaktır. Eğer aracınızın tamponu nadir bulunansa ve kırıldıysa, tampon kırık tamiri yaptırmalısınız. Bu durumda ön ve arka tampon kırık tamiri 20.000 liraya kadar çıkabilmektedir. Çünkü eski tampon için kalıp dökülür ve bu kalıba uygun şekilde yeni tampon kırık tamiri yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Simit Tüp Tankı Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.