Ateşleme Bobini Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Ateşleme bobini bir otomobilin en önemli parçalarından bir tanesidir. Peki ya ateşleme bobini değişim maliyeti ne kadar? Ateşleme bobini fiyatları ne kadardır? Ateşleme bobini değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için ateşleme bobini değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Bir otomobilin motorunda yanma meydana gelebilmesi için bir kıvılcıma ihtiyaç vardır. Çünkü hava yakıt karışımı kendi kendine tutuşmaz. Bu yüzden anlık olarak 2 bin volt elektrikli enerjisi gelen bujiler kıvılcım çıkartarak yakıtın tutuşmasını sağlar. Bujinin ihtiyaç duyduğu bu kadar yüksek değerde voltaj için pek çok parçanın bir uyum halinde çalışması gerekir. Bu konuda en önemli görevi ise ateşleme bobini üstlenir.

Ateşleme Bobini Ne İşe Yarar?

Aracınızın aküsü normal şarjlar altında 14 volt civarında bir elektrik üretir. Bu bujilerin kıvılcım çıkarması için çok daha az bir değerdir. Bu yüzden voltaj değerinin binlerce volta çıkartılması gerekir. Bunun için ateşleme bobini vardır. Aküden çıkan elektrik bir takım bileşenlerden geçtikten sonra bobine ulaşır. İçerisinde bobin içerisinde mıknatıs ve bakır bulunur. Burada voltaj değeri 2.000 seviyesine çıkartılır ve buji kabloları vasıtasıyla bujilere iletilir. Bujiler ise anlık olarak kıvılcım çıkartır ve böylelikle aracınızın ateşlemesi tamamlanmış olur.

İlginizi Çekebilir:  Santos coin Nedir? Yorumları ve Tahminleri

Eski karbüratörlü araçlarda bir adet bobin bulunmaktadır. Buradan çıkan elektrik distribütörde ayrılıştırılır ve bujilere dağıtılırdı. Bunun kötü tarafı ise ateşleme bobini bozulursa, ateşleme komple durduğu için yolda kalmaya neden olur.  Enjeksiyonlu motorlarda ise silindir sayısı kadar bobin bulunur. Bunlara kalem bobin adı verilir. Bir tanesi arıza yapsa bile araba tekleyerek bile olsa sanayiye kadar gider ve yolda kalmazsınız. Zaten günümüzde karbüratörlü araba çok fazla kalmamıştır.

Karbüratörlü Ateşleme Bobini
Karbüratörlü Ateşleme Bobini

Ateşleme Bobini Değişim Fiyatı Ne Kadar? 2023

Karbüratörlü Motor Ateşleme Bobini Fiyatı: Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal, Renault 9 Broadway ve Lada gibi karbüratörlü araçların ateşleme bobini fiyatı 400-500 lira arasındadır. Değiştirilmesi için 200 lira işçilik ücreti istenmektedir. Yani karbüratörlü araba ateşleme bobini değişim maliyeti en fazla 750 lira civarında tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kyocera MA2001W Alınır Mı? Yorumları ve Teknik Özellikler

Enjeksiyonlu Motor Ateşleme Bobini Fiyatı: Bobin başına 500 ile 1000 lira arasında değişen bir paraya satılmaktadır. Bunda aracınızın marka ve modeli çok önemlidir. Hatta Volvo’nun ateşleme bobini 2500 liraya satılır. Ustanız ise bobini tane başına 500 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirir.

Ancak şunu bilmekte fayda var. Enjeksiyonlu araçların ateşleme bobini neredeyse ömürlüktür. Doğru kullanımda ve su ile temas ettirilmezse 200 bin kilometre kadar gidebilmektedir. Ancak karbüratörlü araçların bobin ömrü 50-60 bin kilometrede bitmektedir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.