Alternatör (Şarj Dinamosu) Kasnağı Değişim Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti Kaç TL – 2023

Otomobillerin önemli parçalarından bir tanesi olan şarj dinamosunun ucunda buluna döner kısım olan alternatör kasnağı ne kadara değişir? Şarj dinamosu kasnağı değişim işçilik ücreti kaç TL? Sonuç olarak 2023 yılı için alternatör kasnağı değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin sürekli olarak bir elektrik ihtiyacı vardır. Motor çalışmadan önce kontağı bir tur çevirdiğinizde akü devreye girer. Bu sırada aracın kullandığı tüm elektrik aküden sağlanır. Ancak en sağlam akü bile bir otomobili en fazla 2 saat idare eder. Bunun için aracın kendi elektriğini kendisi üretmesi gerekir. İşte burada alternatör adı verilen diğer adı şarj dinamosu olan bir motor devreye girer.

Alternatör Kasnağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yazımın içinde bazen alternatör bazen de şarj dinamosu diyeceğim. Sonuç olarak ikisi de aynı parçadır ve sadece adları değişiktir. Kontağa bastığınız andan itibaren motor çalışmaya başlar. Motorun dönüş gücüyle birlikte bir kayış şarj dinamosunu döndürmeye başlar. Bir tür jeneratör olan alternatör aracın elektrik ihtiyacını karşılarken, akünün de eksilen enerjisini şarj eder. Alternatörün tam önünde kayışın bağlı bulunduğu kısımda yuvarlak bir döner parça vardır. Bu parça alternatör miline bağlıdır. İşte bu döner şarj dinamosu parçasına alternatör kasnağı adı verilir. İçerisinde bilye olduğu için zamanla arızalanır ve şarj dinamosunun voltajının düşmesine neden olabilir. Bu durumda muhakkak değiştirilmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Cam Suyu Fıskiye Memesi Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023
Alternatör Kasnağı
Alternatör Kasnağı

Alternatör Kasnağı Değişim Fiyatı Ne Kadar? 

Şarj dinamosu kasnağını değiştirmek için bir oto elektrikçiden yardım almanız gerekiyor. Ustanız öncelikle şarj dinamosunu sökecektir. Ardından bir yere sabitleyip eski kasnağı çıkartacaktır. Daha sonra yenisini yerine takacaktır. Alternatör kasnağı fiyatları ise bazı marka modellerde şu şekildedir.

 • Ford Focus Alternatör Kasnağı Fiyatı: 600 TL
 • Toyota Corolla Alternatör Kasnağı Fiyatı: 750 Lira
 • Opel Astra Alternatör Kasnağı Fiyatı: 600 Lira
 • Honda Civic Alternatör Kasnağı Fiyatı: 700 Lira
 • Volkswagen Golf, Polo, Passat Alternatör Kasnağı Fiyatı: 750 Lira
 • Tofaş Şahin, Kartal ve Doğan Alternatör Kasnağı Fiyatı: 350 Lira
 • Renault 9 Alternatör Kasnağı Fiyatı: 400 Lira
 • Lada Samara ve Vega Alternatör Kasnağı Fiyatı: 500 Lira
İlginizi Çekebilir:  Elektrikli Süpürge Motoru Tamiri Fiyatı

Evet gördüğünüz gibi bazı marka modellere ait şarj dinamosu kasnağı fiyatlarını verdim. Ustanız değiştirilmesi için 2023 yılı itibariyle 500 lira işçilik ücreti isteyecektir. Sonuç olarak alternatör kasnağı değişim maliyeti 2023 yılı için 850 ile 1250 lira arasında değişecektir.

Alternatör kasnağı arıza yaptığı zaman önce ötme sesi çıkmasına neden olur. Eğer motor çalışırken bir uğultu sesi geliyorsa, akü lambası yanıyorsa ve aracınızın aküsü çabuk boşalıyorsa alternatör kasnağı arızasından şüphe etmelisiniz.

“Alternatör (Şarj Dinamosu) Kasnağı Değişim Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti Kaç TL – 2023” üzerine bir yorum

 1. Merhaba, mercedes b 150 aracım var,bir anda akü lambası yandı ve tamirciye götürdüm, şarj dinamosu kayışı kopmuş ve bilye dağılmış dedi.bunun değişimi için 12 Bin TL. Para istedi.işçiliği çok zormuş.bu normal mi yoksa adam beni feci şekilde kazikliyor mu?

  Yanıtla

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.