Triger Kayışı ve Zinciri Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerde bulunan en önemli kayış olan triger kayışı ne kadara değişir? Triger kayışı fiyatı ne kadar? Triger kayış değişimi işçilik ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için triger kayışı değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz. 

Otomobillerin motorunun bir uyum halinde çalışması için bir takım kayışlara ihtiyaç vardır. Triger kayışı da bunlardan bir tanesidir. Bir otomobilde en önemli kayış triger kayışıdır. Belirtli periyodlar halinde muhakkak değiştirilmesi gerekir. Eğer triger kayışı koparsa aracınızın motoru büyük ihtimal ölecektir. Bu sebeple triger kayışı asla ihmal edilmeye gelmeyen bir parçadır. Bazı araçlarda bildiğiniz lastik kayış kullanılırken bazılarında zincir triger kullanılır. Sonuç olarak triger kayışı ve triger zinciri aynı amaca hizmet eden iki parçadır.

İlginizi çekebilir: Triger Kayışı Nedir ve Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

Triger Kayışı ve Zinciri Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motorun çalışması için içerisinde yanma meydana gelmesi gerekir. Bu yanma için karışım hava ve yakıttan oluşmaktadır. Bu karışımın ayarı çok ince oranlar gerektirir. Yanmanın meydana geldiği yere motor bloğu, üst tarafına ise motor kapağı adı verilir. Motor bloğu içerisinde silindirler, piston kafaları ve krank mili gibi parçalar vardır. Üst kapakta ise eksantrik mili, subaplar ve iticiler bulunur. Eksantrik mili döndüğü süre boyunca valflerin sırayla açılıp kapanmasını sağlar. Örneğin bir silindirde egzoz subabı açıksa, emme subabı kapalı olmalıdır. Kesinlikle ikisi birden kapalı olamaz. Ayrıca piston kafası en üst noktada iken subaplar kapalı olmalıdır. Ya değilse piston başına çarpan subaplar eğilir ve motorun ciddi zarar görmesine neden olur. İşte bu zamanlamayı ayarlayan parçaya eksantrik mili adı verilir. Eksantrik mili çalışması için gücünü krank milinden alır. Ancak krank mili motorun en altında olduğundan gücü aktarması için bir halata ihtiyaç vardır. İşte bu halatın adı “triger kayışı” ve “triger zinciri” olarak adlandırılmaktadır. Bazı kimseler ise zamanlama kayışı adı verir.

İlginizi Çekebilir:  Araç Kliması Kompresör Tamiri Fiyatı

Triger Kayışı ve Zinciri Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Triger kayışı değiştirilmesi asla ihmal edilmeyecek bir parçadır. Ömrü 80 bin kilometre veya 4 yıldır. Bu sürelerden hangisini önce tamamlarsa değiştirilmesi gerekir. Triger kayışı fiyatı çok fazla değildir. Ayrıca triger kayışı “devirdaim pompası ve gergi rulmanı” ile birlikte set halinde satılır.

Triger Seti Fiyatları

  • Ford Focus 1.6 Benzinli Triger Set Fiyatı: 2.000 Lira
  • Ford Focus 1.6 TDCI Triger Seti Fiyatı: 4000 Lira
  • Tofaş Triger Seti Fiyatı: 750 Lira
  • Renault Clio 1.4 Benzinli Triger Seti Fiyatı: 1200 Lira
  • Fiat Albea ve Palio Triger Seti Fiyatı: 1250 Lira
  • Toyota Corolla Triger Seti Fiyatı: 2300 Lira
  • Volkswagen 1.6 TDI Triger Seti Fiyatı: 4200 Lira
İlginizi Çekebilir:  Üst (Silindir) Kapak Taşlama ve Torna Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti 2023

Gördüğünüz gibi bazı marka ve modellere ait triger seti fiyatlarını verdik. Dizel motorlu araçların triger seti fiyatı benzinli araçlara göre iki kata yakın daha pahalıdır. Triger seti değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ustanı 1 günlük bir çalışma sonrasında değiştirecektir. Değişimi için işçilik ücreti olarak 1000 lira para alınmaktadır. Sonuç olarak triger seti değişim maliyeti 2023 yılı için 1750 ile 5000 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.