Gaz Teli Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Daha çok eski araçlarda bulunan gaz teli ne kadara değişir? Otomobil gaz teli fiyatı ne kadardır ve değişim işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2023 yılı için gaz teli değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Günümüz otomobillerinde sürücü gaza bastığı zaman elektronik bir sensör gaz pedalının konumunu algılar ve motor kontrol ünitesine (ECU) bildirir. Ancak eski araçlarda pedala bağlı olan bir halat, gaz kelebeği üstünde bulunan yaylı bir mekanizmayı çeker. Böylelikle araca gaz verilmiş olurdu. Bu halata gaz teli adı verilir.

Gaz Teli Nedir ve Nasıl Çalışır?

Sürücü aracını hareket ettirmek için gaz pedalına basar. Bu sırada gerilen tel, gaz kelebeği üstünde bulunan mekanizmayı geri doğru çeker. Bu sırada kelebek boğazı telin çektiği kadar açılır. Sonuç olarak motora hava girişi olmuş olur ve motor devri artar. Buna aracın gaz vermesi adı verilir. Gaz teli kopabilir veya zamanla korozyon nedeniyle takılabilir.

  • Gaz Pedalında Takılma
  • Gaz Pedalının Boşa Çıkması
  • Aracın Kendine Kendine Gaz Vermesi
  • Gaz Pedalının Ağırlaşması
İlginizi Çekebilir:  Çift Açılım Pencere Tamiri

Gibi belirtileri görüyorsanız aracınızın gaz teli artık ömrünün tamamlamış olabilir. Genelde DW40 benzeri ürünlerle tel eski haline getirilmeye çalışılır. Ne olursa olsun kullanım ömrünü tamamlamış bir gaz telinin muhakkak değiştirilmesi gerekir.

Gaz Teli Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Gaz telinin değiştirilmesi için bir motor ustasından yardım almanız gerekecektir. Ayrıca bazı otomobillerde çok kolay değiştirilirken bazılarında çok zor değiştirilir. Örneğin bir Tofaş Şahin ve Renault Broadway gibi araçların gaz telini değiştirmek çok kolay iken, Mitsubishi Carisma ve Volvo gibi araçların gaz telinin değiştirilmesi saatler sürebilir. Bu sebeple gaz teli değişimi işçilik ücreti 300 ile 1500 lira arasında bir para tutacaktır. Gaz teli fiyatları da çok fazla değişkenlik gösterir.

  • Volvo Gaz Teli Fiyatı: 1000 Lira
  • Tofaş Şahin, Doğan Kartal Gaz Teli Fiyatı: 150 Lira
  • Renault Broadway ve 9 Serisi Gaz Teli Fiyatı: 200 Lira
  • Ford Focus Gaz Teli Fiyatı: 400 Lira
  • Toyota Corolla Gaz Teli Fiyatı: 450 Lira
  • Volkswagen Golf, Passat ve Jetta Gaz Teli Fiyatı: 600 Lira
İlginizi Çekebilir:  Subap (Valf) Ayarı Fiyatı Ne Kadar? 2023

Evet gördüğünüz gibi parça fiyatları arasında hemen hemen 10 kata varan farklar var. Gaz telinin değişim işçilik ücretini de kattığınız zaman değiştirilmesi 2023 yılı için 450 ile 2500 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.