Fren Diski Torna ve Taşlama Fiyatı Ne Kadar? 2023

Fren sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan fren diski torna ve taşlama fiyatı ne kadar? Fren diski torna ne zaman yapılır? 2023 yılı için Fren diski torna maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin hızlanmak kadar yavaşlamaya ve durmaya da ihtiyacı vardır. Bunun için fren sistemini kullanılır. Bir aracın frenlerinin doğru çalışması için onlarca parçanın bir uyum halinde hassas bir şekilde çalışması gerekir. Fren diskleri ise bu sistemde en ağır yükü alan parçalardan bir tanesidir. Fren diskinin önemini anlamak için öncelikle fren sistemi nasıl çalışır ona bir bakalım.

Fren Diski Nedir ve Nasıl Çalışır?

Aracınızla seyir halindeyken frene bastığınız zaman pedal aşağıya doğru iner. Burada fren merkezinde bir basınç oluşur. Ancak sürücünün kas gücü asla bir otomobili yavaşlatacak basıncı oluşturamaz. Bunun için hidrolik teknolojisinden faydalanılır. Fren merkezi, pedal hareketini bir basınç değerine çevirir. Bu sırada westinghouse adı verilen sistem, basınçlı yağı hortumlar kanalıyla fren kaliperlerine iletir. Kaliplerin üstünde bulunan fren balataları tekerle birlikte dönen diskleri sıkar ve aracın yavaşlaması sağlanır. Fren diski sürekli olarak bir sürtünme ve aşınmaya maruz kalır. Sonuç olarak fren diski, sistemin balata ile birlikte en çok zorlanan parçasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Üst (Silindir) Kapak Contası Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Fren diskinin zamanla aşınma nedeniyle incelir. Ancak bu çok uzun bir sürede olur. Fren diski arızasının genelde en büyük sebebi, frenler sıcakken su ile temas etmesidir. Çünkü aşırı ısınan çelik bir anda soğuk suya maruz kaldığı zaman ani olarak daralır. Bunun sonucunda yuvarlak şeklini kaybeder ve oval bir hal alır. Eğer aracınızda frene bastığınız zaman pedal titremesi gibi sorunlar varsa büyük ihtimal fren diskleri eğilmiş demektir.

Fren Diski Torna Fiyatı Ne Kadar?

Fren diski eğildiği zaman balataları aşağı yukarı iter ve size direksiyon titremesi olarak geri döner. Fren disklerini değiştirmeniz gerekir ama çok pahalı oldukları için sürücüler genelde fren diski tornalama yolunu seçerler. Bir aracın fren diski en fazla bir kere torna yaptırılabilir. Ancak biz bu durumu kesinlikle önermiyorsunuz. Çünkü torna sırasında fren diskinin kalınlığı azalır. Bu durum sizin ve aracınız için güvenlik sorunlarına neden olur. Ancak yine de fren diski torna yaptıracağım diyorsanız yapmanız gereken şey bir ustanın yolunu tutmaktır.

İlginizi Çekebilir:  Yeni Fiat Motor Rektefiye Fiyatları

Ustanız öncelikle aracınızın tekerini sökecek ve ardından fren tertibatını çıkartıp diski sökecektir. Daha sonra ustanız diski tornacıya götürecek ve taşlama işlemine tabi tutturacaktır. Disk burada tamamen düz olana kadar taşlanacaktır. Fren diski taşlama ve torna ücreti 2023 yılı için disk başına 200 liraya yapılmaktadır. Ustanız ise sökme ve takma işçilik ücreti olarak 300 lira alacaktır. Sonuç olarak 2023 yılı için fren diski torna ve taşlama maliyeti teker başına 500 lira civarında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.