Hararet Müşürü Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerde küçük ama çok önemli bir rolü olan hararet müşürü fiyatı ne kadar? Hararet müşürü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Sonuç olarak 2023 yılı için hararet müşürü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın motoru çalışırken yüzlerce parça bir uyum halinde olmak zorundadır. Bunlardan bir tanesi bile arıza yaparsa aracınızda ciddi derecede sorunlara yol açar. Bu yüzden üreticiler araç motorlarına sensörler yerleştirmiştir. Bu sensörler araç içerisinde meydana gelebilecek arızaları algılayarak sürücüye önceden haber vermektedir. Bunlardan bir tanesi, belki de en önemlisi motor suyu sıcaklık sensörü veya daha çok bilinen adıyla hararet müşürüdür.

Hararet Müşürü Ne İşe Yarar?

Adından anlayacağınız üzere aracınızın hararet yapıp yapmadığını ölçen bir çeşit sensördür. Çalışma prensibi ise şu şekildedir. Aracınız motoru çalıştıktan sonra bir sıcaklık değerinde sabit durması gerekir. Bu genelde 90°C seviyesinde olmalıdır. Motor içerisindeki suyun sıcaklığını sürekli olarak ölçen sensöre ise hararet müşürü adı verilir. Hararet müşürünün yeri motor silindir kapağının üstündedir. Eski karbüratörlü araçlarda doğrudan hararet ibresine komut verirken, yeni nesil beyinli araçlarda motor kontrol ünitesine (ECU) motor içerisindeki suyun sıcaklığı hakkında bilgi verir. Aracınızda bulunan hararet göstergesi, bu sensörden aldığı verileri sürücüye yansıtır. Arıza yaptığı zaman genelde çok büyük sorunları beraberinde getirir. Çünkü arızalı bir hararet müşürü, aşırı ısınmayan motoru hararet yapmış gibi gösterebilir. Veya motor hararet yapmasına rağmen bir sorun yokmuş gibi ibre normal seviyede kalabilir.  Hararet müşürü arızasını anlamanın bir kaç yolu vardır.

İlginizi Çekebilir:  Motor Radyatörü Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023
Hararet Müşürü Yeri
Hararet Müşürü Yeri
  • Göstergenin yanlış göstermesi
  • Hararet olmamasına rağmen, ibrenin yükselmesi
  • Arabanın sürekli fan açması
  • Kalorifer ısıtmaması
  • Motor arıza lambasının yanması.

Hararet Müşürü Değişim Fiyatı Ne Kadar? 

Hararet müşürü çok pahalı bir parça değildir. Ortalama bir otomobilin motor suyu sıcaklık sensörü (hararet müşürü) fiyatı 100 ile 250 lira arasında değişmektedir. Motorun üstünde yer aldığı için değiştirilmesi oldukça basit ve kısa sürer. Ustanız 100 lira işçilik ücreti karşılığında değiştirecektir. Sonuç olarak 2023 yılı için hararet müşürü değişim maliyeti 200 ile 350 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.