Fren Hortumu Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Sürücülerin araç muayenesinden kalmasının en çok sebeplerinden bir tanesi olan fren hortumu ne kadara değişir? Fren hortumu fiyatı ne kadardır? Fren hortumu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için fren hortumu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Araç muayene sırasında ağır kusur olarak sürücülerin en çok kaldığı şey fren hortumu yağ kaçırmasıdır. Çünkü Tüvtürk, fren sisteminin sağlığını çok fazla önemser. Hatta muayene istasyonlarının yanında fren hortumu değiştirilir afişleri görebilirsiniz. Eski model araçlarda çok daha fazla görmekle birlikte her otomobil fren hortumu arızası yaşayabilir. Peki ya fren hortumu neden bu kadar önemli bir parça.

Fren Hortumu Ne İşe Yarar?

Aracınızı yavaşlatmak için frene bastığınız zaman westinghouse adı verilen bir parça hidrolik yağı, tekerlerde bulunan balatalara doğru iletilir. Bunun sonucunda fren balataları diski sıkar ve aracınızı yavaşlaması sağlanmış olur. İşte westinghouse ile balatalar arasındaki bir hatta fren hortumu adı verilir. Çok sağlam çelikten üretilmiş bir parçadır. Ancak uzun süreli kullanımlar sonucunda ömrünü yitirir ve yağ sızdırmaya başlar. Fren hortumları genelde bağlantı noktalarında bulunan contalardan kaçırmaya başlar. Çünkü sürekli olarak yüksek basınca maruz kalırlar. Son zamanlar şunları görüyorsanız fren hortumlarını kontrol ettirmenizde fayda var.

 • Teker kenarlarında yağ sızıntı ve arabanın altına fren yağı damlaması
 • Fren pedalının yumuşaması
 • Fren pedalının çok dipten kavraması
 • Fren hidrolik yağının azalması
İlginizi Çekebilir:  Elektrikli Süpürge Motoru Tamiri Fiyatı

Bunları görüyorsanız muhakkak aracınızın fren sistemini kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Zaten muayene sırasında teknisyen aracın altına indiğinde fren hortumlarında en ufak bile bir sızıntı görürse ağır kusur yazacaktır. Ancak siz bunu yaşamadan kendi güvenliğiniz için arada sırada fren hortumlarını kontrol etmelisiniz. En ufak bile bir anormal durum görürseniz muhakkak acilen değiştirmelisiniz.

Fren Hortumu Değişim Fiyatı Ne Kadar? – 2023

Fren hortumu değişimini sanayide motor ustaları da yapmaktadır. Ancak fren sistemi çok ince ve hassas ayar gerektirdiği için fren ustasından yardım almanız daha iyi olacaktır.

Fren Hortumu Fiyatları 2023

 • Audi Fren Hortumu Fiyatı: 150 Lira
 • Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal Fren Hortumu Fiyatı: 60 Lira
 • Renault 9 Broadway Fren Hortumu Fiyatı: 75 Lira
 • Lada Samara ve Vega Fren Hortumu Fiyatı : 75 Lira
 • Ford Focus, Escort Fren Hortumu Fiyatı: 100 Lira
 • Toyota Corolla Fren Hortumu Fiyatı: 150 Lira
 • Volkswagen Passat, Golf ve Polo Fren Hortumu Fiyatı: 150 Lira
 • Opel Astra ve Vectra Fren Hortumu Fiyatı: 125 Lira
 • Fiat Palio, Albea ve Siena Fren Hortumu Fiyatı: 90 Lira
İlginizi Çekebilir:  Bijon Saplaması (Vidası) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Evet gördüğünüz fiyatı fren hortumu çok ucuz bir parça. Yukarıda saydığımız fiyatlar tane başınadır. Ustanız teker başına 200 lira işçilik ücreti alacaktır. Sonuç olarak 2023 yılı için fren hortumunu değiştirmenin maliyeti 275 ile 350 lira arasında bir para tutacaktır. Bazı araçlarda fren hortumu çok zor yerde olduğu için işçilik olarak 500 lira alınabilir. Bu durumda işçilik ücretini 500 lira hesaplamanız daha iyi olacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.