Marş Motoru (Dinamosu) Kömürü Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Aracınızın ilk hareketini alması için gerekli olan bir parça olan marş dinamosu kömürü ne kadara değişir? Marş motoru kömür fiyatı ne kadardır? Marş dinamosu kömür değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak marş dinamosu kömürü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın koltuğuna oturup çalıştırmak için kontağı çevirdiğiniz zaman motorun ilk hareketini vermek için kullanılan motora, marş dinamosu adı verilir. Marş dinamosu otomobilin çalışması için ilk enerjiyi sağlayan bildiğiniz elektrik motorudur. Çalışma şekli ise şu şekildedir.

Çok eski filmlerde eski araçları görürsünüz. Adam arabasını çalıştırmak için bir demiri alır arabanın önüne takar ve çevirmeye başlardı. Motor çalıştıktan sonra demiri söker ve artık araba hareket etmeye hazır hale gelmiş olurdu. Bu hem yorucu hem de güç isteyen bir işti. Ancak gelişen otomobil teknolojisiyle birlikte bu zahmetten ortadan kalktı. Kas gücünün yerini motor gücü almaya başladı.

İçindekiler

Marş Motoru Kömürü Ne İşe Yarar?

Siz kontağı bir tur çevirdiğinizde gösterge ekranında ışıkların yandığını göreceksiniz. Bu sisteme elektrik gittiğini gösterir. Bu sırada aküden marş dinamosuna da elektrik gider. İkinci tur çevirdiğinizde ise marş dinamosu dönmeye başlar. Ucunda bulunan marş dişlisi volant dişlisini çevirir. Böylelikle motor çalışmış olur. Marş motoru bildiğimiz elektrik motorudur. Ters kutuplu ve karşılıklı iki mıknatıs arasında sargılı bakır teller manyetik alan oluşturur. Bu sayede gelen voltaj çok daha fazla değerlere çıkartılmış olur. Bu mıknatıslar siyah renkte olduğu için halk arasında ve sanayi ağzında marş kömürü olarak adlandırılır.  Sürekli etrafında dönen bakır teller zamanla aşınmasına ve artık görevini yapamaz hale gelmesine neden olur. Buna marş kömürü bitmiş denilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Klima Sökme Takma Fiyatı

Marş Motoru Kömürü Değişim Fiyatı – 2023

Marş motoru kömürünün ömrü yaklaşık olarak 5 yıl kadardır. Ancak marşa uzun süre basma sonucunda bu süre çok daha fazla kısalabilir.

  • Arabanın marş almaması
  • Marşa basarken yanık kokusu gelmesi
  • Marşın uzun sürede alması
  • Marş sırasında ötme ve sürtme sesi gelmesi

Gibi belirtiler aracınızda varsa marş dinamosunu bir ustaya göstermeniz gerekmektedir. Marş dinamosu için oto elektrikçiden yardım almanız gerekmektedir. Ustanız önce marş dinamosunu sökecek ve ardından içini açacaktır. Daha sonra yeni kömürleri yerine takacaktır. Marş motoru kömür fiyatı 500 lira civarındadır. Ustanız ise sökme takma işçilik ücreti olarak 1000 lira alacaktır. Sonuç olarak marş dinamosu kömür değişim maliyeti 2023 yılı için 1500 lira civarında bir para tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Motor Radyatörü Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.