Peugeot 207 Arıza Lambaları Anlamları | 207 Uyarı ve İkaz Işıkları

Peugeot 207 gösterge panelinde arıza lambaları ne anlama geliyor. Peugeot 207 uyarı ve ikaz ışıkları anlamları nelerdir sorularına yanıt arayacağız. 

Fransız otomobil üreticisi Peugeot’un ülkemizde 2006 – 2012 yılları arasında sattığı model olan 207, efsane 206 modelinin bir sonrasıdır. Ancak ülkemizde çok fazla tutulmamıştır. B segmenti hacthback bir model olan 207’nin 5 ve 3 kapılı versiyonları vardır. 207, teknolojik olarak gerçekten üstün bir araçtır. Zaten Fransız araçları çok fazla özellik barındırmasıyla meşhurdur. 207’de de pek çok donanım vardır. Bu özellikler için gösterge panelinde işaretler bulunmaktadır. Ancak aracınızın gösterge tablosunda yanan her ışık arıza değildir. Bunlardan bazıları olumsuz durumlara karşı uyarı ve ikaz ışıklarıdır.

Peugeot 207’de 207’de 1.4, 1.4 HDi, 1.4 VTi, 1.6, 1.6 HDi, 1.6 THP ve 1.6 VTi motor seçenekleri vardır. Özellikle dizel ve benzinli motorlarda farklı uyarı ışıkları olabilir. Ayrıca her 207’de uyarı ışıkları sayısı fazladır. Çünkü donanım paketlerine göre değişiklik gösterebilir. Peugeot 207’nin sahip olduğu Active, Allure, Comfort, Dynamic, Envy, Millesim, Premium, Sportium, Trendy ve Urban Move paketleri farklı arıza lambaları ile uyarı ve ikaz ışıklarını barındırabilir. Sonuç olarak aracınızda göreceğiniz her işaret arıza lambası değildir. Bazıları ikaz ve uyarı işareti olduğu için ayrımlarını iyi yapmanız gerekmektedir. Şimdi gelin tek tek Peugeot 207’de gösterge tablosu ışıklarının anlamlarına bakalım.

Peugeot 207 Arıza Lambaları (Uyarı ve İkaz Işıkları)

1- Peugeot 207 Sol Sinyal İşareti

Aracınızın direksiyonunun sol tarafında bulunan sinyal kolunu aşağıya indirdiğinizde sol tarafa sinyal verir. Gösterge tablosunda ise sol tarafa yanan yeşil ok işareti yanıp sönecektir. Ayrıca tık tık diye sesli işaret verecektir.

 

2- Peugeot 207 Sağ Sinyal İşareti

Sağ tarafa dönüşlerde sinyal kolunu yukarı kaldırdığınız zaman sağ tarafı gösteren yeşil bir ok işareti yanıp söner. Böylelikle arkadan ve önden gelen araç sürücüleri sizin sağ tarafa döneceğinizi anlarlar. Ayrıca sesli olarak tık tık şeklinde yanıp sönme sesli ikaz verecektir.

3- Peugeot 207 Uzun Farlar Açık Uyarı Işığı

Mavi renkli bu ikaz lambasının anlamı aracınızda uzun farların açık olduğunu göstermektedir. Özellikle geceleri açık olması karşıdan gelen sürücülerin gözünü alacağı için çok uzun süre açık tutulmamalıdır. Ayrıca selektör yaptınız zamanda bu işaret yandığını göreceksiniz.

4- Peugeot 207 Kısa Farlar Açık Uyarı Işığı

Aracınızda geceleri yolculuk yaparken sürekli olarak açık olan ışıklara kısa far adı verilir. Gösterge tablosunda yeşil renkli far önünde aşağıya bakan çizgiler vardır. Açık olduğu süre boyunca gösterge panelinde bu işaretin yandığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Mazda 3 Arıza Lambaları Anlamları | Mazda 3 Uyarı ve İkaz İşaretleri Anlamı

5- Peugeot 207 Ön Sis Farları Açık Uyarı İşareti

Aracınızda eğer sis farları varsa yaktığınız zaman gösterge tablosunda bu işaretin yandığını görürsünüz. Ancak gündüz ve açık havalarda sis farlarını yakmanız yasaktır. Çünkü sis farları düz aydınlattığı için karşıdan gelen sürücünün gözünü alabilir. Sadece yağmurlu ve sisli havalarda açarsanız yani görüş mesafesi kısaldığı zamanlarda sürücüler sizi daha kolay fark edebilir.

6- Peugeot 207 Arka Sis Farları Açık

Yağmurlu, karlı ve sisli havalarda arkadan, arka farların ışığı gelen sürücüler tarafından fark edilemeyebilir. Bunun için arkada daha parlak ışıklara ihtiyaç vardır. Bunun için üreticiler arka tarafta çok parlak yanan bir kırmızı ışık yapmışlardır. Eğer gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını görüyorsanız arka sis farları açık demektir.

 

7- Peugeot 207 El Freni Çekili veya Fren Arızası Işığı

Aracınızda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız, aracınızın fren sisteminden bir arıza var demektir. Ancak şunu asla unutmayın. Bazı marka ve model otomobillerde el freni çekili olduğundan bu uyarı lambası yanacaktır. Eğer el freni inik olmasına rağmen yanıyorsa mutlaka fren hidrolik yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Ayrıca fren sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle de yanabilir.

8- Peugeot 207 Kızdırma Bujisi Arıza Lambası

Dizel motorlu araçlarda yüksek sıkıştırma oranı ile motor çalışır. Sıkıştırma sırasında ısıtılan hava kıvılcım alır ve çalışır. Isıtma bujisi işte motor içerisindeki havayı ısıtan parçadır. Motor çalışmadan önce akü açıkken kısa bir süre yanması normaldir. Zaten kızdırma bujisi işareti söndükten sonra marşa basarsınız. Ancak motor çalışırken ve yolda giderken yanıyorsa kızdırma bujilerinde bir arıza olduğu için size bu ikaz lambasını yakacaktır. Eğer kızdırma bujileri çalışmıyorsa, motor zor çalışabilir ve performans düşük olabilir. Kızdırma bujisi ışığının neden yanabileceği birkaç sebep vardır. Bunlar arasında kızdırma bujilerinin ömrünü tamamlamış olması, kirlilik veya hasar, ateşleme sistemi sensörlerindeki bir arıza veya elektronik kontrol ünitesindeki (ECU) bir arıza olabilir.

9- Peugeot 207 Yolcu Hava Yastığı Kapalı ve Çalışmıyor Uyarı Lambası

Aracınızın yolcu hava yastıklarını anahtar yardımıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer gösterge panelinde airbag off yazısı görüyorsanız, yolcu hava yastıkları kapatılmış ve çalışmıyor demektir.

10- Peugeot 207 ESP Uyarı Işığı

ESP, bir aracın kontrolünü arttırmak ve sürüş güvenliğini arttırmak için tasarlanmış bir sistemdir. ESP, bir aracın hızını, yönünü ve diğer sensörlerden gelen bilgileri kullanarak, tehlikeli sürüş koşullarında aracın kaymasını veya savrulmasını engelleyerek sürücüye destek olur. Eğer ESP ışığı yanıyorsa, genellikle bu ESP sisteminin bir hata algıladığını veya devre dışı kaldığını gösterir.

11- Peugeot 207 STOP Yazısı Anlamı

Aracınızın gösterge tablosunda stop yazdığını görüyorsanız motor ve bileşenlerinde ciddi bir arıza var demektir. Bu ikaz lambasının anlamı acilen motoru durdurmanız gerektiğidir. Genelde başka uyarı işaretleri ile birlikte yanarlar. Örneğin motor arıza lambası ile birlikte stop yazısı yazdığını görüyorsanız motorda ciddi bir arıza var demektir.

 

12- Peugeot 207 Lastik Basıncı Düşük Uyarı Işığı (Lastik Basınç Sensörü İkaz Lambası)

Artık neredeyse tüm otomobillerin lastik basınçları jant içerisinde bulunan bir sensör tarafından kontrol edilir. Eğer gösterge tablosunda bu uyarı lambasının yandığını görüyorsanız lastik basınçlarında bir düşme var demektir. Aracınızın lastiği patlamış olabilir veya bir sebepten dolay hava kaçırmış olabilir. Ayrıca lastik basınç sensörünün yerinden çıkmış olması da bu ikaz ışığının yanmasına sebep olabilecek şeylerdendir.

13- Peugeot 207 ABS Arıza Lambası

ABS ikaz ışığı, otomobilinizin “Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (Anti-Lock Braking System)” olarak adlandırılan fren sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sistem, tekerleklerin kaymasını önlemek için frenleme gücünü kontrol eder. Ayrıca tekerlerin kayması sırasında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlar. ABS ışığının yanması, genellikle bir sensör veya hidrolik bir problem nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, ABS ışığının yanması, aracın fren sisteminden kaynaklanabilecek ciddi bir sorunu da gösteriyor olabilir. Bu nedenle, aracınızın ABS uyarı ışığı yanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir tamir ustasına götürmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Stilo Arıza Lambaları Anlamları | Stilo Gösterge Uyarı ve İkaz Işıkları

14- Peugeot 207 Airbag Arıza Lambası

Aracınızın hava yastığı sistemi ile ilgili bir sorun olduğunda, araçtaki iarbag uyarı lambası yanar. Bu, aracın içindeki sürücü ve yolcuların korunmasına yardımcı olan önemli bir güvenlik özelliğidir. Hava yastığı sistemleri, araçta meydana gelebilecek çarpışmalar sırasında sürücü ve yolcuların yaralanma riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Hava yastığı uyarı lambası genellikle sürekli yanar veya ara sıra yanıp sönerek dikkat çeker. Eğer bu ikaz ışığı yanıyorsa, aracınızın hava yastığı sisteminin tamir edilmesi gerekebilir. Airbag ışığının yandığını veya yanıp söndüğünü görüyorsanız hava yastıkları çalışmıyor demektir.

15- Peugeot 207 Akü Lambası (Şarj Dinamosu Arızası Işığı)

Araba akü ışığı genellikle aracınızdaki elektrik sistemi veya şarj sisteminde bir arıza olduğu zaman yanar. Bu durumda, aracınızın aküsü şarj edilemiyor olabilir veya araçtaki diğer elektrikli bileşenler normal şekilde çalışamayabilir. Bunun nedeni, şarj sistemindeki bir parçanın arızalanması ya da bağlantıların gevşemesi gibi birçok farklı faktör olabilir. Eğer arabanızda akü lambası yanıyorsa, aracınızı mümkün olan en kısa sürede bir servis merkezine götürmeniz önemlidir çünkü bu durum motorunuzun zarar görmesine ve aracınızın tamamen çalışmaz hale gelmesine neden olabilir. Akü uyarı lambası yanarken aracınızı kullanmanız, akü bittiği zaman yolda kalmanıza neden olabilir.

16- Peugeot 207 Kapılar Açık İkaz Lambası

Aracınızın kapılarından bir veya daha fazlası tam kapanmamış ise gösterge panelinde kapısı açık araba işareti göreceksiniz. Bazen kapı içlerinde bulunan sensör arızasından yanıyor olsa da aracınızın gösterge tablosunda bu ikaz lambası yanarken kesinlikle kullanmaktan uzak durun. Bazı araçlarda ise bagaj kapağı açıkken bile bu arıza lambası yanabilmektedir.

17- Peugeot 207 Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Işığı

Aracınızda ön ve yolcu emniyet kemerlerinin yolculuk sırasında takılı olması gerekmektedir. Bir otomobilde kaza sırasında can güvenliğini sağlayan en önemli ekipman emniyet kemerleridir. Eğer gösterge panelinde bu uyarı işaretinin yandığını göreceksiniz. Ayrıca emniyet kemeri takmamak para cezası gerektiren bir olaydır. Emniyet kemeri işareti tüm arabalarda standart olarak aynıdır.

18- Peugeot 207 Motor Arıza Lambası

Günümüz otomobillerinde bir bilgisayar sistemi vardır. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. ECU, motor ve bileşenlerinde yer alan sensörlerden sinyal alarak aracınızın çalışmasını sürekli olarak kontrol eder. Motor arıza lambası, aracınızın motorunda bir sorun olduğunu gösteren bir uyarı lambasıdır. Bu ışık, aracın elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından algılanan bir hata durumunda yanar. Arızanın ne olduğu, aracın marka ve modeline ve hataya neden olan faktörlere bağlı olarak değişebilir. Olası nedenler arasında emisyon sistemi problemleri, yakıt sistemi sorunları, ateşleme sistemi sorunları, sensör arızaları, egzoz gazı devreleri arızaları vb. yer almaktadır.

19- Peugeot 207 Yağ Lambası

Tüm içten yanmalı motora sahip araçların motorunda yağlanmayı sağlamayı için belirli bir basınç altında motor yağının dolaşması gerekmektedir. Eğer yağ basınç sensörü tarafından motor yağı basıncında bir düşme görülürse aracınızın gösterge panelinde yağ lambası uyarı ışığı yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında en çok görülenler “yağ pompası arızası, yağ basınç müşürü arızası, yağ seviyesinin düşmesi ve yağ filtresinin” tıkanması gösterilebilir.

20- Peugeot 207 Benzin Uyarı Işığı (Yakıt Az Kaldı İkaz Lambası)

Yakıt ışığı aracınızın yakıt deposunda bulunan yakıt miktarının artık olabilecek en minimum seviyeye geldiğini göstermek içindir. Dizel araçlarda mazot, benzinli araçlarda ise benzin 5 ile 7 litre arasında kaldıysa gösterge panelinde benzin ışığının yandığını göreceksiniz. Hatta bazı model otomobillerde sesli olarak ikaz vermektedir. Benzin ışığı yanarken aracınızı kullanmaya devam etmemelisiniz. Çünkü aracınızın yakıtı her an bitebilir ve yolda kalabilirsiniz. Ayrıca sürekli düşük yakıt ile araba kullanmak aracınızın yakıt hattı sistemlerinde zarar verebilmektedir.

21- Peugeot 207 Hararet Lambası (Motor Aşırı Isındı İkaz Işığı)

Aracınızın motor suyu sıcaklığının 90 derece olması gerekmektedir. Eğer bu sıcaklık 100 derece ve üstüne çıkarsa motor aşırı ısınmış yani hararet yapmış demektir. Yanda gördüğünüz uyarı işaretinin yandığını görüyorsanız hemen aracınızı sağa çekip durmalısınız. Çünkü motor aşırı ısınmış ve hararet yapmış demektir. Eğer kullanmaya devam ederseniz kısa süre içerisinde önce conta yakacak daha sonra ise sıcaklığa bağlı olarak motor yatak saracaktır.

22- Peugeot 207 Direksiyon Arıza Lambası

Direksiyon arıza lambası, otomobilinizin direksiyon sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sorun genellikle direksiyon hidrolik yağı seviyesinde azalma, hidrolik pompanın arızası, direksiyon dişlisinin bozukluğu ve direksiyon kutusunda bir arıza gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca direksiyon sensöründe bir arıza da bu ikaz lambasının yanmasına neden

23- Peugeot 207 Mazotta Su Var Uyarı Işığı

Dizel motorlu araçların, yakıtı mazot olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak mazot içerisinde az miktarda da olsa su bulunmaktadır. Eğer bu su yakıt filtresi içinde çok fazla birikirse sürücüye göstermek için mazot filtresinde su var ikaz lambası yanacaktır.

 

Sonuç olarak Peugeot 207 aracınızda gördüğünüz her işaret arıza değildir. Ancak bu uyarı ve ikaz ışıklarının anlamlarını bilmeniz sizin vakit ve para kaybınızı engelleyecektir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.