Kaput Açma Kolu Neden Çalışmaz ve Açılmama Sebepleri Nelerdir?

Otomobil motorlarının bulunduğu kısmın kapağı olan kaputun açma kolu neden çalışmaz. Kaput açma kolu çalışmaması sebepleri nelerdir sorularına yanıt arayacağız. 

Araçlarımızda pek çok kapak bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kaput adı verilen motor kısmının üzerinde bulunan kapaktır. Bir sürücü aracının motorunu kontrol etmek için içeriden bir kolu çeker ve kaput açılır. Ancak kaputun sürücünün bilgisi dışında muhakkak kapalı ve kilitli olması gerekir. Çünkü hırsızlık olaylarının engellemesi için çok önemlidir.

Kaput Açma Kolu Nasıl Çalışır?

Eğer motor kaputunu açmak isterseniz şoför tarafında bulunan altta bulunan bir kolu çeker. Bu kolun ucunda bağlı olan çelik tel kaput kilidini gerdirir ve açılmasını sağlar. Kaput koluna bağlı olan halat bildiğimiz bisiklet frenlerinin teline benzemektedir. Kaput kolunu sonuna kadar çektiğiniz zaman bir tık sesi duyarsınız ve kaputunun bir miktar uyarı kalktığını görürsünüz. Ancak kaput açma kolunu sonuna kadar çekmenize rağmen açılmıyorsa bunun mutlaka bir sebebi vardır ve hemen çözmelisiniz. Çünkü yolda giderken aracınızın kaputunu acil açmak zorunda kalabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  El Freni Teli (Halatı) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Kaput Açma Kolu Neden Çalışmaz

Kaput açma kolunun bir ağırlığı ve gerginliği vardır. Daha kolu çekmeye başladığınız anda bir güç hissetmelisiniz.

1- Kaput Halatı Kopması

Kaput telinin bir ucu kola diğer ise anahtara uzanır. Eğer bu çelik tel koparsa artık kaputu açamaz hale gelirsiniz. Bunu anlamanın en iyi yolu kolun eskisi kadar gergin olup olmadığını kontrol etmektedir. Kol boşta ise ve hemen geliyorsa halat kopmuş demektir.

2- Kaput Kolunun Kırılması

Kaput kolu bildiğimiz plastik maddeden yapılır ve çok çabuk kırılabilir. Tel ile bağlantı noktasından kırıldığı zaman boşa çıkacaktır. Sonuç olarak aracınızın kaputunu açamaz hale gelmiş olursunuz.

3- Kaput Açma Kilidinin Bozulması

Kaput açma kilidi tersine sistemle çalışan yaylı bir sistemdir. Ancak açılıp kapatılma nedeniyle zamanla bozulabilir ve yayı atabilir. Bunun sonucunda kaput kolunu çekmenize rağmen açılmadığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Linea Arıza Lambaları ve İşaretleri Anlamları | Linea Gösterge Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamı

Sonuç olarak aracınızın kaputu açılmadığı zaman muhakkak bunu hemen tamir ettirmelisiniz. Çünkü hiç olmadık bir zamanda motor kısmında bir sorun olabilir ve acil müdahale etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden kaputun istediğiniz zaman açılabiliyor olması gerekmektedir. Ayrıca araç muayenesi sırasında kaput açılmazsa aracınız geçemeyecektir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.