Ford Focus 2 Arıza Lambaları Anlamları | Focus MK2 Uyarı ve İkaz Işıkları

Ford Focus ülkemizin en çok satılan modellerinden bir tanesidir. Peki ya Ford Focus 2 gösterge panelindeki arıza lambaları ne anlama geliyor. Ford Focus MK2 uyarı ve ikaz ışıkları anlamlarına bakacağız.

Ford, Türkiye’de araç satışında her zaman lider markalardan bir tanesi olmuştur. Sadece otomobil değil, ticari araçlarda da çok başarılıdır. Focus ile otomobil sınıfında uzun yıllardır en çok satılan Ford modeli olarak bilinmektedir. Ayrıca ülkemizde en çok satılan ilk 10 C segmenti otomobil modelinden bir tanesidir. O kadar çok yönlü bir otomobildir ki sedan, 5 ve 3 kapılı hatchback ile station wagon kasa tipleri bulunmaktadır. Oldukça donanımlı ve özellikli bir model olduğu için gösterge tablosunda bir hayli fazla uyarı ve ikaz ışığı barındırmaktadır. Bu işaretler motor tipine ve donanım paketine göre değişmektedir. Focus 2’de “1.6, 1.6 TDCi, 1.6 Ti-VCT, 1.8 TDCi, 2.0, 2.5” olmak üzere pek çok benzinli ve dizel motor seçenekleri vardır. Bunlara göre dizel motor ile benzinli motorlarda bulunan gösterge işaretleri farklılıklar gösterebilir. Ayrıca donanım paketleri olan “Collection, Comfort, Ghia, Sport, Titanium, Trend ve Trend X” hepsi ayrı işareti gösterebilir. Diğer taraftan vites seçenekleri otomatik ve manuel şanzımanlarda farklı işaretleri barındırabilir. Bu sebeple aracınızın gösterge panelinde yanan uyarı ve ikaz ışıklarının anlamlarını bilmeniz sizin faydanıza olacaktır. Focus MK2 kasalar 2005-2010 yılları arasında üretilip satılmıştır. Günümüzde hala daha piyasının en çok tutulan modellerinden bir tanesidir. Bunda Ford kalitesi

Ford Focus 2 Arıza Lambaları (Uyarı ve İkaz Işıkları)

1- Ford Focus 2 Güvenlik Uyarısı ve Genel Arıza İkaz Işığı

Aracınızda kırmızı üçgen içinde ünlem işareti görüyorsanız aracınızın güvenlik sistemlerinden birisinde arıza var demektir. Bu durumda kesinlikle aracınızı en yakın oto tamircisine götürmeniz gerekmektedir. Çünkü bu uyarı işareti fren gibi çok hayati sistemlerin arızasından dolayı yanabilir.

2- Ford Focus 2 Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Işığı

Aracınızda ön ve yolcu emniyet kemerlerinin yolculuk sırasında takılı olması gerekmektedir. Bir otomobilde kaza sırasında can güvenliğini sağlayan en önemli ekipman emniyet kemerleridir. Eğer gösterge panelinde bu uyarı işaretinin yandığını göreceksiniz. Ayrıca emniyet kemeri takmamak para cezası gerektiren bir olaydır.

 

3- Ford Focus 2 ABS Arıza Lambası

ABS ikaz ışığı, otomobilinizin “Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (Anti-Lock Braking System)” olarak adlandırılan fren sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sistem, tekerleklerin kaymasını önlemek için frenleme gücünü kontrol eder. Ayrıca tekerlerin kayması sırasında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlar. ABS ışığının yanması, genellikle bir sensör veya hidrolik bir problem nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, ABS ışığının yanması, aracın fren sisteminden kaynaklanabilecek ciddi bir sorunu da gösteriyor olabilir. Bu nedenle, aracınızın ABS uyarı ışığı yanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir tamir ustasına götürmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Elektrikli Chery OMODA 5 EV Nasıl? Kullanıcı Yorumları

4- Ford Focus 2 Fren Balataları Aşınmış Uyarı Lambası

Aracınızın gösterge panelinde sarı yuvarlak etrafında kesik çizgiler görüyorsanız fren balataları aşınmış demektir. Genelde balata fişi adı verilen sensör yerinden çıktığı zaman yanar. Ancak kesinlikle ihmal edilmeye gelmeyecek arıza lambalarından bir tanesidir. Bitmiş bir fren balatası önce sisteme zarar verir. Daha sonra ise frenler tutmayacağı için kazalara neden olabilir.

5- Ford Focus 2 ESP Uyarı Işığı

ESP, bir aracın kontrolünü arttırmak ve sürüş güvenliğini arttırmak için tasarlanmış bir sistemdir. ESP, bir aracın hızını, yönünü ve diğer sensörlerden gelen bilgileri kullanarak, tehlikeli sürüş koşullarında aracın kaymasını veya savrulmasını engelleyerek sürücüye destek olur. Eğer ESP ışığı yanıyorsa, genellikle bu ESP sisteminin bir hata algıladığını veya devre dışı kaldığını gösterir.

6- Ford Focus 2 Ampul Patlak İkaz Lambası

Aracınızın ön ve arkasında ampuller bulunmaktadır. Far veya stop lambalarının ampulü patladığında gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını göreceksiniz. Akşam vakti iki kişiyle yani bir kişi dışardan lambalara bakacak diğeri ise farları açıp kapacak. Böylelikle aracınızın lambalarını sırayla kontrol ederek, bu ikaz lambasının yanmasına neden olan patlak ampulü tespit edebilirsiniz.

7- Ford Focus 2 Ön Sis Farları Açık Uyarı İşareti

Aracınızda eğer sis farları varsa yaktığınız zaman gösterge tablosunda bu işaretin yandığını görürsünüz. Ancak gündüz ve açık havalarda sis farlarını yakmanız yasaktır. Çünkü sis farları düz aydınlattığı için karşıdan gelen sürücünün gözünü alabilir. Sadece yağmurlu ve sisli havalarda açarsanız yani görüş mesafesi kısaldığı zamanlarda sürücüler sizi daha kolay fark edebilir.

8- Ford Focus 2 Benzin Uyarı Işığı (Yakıt Az Kaldı İkaz Lambası)

Yakıt ışığı aracınızın yakıt deposunda bulunan yakıt miktarının artık olabilecek en minimum seviyeye geldiğini göstermek içindir. Dizel araçlarda mazot, benzinli araçlarda ise benzin 5 ile 7 litre arasında kaldıysa gösterge panelinde benzin ışığının yandığını göreceksiniz. Hatta bazı model otomobillerde sesli olarak ikaz vermektedir. Benzin ışığı yanarken aracınızı kullanmaya devam etmemelisiniz. Çünkü aracınızın yakıtı her an bitebilir ve yolda kalabilirsiniz. Ayrıca sürekli düşük yakıt ile araba kullanmak aracınızın yakıt hattı sistemlerinde zarar verebilmektedir.

9- Ford Focus 2 Arka Cam Isıtma Aktif

Buzlu havalarda arka camların buz tutar. Bu durum dikiz aynasından arka tarafından görünmesini zorlaştırır. Kalorifer tarafında bulunan bir düğme ile arka cam rezistansı aktif edilip çalıştırılabilir. Eğer arka cam ısıtma çalışıyorsa gösterge panelinde bu uyarı ışığı yanacaktır. Çok uzun çalışır halde  tutmamalısınız. Arka camın buzu çözülünce kapatmayı ihmal etmeyin.

10- Ford Focus 2  Fren Arıza Işığı

Aracınızda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız, aracınızın fren sisteminden bir arıza var demektir. Ancak şunu asla unutmayın. Bazı marka ve model otomobillerde el freni çekili olduğundan bu uyarı lambası yanacaktır. Eğer el freni inik olmasına rağmen yanıyorsa mutlaka fren hidrolik yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Ayrıca fren sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle de yanabilir.

11- Ford Focus 2 El Freni Işığı Anlamı

El freni ışığı aracınızın el freninin çekili olduğunu gösterir. Normalde el freni serbest bırakıldığında bu ışık söner. Eğer el freni çekiliyken bu ışık yanar ve daha sonra indirildiğinde hala yanıyorsa, aracın fren sisteminde bir arıza olabilir. Bu durumda, fren hidroliği seviyesini kontrol etmek ve gerekirse fren balatalarını değiştirmek veya fren sistemi parçalarını tamir etmek için bir otomobil ustasına başvurmanız gerekebilir.

İlginizi Çekebilir:  Üst (Silindir) Kapak Taşlama ve Torna Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti 2023

12- Ford Focus 2 Park Sensörü Aktif  Uyarı İşareti

Bazı otomobillerde fabrika çıkışı olarak ön ve arka park sensörleri bulunmaktadır. Bu sistem araç içerisinde bulunan bir düğme yardımıyla aktif veya pasif edilebilir. Eğer bir engele çok fazla yaklaşırsanız sesli olarak uyarırken gösterge panelinde bu ikaz lambası yanacaktır. Bu sistemin diğer adı ise park asistanı demektir. Yandığını görüyorsanız aracınızın park asistanı devrede demektir. Eğer sesli ikaz veriyorsa önünde veya arkasında bir engel var demektir.

13- Ford Focus 2 Hız Sabitleyici Devrede Uyarı Işığı

Aracınızda hız sabitleyici (cruise control) varsa bunu bir düğme yardımıyla aktif edebilirsiniz. Bu sayede hiç gaza basmadan gidebilirsiniz. Eğer hız sabitleyici devrede ise gösterge panelinde bu ikaz ışığının yandığını göreceksiniz.

 

 

14- Ford Focus 2 Direksiyon Arıza Lambası

Direksiyon arıza lambası, otomobilinizin direksiyon sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sorun genellikle direksiyon hidrolik yağı seviyesinde azalma, hidrolik pompanın arızası, direksiyon dişlisinin bozukluğu ve direksiyon kutusunda bir arıza gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca direksiyon sensöründe bir arıza da bu ikaz lambasının yanmasına neden olabilir.

15- Ford Focus 2 Motor Arıza Lambası

Günümüz otomobillerinde bir bilgisayar sistemi vardır. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. ECU, motor ve bileşenlerinde yer alan sensörlerden sinyal alarak aracınızın çalışmasını sürekli olarak kontrol eder. Motor arıza lambası, aracınızın motorunda bir sorun olduğunu gösteren bir uyarı lambasıdır. Bu ışık, aracın elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından algılanan bir hata durumunda yanar. Arızanın ne olduğu, aracın marka ve modeline ve hataya neden olan faktörlere bağlı olarak değişebilir. Olası nedenler arasında emisyon sistemi problemleri, yakıt sistemi sorunları, ateşleme sistemi sorunları, sensör arızaları, egzoz gazı devreleri arızaları vb. yer almaktadır.

16- Ford Focus 2 Yolcu Hava Yastığı Kapalı ve Çalışmıyor Uyarı Lambası

Aracınızın yolcu hava yastıklarını anahtar yardımıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer gösterge panelinde airbag off yazısı görüyorsanız, yolcu hava yastıkları kapatılmış ve çalışmıyor demektir.

17- Ford Focus 2 Yakıt Deposu Açık Uyarı Lambası

Aracınızın arkasında yakıt deposu bulunmaktadır. Bazı araçlarda yakıt deposu kapağının tam kapanıp kapanmadığını göstermek için depo kapağına sensör yerleştirilmiştir. Eğer aracınızın depo kapağı tam kapanmazsa gösterge panelinde açık kaldığını göstermek için ikaz lambası yanacaktır.

 

18- Ford Focus 2 Yağ Lambası

Tüm içten yanmalı motora sahip araçların motorunda yağlanmayı sağlamayı için belirli bir basınç altında motor yağının dolaşması gerekmektedir. Eğer yağ basınç sensörü tarafından motor yağı basıncında bir düşme görülürse aracınızın gösterge panelinde yağ lambası uyarı ışığı yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında en çok görülenler “yağ pompası arızası, yağ basınç müşürü arızası, yağ seviyesinin düşmesi ve yağ filtresinin” tıkanması gösterilebilir.

19- Ford Focus 2 Hararet Lambası (Motor Aşırı Isındı İkaz Işığı)

Aracınızın motor suyu sıcaklığının 90 derece olması gerekmektedir. Eğer bu sıcaklık 100 derece ve üstüne çıkarsa motor aşırı ısınmış yani hararet yapmış demektir. Yanda gördüğünüz uyarı işaretinin yandığını görüyorsanız hemen aracınızı sağa çekip durmalısınız. Çünkü motor aşırı ısınmış ve hararet yapmış demektir. Eğer kullanmaya devam ederseniz kısa süre içerisinde önce conta yakacak daha sonra ise sıcaklığa bağlı olarak motor yatak saracaktır.

20- Ford Focus 2 Akü Lambası (Şarj Dinamosu Arızası Işığı)

Araba akü ışığı genellikle aracınızdaki elektrik sistemi veya şarj sisteminde bir arıza olduğu zaman yanar. Bu durumda, aracınızın aküsü şarj edilemiyor olabilir veya araçtaki diğer elektrikli bileşenler normal şekilde çalışamayabilir. Bunun nedeni, şarj sistemindeki bir parçanın arızalanması ya da bağlantıların gevşemesi gibi birçok farklı faktör olabilir. Eğer arabanızda akü lambası yanıyorsa, aracınızı mümkün olan en kısa sürede bir servis merkezine götürmeniz önemlidir çünkü bu durum motorunuzun zarar görmesine ve aracınızın tamamen çalışmaz hale gelmesine neden olabilir. Akü uyarı lambası yanarken aracınızı kullanmanız, akü bittiği zaman yolda kalmanıza neden olabilir.

21- Ford Focus 2 Lastik Basıncı Düşük Uyarı Işığı (Lastik Basınç Sensörü İkaz Lambası)

Artık neredeyse tüm otomobillerin lastik basınçları jant içerisinde bulunan bir sensör tarafından kontrol edilir. Eğer gösterge tablosunda bu uyarı lambasının yandığını görüyorsanız lastik basınçlarında bir düşme var demektir. Aracınızın lastiği patlamış olabilir veya bir sebepten dolay hava kaçırmış olabilir. Ayrıca lastik basınç sensörünün yerinden çıkmış olması da bu ikaz ışığının yanmasına sebep olabilecek şeylerdendir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.