Rover Arıza Lambaları Anlamları | Rover Gösterge Uyarı ve İkaz İşaretleri Anlamı

Bir dönem ülkemizde de baya bir satılan İngiliz otomobil üreticisi Rover’ın gösterge ekranında bulunan arıza lambaları ne anlama geliyor. Rover gösterge paneli uyarı ve ikaz işaretlerinin anlamları nelerdir? Kısaca Rover uyarı ve ikaz ışıkları ile gösterge arıza lambaları anlamlarına bakacağız.

Rover, bir dönem İngiltere’nin en büyük otomobil üreticisi konumdaydı. Ancak girdiği mali kriz nedeniyle BMW’ye satılmış daha sonrada üretimini durdurmuştur. Rover, dönemine göre donanım, özellikle ve motor teknolojisi konusunda ön plana çıkıyordu. Türkiye’de de 90’lı yılların sonları ve 2005 yılına kadar baya güzel satış rakamları yakalamıştır. Hatta bir dönem Honda ile ortak modeller bile üretmiştir. Buna rağmen satış konusunda ilerleyemeyen marka 2006 yılından sonra üretimini durdurarak tarihin tozlu sayfalarına karışmıştır.

İlginizi Çekebilir: Honda Accord Arıza Lambaları Anlamları

Rover dönemine göre oldukça üstün özellikle ve donanımlarda otomobiller üretmiştir. Hatta araçlarında motor kontrol ünitesi (ECU) ve OBD-2 donanımını kullanan ilk markalardan bir tanesidir. Rover’ın Türkiye’de pek çok modeli bulunmaktadır. Bunlara sırasıyla bakacak olursak.

Rover Marka ve Modelleri Listesi
Model Model Yılı Motor
Rover 25 2000 – 2004 1.4 – 1.6 Benzinli
Rover 45 2000- 2005 1.6 – 2.0 Benzinli
Rover 75 1999 – 2004 1.8, 1.8 T, 2.0, 2.5
Rover 200 1997 – 1999 1.6 Benzinli
Rover 214 1994 – 1999 1.4 Benzinli
Rover 216 1996 – 2000 1.6 Benzinli
Rover 218 1999 – 2000 1.8 Benzinli
Rover 220 1995 – 1996 2.0 Benzinli
Rover 414 1994 – 1999 1.4 Benzinli
Rover 416 1994 – 1999 1.6 Benzinli
Rover 420 1996 – 1998 2.0 Benzinli
Rover 620 1994 – 1999 2.0 Benzinli

Rover farklı özellikler içeriyor olabilir. Çünkü donanım paketine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Rover’da “Si, Vi, SLi, Ti” donanım paketleri vardır. Bunların içerdiği donanımlar faklı olduğundan gösterge ekranında çıkan işaret sayısı değişiklik gösterebilir. Aracınızın gösterge tablosunda gördüğünüz her işaret biraz arızayı göstermez. Bazıları uyarı ve ikaz lambası olduğu için panik yapmamanız gerekir. Hangisinin arıza hangisini uyarı lambası olduğunu bilmeniz sizin için faydalı olacaktır. Şimdi gelin Rover gösterge ekranında çıkan arıza, uyarı ve ikaz lambalarının anlamlarına bakalım.

Rover Arıza Lambaları (Uyarı ve İkaz Işıkları)

1- Rover Kırmızı Yağ Lambası

Bir sürücünün gösterge panelinde görmek isteyeceği son işaret yağ lambasının yanması olabilir. Aracınızın motoru çalışmazken yağ ışığının yanması normaldir. Ancak motor çalıştıktan sonra kesinlikle sönmesi gerekir. Eğer yolda giderken veya motor çalışırken yağ lambasının yandığını görüyorsanız yağlama sisteminde bir sorun var demektir. Bu uyarı lambasının yanmasının sebepleri “yağ seviyesinin düşük olması, yağ müşürü arızası, yağ filtresinin tıkanması, yağ pompasının zayıflaması ve son olarak aracınızın motor istemesi” olabilir. Yağ lambasının yandığını görürseniz hemen aracınızı durdurmalısınız. Çünkü basit bir filtre değişimi ile atlatılabilecek arıza motorun yatak sarmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Peugeot 207 Arıza Lambaları Anlamları | 207 Uyarı ve İkaz Işıkları

2- Rover ABS Arıza Lambası

Rover, ABS fren sistemini araçlarına uygulayan ilk markalardan bir tanesidir. Aracınızın gösterge ekranında ABS yazdığını görürseniz sistem artık çalışmıyor demektir. ABS çok karmaşık donanımların bir uyum halinde çalışmasıyla işleyen bir sistemdir. Görevi tekerlerin ani fren sırasında kilitlenmesini önleyerek sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesinin önüne geçmektedir. Eğer gösterge panelinde ABS ışığı yanıyorsa, aracınızı OBD-2 arıza kodları yüklü bilgisayara bağlatarak hangi hata kodlarını verdiğini bulmak olmalıdır.

3- Rover Uzun Farlar Açık Uyarı İşareti

Aracınızda gece daha uzağı görebilmek için uzun farlar adı verilen yüksek aydınlatma bulunmaktadır. Uzun farlar sürekli açıkken yolculuk yapmak karşıdan gelen sürücülerin gözünü alabilir. Bu trafik kazalarına neden olabileceği için sadece gerekli durumlarda açık olması gerekmektedir. Eğer gösterge tablosunda mavi renkli far işareti görüyorsanız uzun farlar açık demektir. Ayrıca selektör yaparken anlık olarak yanıp söner. Uzun farlar açık olarak araç sürmek trafik cezası sebebidir.

4- Rover Motor Arıza Lambası

Rover araçlarında motor kontrol ünitesi (ECU) bulunmaktadır. ECU’nun görevi motor ve bileşenlerinde bulunan kritik parçaları sensörler yardımıyla sürekli izlemektir. Sensörlerden gelen veriler sayesinde ECU, aracın diğer sistemlerini de ayarlar. Örneğin oksijen sensöründen gelen veri, yakıt dağıtımı ve ateşleme zamanlaması için kullanılır. Eğer sensörden gelen sinyaller olması gerekenin altında veya üstünde olursa sürücüye bir şeylerin ters gittiğini göstermek için gösterge panelinde motor arıza lambası (check engine) yanacaktır. Bu durumda yapmanız gereken şey aracınızın diyagnostik kodları yüklü bir bilgisayara bağlayarak hangi arıza kodlarını verdiğini bulmaktır.

5- Rover El Freni Çekili Uyarı İşareti

Aracınızın park halindeyken ileri ve geri gitmesini engellemek için el freni veya park freni adı verilen frenleme sistemi kullanılır. El frenini çektiğiniz zaman gösterge tablosunda kırmızı yuvarlak için ünlem işareti yandığını göreceksiniz. El frenini indirdiğiniz zaman ise bu ışık sönecektir. El freni çekili halde kesinlikle aracınızı hareket ettirmemelisiniz. Çünkü otomobilinizin fren sistemi zarar görebilir. El freni inik olmasına rağmen yanıyorsa, el freni müşürü veya fren sisteminde bir arıza olabilir.

6- Rover Akü Lambası

Aracınızın motorunu çalıştırmadan önce akü açılacak kadar kontağı çevirdiğinizde akü lambasının yanması normaldir. Bu sırada aracın ihtiyaç duyduğu tüm elektrik aküden karşılanıyor demektir. Ancak motor çalıştıktan sonra akü lambasının kesinlikle sönmesi gerekiyor. Eğer yolda giderken veya motor çalışırken akü ışığının yandığını görüyorsanız arabanız artık şarj etmiyor demektir. Akü lambasının yanmasının nedenleri “akünün bitmiş olması, şarj dinamosu arızası, konjektör arızası ve kablo kopması” gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir:  RKS Katlanabilir Smart Kick Scooter Nasıl, Alınır Mı? Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları - Bim

7- Rover Hız Sabitleyici Uyarı İşareti

Rover o kadar üstün özelliklere sahip bir otomobil ki, 90’lı yıllarda bile bazı modellerinde hız sabitleyici ve sınırlayıcı vardır. O zamanlar bu sistem çok basit olarak çalışıyordu. Gaz kelebeği üstüne takılan bir valf hızı ayarlıyordu. Ancak cruise control işareti o zamanlar biraz değişikti. Eğer gördüğünüz işaretin yandığını görüyorsanız hız sabitleyici devrede demektir. Ayrıca sistemde arıza olduğu zaman yanabilir. Günümüze kadar ulaşan Rover modellerinin kaç tanesinde hız sınırlayıcı çalışıyordur orası muamma.

8- Rover Airbag (SRS) Arıza Işığı

Rover’ın bir çok modelinde hava yastığı bulunmaktadır. Airbag sistemi pek çok sensörün yardımıyla çalışmaktadır. Eğer aracınızın gösterge ekranında kırmızı hava yastığı arıza lambasını görüyorsanız artık çalışmıyor demektir. Airbag ışığı en çok sensör ve kablo sorunlarından dolayı yanmaktadır. Eski araçlarda airbag tamiri çok pahalı ve zor işlem olduğu için sürücüler genelde sistemi iptal etme yolunu seçerler. Rover’da airbag arızalandıysa ilk yapmanız gereken şey tampon üstünde bulunan sensörleri kontrol etmeniz gerekmektedir.

9- Rover Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz İşareti

Otomobiller ne kadar kaliteli ve sağlam olursa olsun emniyet kemeri takılı değilse, bir kaza sırasında ciddi risk altındasınız demektir. Emniyet kemeri takılı olmadığı zaman aracınızın gösterge ekranında sizi uyarmak için emniyet kemeri takılı değil uyarı işareti yanmaktadır. Kırmızı renkli emniyet kemeri ışığı yanarken kesinlikle aracınızı hareket ettirmemelisiniz. En ufak kazazda bile ciddi yaralanmalara neden olabilir.

10- Rover Ön Sis Farları Açık Uyarı İşareti

Yağmurlu, sisli ve karlı yollarda sis farlarını açmak sizin görünürlüğünüzü artırmaktadır. Sis farları öne doğru hüzmeli ışıklardır. Bu sebeple sürekli açık bırakmak karşıdan gelen sürücülerin görüş açısını bozabilir. Rover marka aracınızda sis farları açıksa gösterge ekranında bu gördüğünüz uyarı işareti yanacaktır. Açık havalarda sis farlarını yakmak yasaktır ve cezası vardır. Bu sebeple yanar halde gitmemelisiniz. Bu hem sizin hem de diğer sürücülerin güvenliği açısından çok önemlidir.

11- Rover Kapılar Açık Uyarı Işığı

Aracınızda kapıların tam kapalı olduğunu kontrol etmek için kapı içlerinde düğmeler vardır. Kapıyı tam kapattığınız zaman bu düğmeye basılır ve sistem algılar. Ancak kapılardan bir tanesi bile kapalı değilse sizi uyarmak için gösterge panelinde açık kapıları bulunan araba işareti çıkacaktır. Bu işaret yanarken asla hareket etmeyin ve kapıları kontrol edin. Eğer kapılar kapalı olmasına rağmen yanıyorsa kapı içlerindeki sensörlerde arıza var demektir.

12- Rover Fren Balataları Aşınmış Arıza Lambası

Rover’da fren balatalarının kalınlığını kontrol eden sensör bulunmaktadır. Fren kaliperi üstünde bulunan bu sensör balata kalınlığı azalında bunu algılar. Eğer gösterge tablosunda kırmızı yuvarlak etrafında kesik çizgiler şeklinde uyarı ışığı görüyorsanız aracınızın fren balataları bitmiş demektir. Eğer kısa süre içerisinde yeni fren balatası taktırmazsanız diskler çizilebilir ve size daha pahalı arızalara yol açabilir. Ancak bu arabaların en yenisi bile 20 yaşına geldiği için kaçında bu sistem hala aktif olarak çalışıyordur bilinmez.

13- Rover Motor Radyatör Suyu Eksik ve Azalmış Uyarı Işığı

Rover o kadar özellikli bir otomobildir ki motor soğutma suyu seviyesini ölçen sensörü bile vardır. Eğer gösterge ekranında radyatör ve su işareti yandığını görüyorsanız motor suyunu kontrol etmelisiniz. Eksik motor soğutma suyu aracınızın hararet yapmasına neden olabilir. Hemen güvenli bir kenara çekip radyatörü kontrol edin. Ancak motor sıcakken kesinlikle radyatör kapağını açmayın. Çünkü içerisinde basınçlı kaynar su ciddi yanık yaralanmalarına neden olabilir.

14- Rover Ampul Patlak İkaz Lambası

Aracınızın far ampullerinden bir tanesi bile patlak olduğunda gösterge ekranında ampul ve içinde ünlem işareti yanacaktır. Yapmanız gereken tek şey aracınızın farlarını kontrol etmek olmalıdır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.