Honda Accord Arıza Lambaları | Accord Gösterge Uyarı ve İkaz İşaretleri

Japon otomobil üreticisi Honda’nın D segmenti oldukça kaliteli ve donanımlı modeli Accord arıza lambaları anlamları nelerdir? Honda Accord gösterge ekranı uyarı ve ikaz işaretleri ne anlama geliyor sorularına yanıt arayacağız.

Japon otomobil markaları uzun ömürlü ve sağlam olmalarıyla bilinmektedir. Japonya’nın dünyadaki en tanınmış markalarından bir tanesi Honda olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde insanlar Civic modeli biliniyor olsa da, orta-üst segmentte Accord gibi bir modeli vardır. Her ne kadar Türkiye’de çok fazla satılmamış olsa da, özellikle Amerika’da çok popüler bir modeldir. Yaklaşık 40 yıldır üretilen Accord ilk olarak 1985 yılında satılmaya başlamıştır. Daha 2016 yılına kadar satıldıktan sonra bir süre ara verilmiş ve 2020 yılında yeniden satışına başlanmıştır. Rakipleri olan diğer D segmenti otomobillere göre hiçbir eksik yanı yoktur. Oldukça kaliteli ve güzel bir arabadır.

Honda Accord donanım olarak çok üstün bir otomobildir. Honda Accord’un “1.5 VTEC, 1.6, 1.8, 2.0, 2.2, 2.4 ve 3.0” motor seçenekleri bulunmaktadır. Bu motorlar kendi aralarında farklı özellikler barındırdığı için arıza lambaları da farklılıklar gösterebilir. Ayrıca “Executive, Executive Plus, LS, S, ES, EX, Sport ve CTDi (dizel)” motor seçenekleri de bulunmaktadır. Bunlarda farklı uyarı ve ikaz ışıklarını barındırır. Örneği Accord CTDi dizel motorda kızdırma bujisi işareti bulunurken benzinli motorlarda bunu göremezsiniz.

Honda Accord Arıza Lambaları Anlamları (Gösterge Uyarı ve İkaz İşaretleri)

1- Honda Accord El Freni Çekili Uyarı İşareti

Aracınız park halindeyken ileri ve geri hareket etmesini önlemek için el freni kullanılır. El freninin diğer bir adı ise park frenidir. El freni çekili halde ise aracınızın gösterge ekranında “kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti” göreceksiniz. Accord’un bazı yıllarda üretilenlerinde bir ise “kırmızı yuvarlak içinde P harfi” yazdığını görürsünüz. Bunların hepsi el freninin çekili olduğunu gösterir. Bu durumda yol bilgisayarında “Release Parking Brake” yazdığını görürsünüz. Ancak el freni inik olmasına rağmen bu işaretin yandığını görüyorsanız fren hidrolik yağı eksilmiş olabilir. Böyle durumda ise gösterge ekranında “Brake Fluid Low” yazdığını göreceksiniz.

2- Honda Accord Sarı Ünlem İşareti Anlamı

Aracınızda sayı yuvarlak içinde sarı ünlem işareti uyarısının çıktığını görürseniz, fren sisteminde veya frenleme ile ilgili bir arıza olduğu anlamına gelir. Kesinlikle gösterge tablosunda bu ikaz lambası yanarken aracınızı kullanmayın. Çünkü frenler çalışmayabilir ve sizin kaza ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

3- Honda Accord Elektronik El Freni Çekili İkaz Lambası (Brake Hold)

Elektrikli park freni sistemini kullanan ilk modellerden bir tanesi Honda Accord modelidir. Bir düğmeye basarak aracınızın elektrikli park frenini devreye sokarsınız. Ayrıca motoru durdurduğunuz zaman otomatik olarak el freni devreye girer. Bunu sürücüye göstermek için gösterge ekranında “Brake Hold” yazdığını görürsünüz. El freni çekili haldeyken ilerlemeye çalışmak aracınızın fren sistemine ciddi zararlar verebilir. Accord’da bunu engelleyen özel bir sistem olduğu için ekranda Brake Hold yazarken aracınızı hareket ettiremezsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Stilo Arıza Lambaları Anlamları | Stilo Gösterge Uyarı ve İkaz Işıkları

4- Honda Accord Otomatik El Freni Çekili Uyarı Işığı

Yeni nesil Honda Accord modellerinde otomatik el freni bulunuyor. Bu sistem motor durdurduğu zaman otomatik olarak kendi kendine devreye girer. Brake Hold yazısının altında yeşil yuvarlak içinde A harfi işareti olarak gösterge tablosunda ortaya çıkar. El frenini indirmeden asla aracınızı hareket ettirmemelisiniz.

5- Honda Accord Motor Arıza Lambası

Otomobillerin motoru eskiden arıza yaptığı zaman sürücünün haberi olurdu. Ancak gelişen bilgisayar teknolojisinden araçlar en üst düzeyde etkilendiler. Otomobillerin motor ve bileşenlerinde yer alan sensörler motor kontrol ünitesi “ECU” sürekli olarak bilgi aktarırlar. Her sensörün bir hata kodu vardır. Aracınızda bulunan sensörlerden bir tanesi bile olumsuz bir durum fark ederse, durumu sürücüye göstermek için motor arıza lambası işaretini yakacaktır. Bu durumda aracınızın bilgisayara bağlatıp, hangi OBD-2 kodlarını veriyor buna bakmak olmalıdır. Bu uyarı işareti genelde sensör arızasından kaynaklı olsa da, motorda ciddi sorunlar nedeniyle de yanabilir.

6- Honda Accord Akü Lambası

Otomobilinizin motorunu çalıştırmadan önce kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde gösterge ekranında işaretlerin yandığını görürsünüz. Bu sırada aracın ihtiyacı olan tüm elektrik aküden karşılanır. Motor çalışmazken akü işaretinin yanması çok normaldir. Ancak motor çalıştığı andan itibaren şarj dinamosu (alternatör) devreye girer. Hem aküyü şarj eder hem de aracın ihtiyaç duyduğu tüm elektriği sağlar. Eğer motor çalışırken akü lambası yanıyorsa aracınızın şarj sisteminde bir sorun var demektir. Aracınızı kesinlikle bu işareti görüyorsanız kullanmamalısınız.

7- Honda Accord Vites Artırma Uyarı İşareti

Aracınızı manuel olarak kullanıyorsanız, aracınızda yakıt verimliliğini korumak için sizi yönlendiren işaretler vardır. Bunlardan bir tanesi de vites yükseltme ikaz lambasıdır. Eğer yukarı yönü gösteren bir ok işareti görüyorsanız, aracınız olması gerekenden daha yüksek devirde çalışıyordur. Bu durumda aracınıza vites yükseltmeniz gerekecektir. Yakıt tüketimini düşük tutmanın en iyi yolu aracınızı uygun viteste ve devirde kullanmaktır. Honda Accord modelinde sizi yönlendiren gösterge işaretleri vardır.

8- Honda Accord Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Lambası

Emniyet kemeri bir kişiyi kaza sırasında koruyan en önemli ekipmandır. Sürüş sırasında takılması zorunludur. Honda Accord modellerinde emniyet kemeri takılı değilse bunu size gösteren bir işaret yanar. Eğer gösterge tablosunda emniyet kemeri işareti yanıyorsa şoför ve yolculardan birisinin emniyet kemeri takılı değildir. Ayrıca sesli olarak ikaz verecektir. Yapılan araştırmalara göre 70 km hızla yapılan kazalarda emniyet kemeri takılı değilse ölüm oranı yüzde 90 artmaktadır. Bu sebeple kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir.

9- Honda Accord Benzin Işığı

Tüm otomobillerin yakıt miktarını gösteren bir gösterge ekranı vardır. Çünkü sürücünün kalan yakıt miktarını görmesi gerekir. Eğer yolda yakıt biterse bu hiç iyi bir şey değildir. Honda Accord aracınızın benzin deposunda kalan yakıt miktarı 7 litrenin altına düştüğü zaman gösterge ekranında benzin ışığı yanacaktır. Bu durumda yapmanız gereken en iyi şey hemen yakıt almaktır. Ancak ne olursa olsun depodaki yakıtın çeyrek deponun altına düşmemesine dikkat etmek olmalıdır. Düşük yakıt miktarı benzin pompası ve şamandıraya zarar verebilmektedir.

10- Honda Accord ABS Arıza Lambası

Honda, ABS fren sistemini kullanan en eski markalardan bir tanesidir. ABS sisteminin görevi ani frenlemeler sırasında tekerlerin kilitlenmesini önleyerek, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesinin önüne geçmektir. Kontağı akü açılacak kadar çevirdiğinizde bir kaç saniyeliğine yanması normaldir. Ancak motor çalışırken kesinlikle sönük olması gerekir. Eğer yolda sürüş halindeyken ABS lambasının yandığını görüyorsanız sistem artık çalışmıyor ve devre dışı demektir. Normal fren sistemi çalışıyor olur. Ancak ABS devre dışı demektir. Bu durum ani frenlemeler sırasında ciddi sorunlara neden olabileceği için hemen bir servise gitmeniz gerekmektedir.

11- Honda Accord Airbag Arıza Işığı (Kırmızı ve Sarı Renk)

Kaza sırasında en önemli güvenlik donanımlarından bir tanesi hava yastıklarıdır. Çok karmaşık bir sistem ile çalışmaktadır. Aracınızda yolda giderken airbag arıza lambasının yandığını görüyorsanız şoför, yolcu veya yan hava yastıklarından bir veya daha fazlası çalışmıyor demektir. Eğer hava yastıkları çalışmadan yolculuk yapıyorsanız ve bir kazaya karışırsanız sizin ve yolcuların can güvenliğini tehlikeye atmışsınız demektir. Kesinlikle en kısa zamanda hava yastığını tamir ettirme yolunu bulmalısınız. Airbag arızasının en büyük nedeni sensör arızalarılardır. Zaten ustanız aracınızı bilgisayara bağladığı zaman sorunun kaynağını hata kodu olarak görecektir.

İlginizi Çekebilir:  Chevrolet Aveo Arıza Lambaları Anlamları | Aveo Gösterge Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamı

12- Honda Accord Otomatik Uzun Farlar İkaz Lambası

Honda Accord’da otomatik uzun farlar bulunmaktadır. Yol ve karanlık durumunu algılayarak uzun farlar aktif edilmektedir. Eğer gösterge ekranında mavi renkli far işareti içinde “A” harfi yazdığını görüyorsanız otomatik uzun far sistemi devrede demektir. Bir düğme yardımıyla devre dışı bırakabilirsiniz.

13- Honda Accord Araç Denge Destek Sistemi (VSA) ESP Arıza Lambası

Otomobillerde uzun zamandan bu yana ESP sistemi kullanılmaktadır. Ancak bunun yazım şekli bazı marka ve modellerde değişiklik gösterebilir. Örneğin Honda marka otomobillerde VSA (Denge Destek Sistemi) olarak adlandırılmaktadır. Eğer gösterge ekranın kayan araba işareti görüyorsanız sistemde bir sorun olabilir. Ancak yanma şekli çok önemlidir. Eğer ESP işareti yanıp sönüyorsa sistemin devrede olduğunu gösterir. Sürekli yani hiç sönmeden yandığını görüyorsanız sistemde bir arıza var demektir. ESP’nin görevi aracın sert virajlarda yanal savrulmasını engellemek ve yol tutuşu artırmaktır.

14- Honda Accord ESP OFF Uyarı İşareti

ESP sistemini bir düğme yardımıyla istediğiniz zaman devreden çıkartabilirsiniz. Ancak bu kesinlikle önerilen bir şey değildir. Çünkü çalışmayan ESP, aracın virajlarda savrulmasına neden olabilir. Yine de bir şekilde devre dışı kalmış ise aracınızın gösterge panelinde ESP OFF işareti yanacaktır.

15- Honda Accord Direksiyon Sisteminde Arıza Lambası

Honda Accord’da elektrikli hidrolik direksiyon (EPS) sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sensörler tarafından sürekli olarak kontrol edilir. Eğer aracınızın gösterge ekranında “direksiyon sembolünün yanında ünlem işareti” sürekli yanıyor olarak görürseniz EPS sisteminde bir arıza var demektir.

16- Honda Accord Lastik Basınç Sensörü Uyarı Işığı

Aracınızın gösterge ekranında yanda gördüğünüz işaret varsa hemen lastik hava basınçlarını kontrol etmeniz gerekir. Jantın iç tarafında bulunan sensörler hava basıncının düştüğünü algılamış olabilir. Ancak hava basınçlarında bir şey yoksa ya sensör yerinden çıkmıştır ya da sensör arızalıdır. Lastik basınç sensörü değişimi çok kolay bir işlemdir. Nasıl söndürüleceği konusunda aracınızın kullanma kılavuzundan yardım alabilirsiniz. Eğer söndüremezseniz herhangi bir oto lastikçi lastik basınç sensörü uyarı lambasını kolayca söndürecektir.

17- Honda Accord Sağ – Sol Sinyal Lambası işareti

Aracınızda dönüşler sırasında sinyal vermeniz gerekir. Sinyal verdiğiniz hem sesli olarak hem de gösterge ekranında yeşil ok işareti olarak size gösterilir. Sol tarafı gösteren ve yanıp sönen yeşil ok, sol tarafa sinyal verdiğinizi gösterir. Eğer sağ tarafa yanıp sönen yeşil ok görüyorsanız bu sağ taraf sinyal verdiğinizi gösterir. Sinyal lambalarının ikisi birden yanıp sönüyorsa dörtlü flaşör çalışıyor demektir. Otomobillerde herkesin en çabuk anlayacağı uyarı işaretlerinden bir tanesidir. Dönüşler sırasında sinyal vermek için önemlidir. Ancak dönüş sonrası açık unutulan sinyal diğer sürücülerin şaşırmasına neden olabilir.

18- Honda Accord ECON Modu Uyarı Işığı

Honda Accord’da ekonomi modu sürüş şekli bulunmaktadır. Aktif ettiğiniz zaman aracınızda performans yerine daha düşük yakıt verimliliği hedeflenir. Yeşil ağaç şeklinde olan bu işaret devrede iken aracınızın gösterge ekranında yanar. Bir düğme yardımıyla istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Uzun yolda aktif etmek yakıt sarfiyatı konusunda ciddi fayda sağlamaktadır.

19- Honda Accord Kapılar Açık Uyarı İşareti

Aracınızın kapılarından bir veya daha fazlası açık durumda ise gösterge ekranında yanda gördüğünüz işaret yanacaktır. Zaten hangi kapı açıksa onu direk göstermektedir. Aracınızda kapılar açık uyarı işareti varsa kesinlikle hareket etmemelisiniz. Yol bilgisayarında ise “Door Open” yazısı çıkacaktır.

20- Honda Accord Yağ Lambası

Aracınız ister benzinli isterse dizel olsun gösterge ekranında yağ lambası yandığını görüyorsanız kesinlikle motoru hemen durdurmalısınız. Çünkü yağsız kalan bir motor kısa sürede yatak saracaktır. Bu durum size çok maliyetli arızalara sebep olabilir. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında “motor yağının azalması, yağ pompasının arızalanması, yağ basınç sensörü arızası ve son olarak aracınızın motor istemesi” gösterilebilir. Yağ basıncı düşük olması motorun yağsız kalıp aşınmasına neden olabilir. Bu işaretin motor çalışırken yandığını görürseniz kesinlikle motoru durdurup aracınızı servise götürmelisiniz.

21- Honda Accord Yolda Buzlanma Var Uyarı Işığı

Eğer hava sıcaklığı 3 derecenin altına düşerse Honda Accord aracınızın gösterge ekranında yol üstünde kar tanesi uyarı işareti çıkacaktır. Bunun anlamı hızınızı azaltıp dikkatli bir şekilde kullanmanızdır. Ayrıca yol bilgisayarında dikkat yazısı çıkacaktır.

22- Honda Accord Yağ Değişim işareti

Aracınızın gösterge tablosunda İngiliz anahtarı şeklinde bir işaret görüyorsanız yağ değişimi yapma zamanı gelmiş demektir. Bakım zamanı geldiğini göstermek için ekranda bu işaretin yandığını göreceksiniz.

23- Honda Accord Hararet Işığı

Aracınızın motor soğutma suyu sıcaklığının 90 derecede sabit kalması gerekir. Bu değer normal çalışma sıcaklığıdır. Ancak yükselmeye başladığı zaman hem hararet ibresi yükselir hem de gösterge ekranında yanda gördüğünüz işaret yanar. Bunun sebebi motor soğutma suyunun aşırı ısındığıdır. Kesinlikle aracınızı güvenli bir yere çekip motoru durdurmalısınız. Motorun hararet yapmasının sebebi “antifriz eksikliği, radyatör kaçağı, hortum kaçakları, üst kapak contasının yanması ve sensör arızaları” olabilir. Her ne olursa olsun bu ikaz lambası yanarken kesinlikle motoru çalıştırmamalısınız.

24- Honda Accord Uzaktan Kumanda Pili Zayıfladı Uyarı İşareti

Honda Accord’da uzaktan kumanda bulunmaktadır. Bu kumanda aracın anahtarının içinde yer alır. Eğer kumanda pili zayıflarsa aracınızın gösterge tablosunda bu gördüğünüz uyarı ışığı yanar. Ayrıca yol bilgisayarı ekranında “Change Keyless Remote Battery” yazdığını görürsünüz. Hemen anahtarın pillerini değiştirmeniz gerekir. Eğer tamamen biterse immobilizer devre dışı kalacağı için aracınızı çalıştıramayabilirsiniz.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.