Bijon Saplaması (Vidası) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerde önemli bir parça olan bijon saplaması nedir ve ne işe yarar? bijon saplaması fiyatı ne kadar? Bijon saplaması değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Sonuç olarak 2023 yılı için bijon saplaması değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobiller hareket ederken pek çok parçanın bir uyum halinde çalışması gerekir. Hareket etmesinin yolu ise tekerlerin dönmesi. Araba tekerleri sabit değil ve yerinden çıkıp takılabilen parçalardır. Çünkü lastiğin patlaması ve değiştirilmesi her an gerebilir. Bunun için kolay bir şekilde sökülüp takılması gerekecektir. Lastiklerin otomobilin ana şasesi ile bağlı olduğu yerlerde çok sağlam bijon sistemi adı verilen parçalar vardır. Tekerin jantının üstünde bulunan deliklere bijon vidası  diğer adıyla bijon saplaması adı verilir. Eğer yalama olursa veya diş sıyırırsa bijon vidasının değiştirilmesi gerekir.

Bijon Vidası Görevi Nedir?

Bijon saplaması iki çeşittir. Bunlardan ilki sabit göbekten çıkan vidalardır. Bunların değişimi daha zordur. Diğer ise dıştan vidadır. Bunun için sadece vidanın çıkartılıp yeniden yerine takılması yeterli olacaktır. Bu yazımızda ise değişimi daha zor olan sabit bijon vidası değişimine bakacaktır. Fren diskinin arkasına yerleştirilen bijon vidasıdır. Bijon vidası lastik değişimi sırasında diş sıyırabilir. Buna saplamanın yalama olması adı da verilmektedir. Peki ya bijon vidası değişimi ne kadar tutar?

İlginizi Çekebilir:  Güncel BRC LPG Fiyatı

Bijon Saplaması Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Bunun için öncelikle bir ustadan yardım almanız gerekecektir. Ustanız aracınızı lifte kaldıracak ardından tekeri sökecektir. Daha sonra fren kaliperi ve balatalarını sökük diski boşa çıkartacaktır. Son olarak diski söktükten sonra bijon saplamalarını bağlı bulunduğu yerden vurarak çıkartacaktır. Bijon vidası parça fiyatı şuan için tane başına 50 lira alınmaktadır. Değiştiği zaman bijon somununun değiştirilmesi de önerilir. Bunların da tane başına fiyatı 50 liradır. Ustanız ise sökme, takma ve işçilik ücreti olarak 250 lira gibi para alacaktır. Sonuç olarak bijon saplaması değişim maliyeti 2023 yılı için 500 lira civarında tutacaktır. Ancak değişecek vida sayısı arttıkça bu fiyata ayrıyeten parça parası eklemeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Face ID Tamir Ücreti? Nasıl Bozulur? Nasıl Tamir Edilir?

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.