Kaput Açma Teli (Halatı) Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Kaputun açılıp kapanmasını sağlayan bir parça olan kaput açma teli değişim fiyatı ne kadar? Kaput açma teli fiyatı ne kadar? Kaput açma halatı değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Sonuç olarak 2023 yılı için kaput açma teli değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin 6 adet kapısı bulunmaktadır. Bunlardan dört tanesi sürücü ve yolcuların inip binmesi için gerekli olan kapılar, diğeri bagaj kapağı ve son olarak motor ve bileşenlerinin bulunduğu kaputtur. Kaputun istenildiği zaman açılması gerekir. Ancak kullanılmadığı zaman kesinlikle kilitli kalması gerekmektedir. Bunun için sürücü arabanın içinde bulunan bir kolu çeker ve kaputun açılmasını sağlar. Kaput açma teli veya diğer adıyla kaput halatı bu konuda çok önemli bir rol oynar.

Kaput Açma Teli Nasıl Çalışır?

Otomobillerinin motor kapağının açılıp kapanması sağlayan bir halat, sürücü kısmında bulunan bir kolun çekilmesiyle birlikte açılabilir. Çalışma prensibi oldukça basittir. Siz kolu çektiğiniz zaman halat gerilir ve kaput kilit mekanizmasının serbest kalmasını sağlar. Kapak açılıp kapandığı zaman otomatik olarak geri kapanır. Kaput teli bildiğimiz ince çelik bir halattan yapılmıştır. Boyu ortalama 1.5 metre civarındadır. Ancak sürekli açılıp kapandığı için gerginliğini kaybedebilir. Ayrıca kaput teli koptuğu zaman da artık çalışmaz olur. Bu halatın değiştirilmesi asla ihmal edilmemelidir. Çünkü aracınızla giderken aniden kaputu açmanız ve müdahale etmeniz gerekebilir. Eğer son zamanlar aracın kaput kolunu sonuna kadar çekmenize rağmen kaput zor açılıyorsa artık esnemiş ve değişmesi gerekiyordur. Zaten tamamen koptuğu zaman halat boşa çıkacak ve kol hafifleyecektir.

İlginizi Çekebilir:  Çanta Tamiri Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaput Açma Teli Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Öncelikle aracınızın bir ustaya götürmeniz gerekiyor. Ustanız ilk olarak eski kaput telini sökecektir. Kaput açma teli fiyatı 200 ile 750 lira arasında değişmektedir. Ayrıca işçilik ücreti de aracınızın marka ve modeline göre değişir. Örneğin bir Tofaş Şahin ile Toyota Corolla’nın telinin değiştirilmesi aynı değildir.  Bunun için ustanız aracınızın markasına göre 300 ile 1.000 lira arasında değişecek bir işçilik ücreti talep edebilir. Sonuç olarak kaput açma teli değişim maliyeti 2023 yılı için 500 ile 1.750 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.