Far Ayar Fiyatı Ne Kadar? Far Ayarı İşçilik Ücreti 2023

Muayeneye giren her arabanın muayene sonucunda far ayarı bozuk yazıyor. Peki ya far ayarı ne kadara yapılır? Far ayarı fiyatı ve far ayar işçilik ücreti ne kadardır? Kısaca 2023 yılı için far ayarı maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin gece gidebilmesi için farlara ihtiyacı vardır. Çünkü farlar sürücünün önünü aydınlatır ve karanlık hava arabasını sürebilmesini sağlar. Farların bir ayarının olması gerekir. Çünkü bozulan ayar yolu düzgün aydınlatmayabilir. Farlar fizik kurallarına göre çalışırlar. Arabanızın ön tarafına takılan ampuller yandığı zaman bir ayna yansıtma yapar. Böylelikle ampulün ışık gücü 100 kat daha artırılarak önünüzü daha iyi görmenizi sağlar.

Far Ayarı Neden Bozulur?

Far ayarı bozulmasının en büyük sebebi bozuk yollardır. Bir duy üzerinde takılı olan ampul çukurlardan geçtikçe sallanmaya başlar. Bu sallantı zamanla ampullerin hizasının bozulmasına neden olur. Ayrıca far aynasının kırılması ve tırnaklarının yerinden çıkması farların hizasının bozulmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kaput Açma Kolu Neden Çalışmaz ve Açılmama Sebepleri Nelerdir?
Far Ayar Makinesi
Far Ayar Makinesi

Far Ayarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda far ayarının bozuk olduğunu genelde muayene yaptıranlar, muayene sonuç kağıdında görürler. Ancak bazen o kadar çok bozulur ki, görüş mesafeniz bile düşebilir. Örneğin yolda uzun farları yaktığınız zaman yol yerine yukarıyı aydınlatıyorsa veya kısa farları yakında önünüz yerine arabanın yan tarafına doğru ışık veriyorsa far ayarı bozulmuş demektir. Bozuk farlarla gitmek karşıdan gelen sürücülerin de gözünü alabileceği için tehlikelere yol açabilir.

Far Ayarı Ne Kadara Yapılır? Fiyatı ve İşçilik Ücreti

Aracınıza far ayarı yaptırmak istiyorsanız bunun için uygun cihaza sahip olan bir oto elektrikçiye gitmeniz gerekir. Zaten bu iş yerlerinin üstünde “far ayarı yapılır” şeklinde yazılar görebilirsiniz. Usta aracınızın önüne getirdiği ayar makinesi ile farları kontrol eder. Ardından farların arkasında bulunan ayar vidası ile düz olana kadar çevirir. Sonuç olarak aracınızın far ayarı yapılmış olur. Far ayarı fiyatı 2023 yılı için far başına 150 lira alınmaktadır. Farların çiftinin ayarı 250 lira civarındadır. Far ayarı yapılırken uzun farlar ve kısa farlar ayrımı yapılmaz. Ustanın eli değmişken hepsini birden ayarlaması sizin faydanıza olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Simit Tüp Tankı Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.