Egzoz Manifold Contası Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Motor tahliye sistemlerinden olan egzoz manifoldunun contası ne kadara değişir? Egzoz manifold contası değişim fiyatı ne kadardır? Egzoz manifold contası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Sonuç olarak 2023 yılı için egzoz manifold contası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın motorunda yanma meydana geldikten sonra ortaya çıkan gaza, egzoz gazı adı verilir. Bu gazın silindirler içinden acilen tahliye edilmesi gerekir. Çünkü yeniden hava ve yakıt girecek ve yanma gerçekleşecektir. Bunun için egzoz gazının gittiği hatta egzoz manifoldu adı verilir. Motor bloğunun yan tarafında ek olarak bağlı olan egzoz manifoldunun silindir sayısı kadar deliği vardır. Motor bloğu ile egzoz manifoldunun bağlantı noktasında sızıntıyı engelleyen parçaya ise egzoz manifold contası adı verilir.

Egzoz Manifold Contası Ne İşe Yarar? 

Aracınızın motorunda bir çok conta bulunur. Çünkü parçalar arasında sızdırmazlık olması gerekir. Egzoz manifold contası da bunlardan bir tanesidir. Çelikten yapılmış olan bu conta egzoz sisteminin en önemli parçalarındandır. Motordan çıkan egzoz gazı çok yüksek sıcaklıktadır. Egzoz sistemi zaten sürekli olarak sıcak olur. Bunun için ısıya dayanıklı olması gerekir. Ancak ne yaparsanız yapın, bu kadar zor şartlarda çalışması nedeniyle zamanla bu conta yıpranır ve yanar. Sonuç olarak değiştirmek zorunda kalırsınız. Egzoz contası yandığı zaman aracınızın motoru sesli çalışmaya başlar. Ayrıca titreme ve yakıt tüketiminin artması da egzoz manifold contası arıza belirtileri içindedir. Egzoz contası kaçırdığı zaman, egzoz gazı motor kaputunun altına sızacağından aracın içine egzoz gazı kokusu gelecektir. Bu sebeple eğer artık işlevini göremez olursa muhakkak kısa süre içerisinde değiştirilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Triger Kayışı ve Zinciri Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023
Egzoz Manifold Contası
Egzoz Manifold Contası

Egzoz Manifold Contası Değişim Fiyatı Ne Kadar? 2023

Egzoz manifold contası değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ustanız 1 saatlik bir süre içerisinde rahatlıkla değiştirecektir. Egzoz manifold contası fiyatları 75 ile 250 lira arasında değişmektedir. Çünkü gayet basit çelik bir plakadır. Egzoz manifold contası değişimi işçilik ücreti ise 200 liradır. Sonuç olarak egzoz manifold contası değişimi maliyeti 2023 yılı için 275 ile 525 lira arasında bir para tutacaktır.

Egzoz contasını uzun süre ihmal ederseniz başta egzoz sistemine daha sonra aracınızın motoruna zarar verirsiniz. Çünkü kaçan sıcak gaz yakınlarında bulunan elektrikli tesisatına zarar verecektir. Ayrıca arabanın içinde sürekli olarak egzoz gazı gireceğinden sağlığınız açısından da sakıncalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Cam Suyu Fıskiye Memesi Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.