Radyatör Hortumu Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

İçten yanmalı motora sahip olan araçlarda önemli bir hat olan radyatör hortumu fiyatı ne kadar? Radyatör hortumu değişim işçilik ücreti ne kadar sorularına yanıt arayacağız. Kısaca 2023 yılı için radyatör alt ve üst hortumu değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracınızın motoru çalıştığı zaman içerisinde hava/yakıt karışımının yanmasından dolayı patlamalar meydana gelir. Bu patlamalar sonucunda ciddi derecede bir sıcaklık ortaya çıkar. Eğer motor soğutulmazsa kısa süre içerisinde yağ incelir. Öncelikle motor hararet yapar, daha fazla müdahale edilmezse yatak sarar. İşte bunun önüne geçmek için otomobillerde soğutma sistemi kullanılır. Her araçta muhakkak bir motor soğutma sistemi bulunmaktadır.

Radyatör Hortumu Ne İşe Yarar?

Motorun soğutma sistemi pek çok ekipmandan oluşur. Kısaca sistemin çalışma prensibini açıklayacak olursak. Motor içerisinde ısınan su yaklaşık 85-90 dereceye ulaşana kadar orada kalır. Bu sıcaklığa geldikten sonra termostat devreye girer. Suyun önü açılıp radyatöre doğru gitmeye başlar. İşte motor ile radyatör arasındaki suyun geçtiği hatlara radyatör hortumu adı verilir. Radyatör ile motor arasında 2 adet hortum bulunur. Radyatör üst hortumu suyun girdiği, radyatör alt hortumu ise suyun gittiği kanaldır. Bu hortumların yaklaşık olarak 5 yıl kadar ömrü vardır. Ancak şebeke suyu kullanımı, bakımsız soğutma sistemi ve arızalar nedeniyle hortumlar çatlayabilir. Hatta yolda giderken patlayabilir. Bu durumda motor soğutma suyu sızacak ve motor susuz kaldığı için kısa sürede hararet yapacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Direksiyon Körüğü Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Ne Kadar? 2023

Radyatör Hortumu Ne Kadara Değişir? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Radyatör hortumunu görsel olarak kontrol ettiğinizde herhangi bir su sızıntısı, şişme veya çatlak gördüğünüz zaman riske atmadan değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü ömrü bitmiş hortumun ne zaman sizi yolda bırakacağını asla bilemezsiniz. Bunun için öncelikle işini bilen bir motor ustasından yardım almanız gerekmekte. Ustanız motor soğuduktan sonra hortumları sökecektir. Yenisini yerine takacaktır.

Radyatör Hortumu Fiyatları

  • Tofaş Şahin, Doğan ve Kartal : 120 Lira
  • Toyota Corolla 1.6 Benzinli : 250 Lira
  • Ford Focus : 200 Lira
  • Honda Civic : 220 Lira
  • Volkswagen Golf, Passat, Jetta : 250 Lira
  • Mercedes : 300 – 500 Lira
  • Audi : 250 – 450 Lira
  • Fiat Palio, Siena, Egea, Albea : 150 – 300 Lira
  • Opel Astra, Vectra ve Corsa : 200 – 300 Lira
İlginizi Çekebilir:  Yeni Yılda BMW Motor Rektefiye Fiyatları

Radyatör hortumunu aldıktan sonra ustanız yeni kelepçe ile yeni hortumu yerine takacaktır. Daha sonra sizde antifrizli radyatör suyu isteyecektir. Antifriz fiyatları ise 220 ile 300 lira arasında değişmektedir. Son olarak ise oto ustası ortalama 200 lira işçilik ücreti isteyecektir. Sonuç olarak radyatör alt ve üst hortumu değişimim maliyeti 2023 yılı için malzeme ve işçilik ücreti dahil 540 ile 1.000 lira arasında bir para tutacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.