Fastfryer ve Airfryer Aynı Mı? Arasındaki Farklar Nedir?

Son zamanlarda en çok popüler olan ürünlerden bir tanesi sıcak hava fritözleridir. Ancak bazı markalar Airfryer derken bazıları Fastfryer adı veriyor. Peki ya Fastfryer ile Airfryer arasında bir fark mı? Airfryer ve Fastfryer aynı özelliklere mi sahip. İşte bu iki farklı isme sahip cihazların anlamlarına bakacağız. 

Eskiden kızartmalar için bir ton yağ tavaya dökülür içine kızartılacak yiyecek atılırdı. Bu yüzyıllarca bu şekilde devam etti. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte fritözler ortaya çıktı. Ancak eski fritözler aynı prensip ile çalışıyordu. Elektrikli bir ısıtıcı ve kızartma haznesine yine bolca yağ dökülür, rezistans yağı kızdırır ve içine yiyecekler atılarak kızartılması sağlanırdı.

Son birkaç yıldır ise yağsız fritözler meşhur olmaya başladı. Örneğin bir patates kızartması için 500 gram yağ kullanıyorsanız yağsız sıcak hava fritözleri ile 60 gram kadar kullanıyorsunuz. Bu hem sağlıklı hem de yağ tasarrufu yapmanıza olanak sağlıyor. Bu yağsız fritözlere ise airfryer veya fastfryer adı veriliyor. Peki ya bu iki cihaz arasında bir fark var mı?

İlginizi Çekebilir:  Triger Kayışı Nedir ve Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

Airfryer ve FastFryer Farkı? İkisi Aynı Mı?

Airfryer kelimesini ayrı yazacak olursak “air (hava), fryer (fritöz)” anlamına gelmektedir. Yani sıcak hava fritözü demektir. Fastfryer ise “fast (hızlı), fryer (fritöz)” anlamına gelir. Bu da hızlı fritöz demek oluyor. Her ne kadar okunuşları farklı olsa da iki cihazda aynı özelliklere sahiptir. İkisinin de çalışma prensibinde yağı buharlaştırarak kızartma mantığı yatar. Herkes airfryer ve fastfryer arasındaki farkı merak ediyor. Bizde buradan cevap verelim. Fastfryer ile Airfryer aynı özellikte cihazlar olup sadece okunuşları farklıdır. Sonuç olarak airfryer ve fastfryer aynı özellikte ve aynı görevi görmektedir.

Sıcak hava fritözleri yağın 200 dereceye kadar kızdırılıp daha sonra buhar haline getirilmesi ile çalışan teknolojik cihazlardır. Bunlara ne ad verilirse verilsin çalışma prensipleri aynıdır. Sağlıklı olup olmadığı konusunda henüz yapılmış bilimsel bir çalışma yok. Ancak genel kanı sağlık açısında bir tehlike arz ettirmedikleridir.

İlginizi Çekebilir:  Triger Kayışı Nedir ve Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.