Triger Kayışı Nedir ve Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerde bulunan en önemli kayış olan triger nedir ve ne işe yarar? Triger kayışının eskidiği ve değiştirilmesi gerektiği nasıl anlaşılır?

Otomobil motorları pek çok ana parçanın bir uyum halinde çalışması ile hareket eden bir sistemdir. Bu ana parçalar arasında bağlantılar sürekli olmaktadır. Bu bağlantılar genelde kayışlar ve zincirler tarafından sağlanır. Triger kayışı da bunlardan bir tanesidir. Peki ya triger kayışı ne işe yarar?

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

Otomobil motoru iki ana parçadan meydana gelmektedir. Bu üst kapak ve ana motor bloğudur. Triger kayışının ne olduğunu anlamak için motorun çalışma prensibine bakmak gerekir.

Motor içerisinde yanma meydana geldikten sıkışma nedeniyle patlama oluşur. Bu patlamanın oluşturduğu basınç pistonları aşağıya iter. Pistonların bağlı olduğu krank mili dönmeye başlar ve bu mil şanzımanı çevirir. Böylelikle aracınızın motoru çalışmış olur. Motorda yanma meydana gelmesi için içine sürekli olarak yakıt ve hava gönderilmelidir. Ayrıca yanmadan sonra ortaya çıkan gazın, silindir odasından tahliye edilmesi gerekir. İşte motora hava emilip egzoz gazı atılması için subap adı verilen valfler bulunur. Bunlara emme ve egzoz subapları adı verilir. Aynı silindirde asla iki valfinde aynı anda açık veya kapalı olmaması gerekir. Örneğin emme valfi açıkken egzoz valfi tam kapalı olmalıdır. İşte bu uyumu sağlamak için üst eksantrik mili adı verilen parça vardır. U biçimli bu mil döndüğü süre boyunca valflerin açılıp kapanmasını zamanlar. Eksantrik milinin dönmesi için bir güce ihtiyaç var. Bu güç krank milinden sağlanır. Ancak krank mili motorun en altında, eksantrik mili ise en üstündedir. İşte bu bağlantıyı sağlayan kayışa triger kayışı veya zamanlama kayışı adı verilir.

İlginizi Çekebilir:  Far Ayar Fiyatı Ne Kadar? Far Ayarı İşçilik Ücreti 2023

Triger Kayışının Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

Zincir aktarma olanları daha belirgin belirtiler vermektedir. Ancak kayış genelde çok belirti vermez. Bu yüzden sürücüler kayışları kullanım ve yaptığı kilometreye göre değiştirmektedir. Triger kayışı değişimi 4 yıl veya 80 bin kilometreyi geçmemelidir. Triger kayışı tam kopmadan önce bir kaç belirti verecektir.

1- Kayışın Çatlaması ve Deforme Olması

Triger kayışı motorun genelde sağ tarafında bulunur. Ayrıca üzerinde plastik bir kutu vardır. Vidalarını sökün ve kayışı görün. Kesinlikle kayışı yerinden çıkartmaya uğraşmayın. Kayışı görsel olarak önceleyin ve üzerinde çatlama, kenarlarında soyulma gibi şeyler varsa muhakkak değiştirin.

2- Motorun Sabahları Zor Çalışması

Kayış eskimeye başladığı zaman hafiften esneme yapar. Bu esneme sente ayarının bozulmasına neden olur. Sente ayarının bozulduğun ilk belirtilerinden bir tanesi ateşleme zamanlamasını bozmaktadır. Bu sebeple özellikle sabahları aracınızın motoru zor çalışıyorsa ve arızanın kaynağını bulamıyorsanız triger kayışına bakmanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Stilo Arıza Lambaları Anlamları | Stilo Gösterge Uyarı ve İkaz Işıkları

3- Motorun Ses Çalışmaya Başlaması

Triger kayışı esneme yaptığı zaman sente ayarı bozulur. Pistonlar en üst noktadayken kapalı olması gerekirken açık kalır. Bu da piston başlarının valflere vurmasına neden olur. Özellikle soğuk motorda vurma sesi hissediyorsanız triger kayışına bakmanız gerekmekte.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.