Renault Clio 2 Arıza Lambaları Anlamları | Clio II Gösterge Uyarı ve İkaz İşaretleri, Işıkları

Renault’un ülkemizde uzun yıllardır sattığı modellerden bir tanesi olan Clio’nun 2 nesil kasası olan Clio II gösterge panelinde arıza lambaları en anlama geliyor. Clio 2 gösterge tablosu uyarı ve ikaz işaretleri ile ışıkların anlamı nedir sorularına yanıt arayacağız.

Renault’un ülkemizde uzun yıllardır en çok satılan modeli clio ilk olarak 1995 yılında satışa çıkmıştır. Clio 1 kasa çok tutulmayınca 1998 yılında Clio 2 ile yoluna devam etme kararı almıştır. Bu kasa ile Clio, asıl çıkışını yapmış ve satış rekorları kırmıştır. Sedan, 3 ve 5 kapılı hatchback kasaları ile yollarda fazlaca yer almıştır. 2006 yılında yerini Clio 3 modeline bırakmasına rağmen, uzun yıllar en çok satılmış Renault modeli olarak yerini almayı başarmıştır. Şuna için Clio 2, tüm bu modeller arasında en çok satılanıdır. Pazarda hala daha Clio alacak insanlar bu kasa Clio ararlar. Bunda tasarımı, sadeliği ve sorunsuzluğu büyük rol oynamaktadır.

Clio 2’de 1.2, 1.4, 1.5 dCi, 1.6, 2.0 ve 3.0 olmak üzere çok çeşitli motor seçenekleri bulunuyordu. Bu motorlara sahip Clio 2’lerin gösterge tablosunda bulunan uyarı ve ikaz işaretleri birbirinden farklılıklar gösterebiliyordu. Çünkü dizel ve benzinli motorların gösterge tabloları birbirinin aynısı değildir. Ayrıca Clio 2 “Alize, Authentique, Dynamique, Expression, Fidji, Privilege, RN, RNA, RT, RTA ve RXT” donanım paketlerine sahiptir. Bu sebeple aracınızın gösterge tablosunda gördüğünüz işaretlerin anlamlarını iyi bilmeniz otomobilinizi tanımanız açısından önemlidir. Ayrıca bazı işaretler arıza lambası iken bazıları uyarı ve ikaz ışıklarıdır. Şimdi gelin Clio 2 gösterge işaretleri anlamları nelerdir tek tek bakalım.

Renault Clio Arıza Lambaları | Göstere İşaretleri ve Uyarı, İkaz Işıkları

1- Renault Clio 2 ABS Arıza Lambası

ABS ikaz ışığı, otomobilinizin “Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (Anti-Lock Braking System)” olarak adlandırılan fren sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sistem, tekerleklerin kaymasını önlemek için frenleme gücünü kontrol eder. Ayrıca tekerlerin kayması sırasında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlar. ABS ışığının yanması, genellikle bir sensör veya hidrolik bir problem nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, ABS ışığının yanması, aracın fren sisteminden kaynaklanabilecek ciddi bir sorunu da gösteriyor olabilir. Bu nedenle, aracınızın ABS uyarı ışığı yanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir tamir ustasına götürmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kron EFD 100 Katlanır Elektrikli Bisiklet Nasıl, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumları

2- Renault Clio 2 Arka Cam Isıtma Aktif

Buzlu havalarda arka camların buz tutar. Bu durum dikiz aynasından arka tarafından görünmesini zorlaştırır. Kalorifer tarafında bulunan bir düğme ile arka cam rezistansı aktif edilip çalıştırılabilir. Eğer arka cam ısıtma çalışıyorsa gösterge panelinde bu uyarı ışığı yanacaktır. Çok uzun çalışır halde  tutmamalısınız. Arka camın buzu çözülünce kapatmayı ihmal etmeyin.

3- Renault Clio 2 STOP Yazısı Anlamı

Aracınızın gösterge tablosunda stop yazdığını görüyorsanız motor ve bileşenlerinde ciddi bir arıza var demektir. Bu ikaz lambasının anlamı acilen motoru durdurmanız gerektiğidir. Genelde başka uyarı işaretleri ile birlikte yanarlar. Örneğin motor arıza lambası ile birlikte stop yazısı yazdığını görüyorsanız motorda ciddi bir arıza var demektir.

4- Renault Clio II Airbag Arıza Lambası

Aracınızın hava yastığı sistemi ile ilgili bir sorun olduğunda, araçtaki iarbag uyarı lambası yanar. Bu, aracın içindeki sürücü ve yolcuların korunmasına yardımcı olan önemli bir güvenlik özelliğidir. Hava yastığı sistemleri, araçta meydana gelebilecek çarpışmalar sırasında sürücü ve yolcuların yaralanma riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Hava yastığı uyarı lambası genellikle sürekli yanar veya ara sıra yanıp sönerek dikkat çeker. Eğer bu ikaz ışığı yanıyorsa, aracınızın hava yastığı sisteminin tamir edilmesi gerekebilir. Airbag ışığının yandığını veya yanıp söndüğünü görüyorsanız hava yastıkları çalışmıyor demektir.

5- Renault Clio 2 Yolcu Hava Yastığı Kapalı ve Çalışmıyor Uyarı Lambası

Aracınızın yolcu hava yastıklarını anahtar yardımıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer gösterge panelinde airbag off yazısı görüyorsanız, yolcu hava yastıkları kapatılmış ve çalışmıyor demektir.

 

6- Renault Clio 2 Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Işığı

Aracınızda ön ve yolcu emniyet kemerlerinin yolculuk sırasında takılı olması gerekmektedir. Bir otomobilde kaza sırasında can güvenliğini sağlayan en önemli ekipman emniyet kemerleridir. Eğer gösterge panelinde bu uyarı işaretinin yandığını göreceksiniz. Ayrıca emniyet kemeri takmamak para cezası gerektiren bir olaydır.

7- Renault Clio 2 Kapılar Açık İkaz Lambası

Aracınızın kapılarından bir veya daha fazlası tam kapanmamış ise gösterge panelinde kapısı açık araba işareti göreceksiniz. Bazen kapı içlerinde bulunan sensör arızasından yanıyor olsa da aracınızın gösterge tablosunda bu ikaz lambası yanarken kesinlikle kullanmaktan uzak durun. Bazı araçlarda ise bagaj kapağı açıkken bile bu arıza lambası yanabilmektedir.

8- Renault Clio 2 Sol Sinyal İşareti

Aracınızın direksiyonunun sol tarafında bulunan sinyal kolunu aşağıya indirdiğinizde sol tarafa sinyal verir. Gösterge tablosunda ise sol tarafa yanan yeşil ok işareti yanıp sönecektir. Ayrıca tık tık diye sesli işaret verecektir.

9- Renault Clio 2 Sağ Sinyal İşareti

Sağ tarafa dönüşlerde sinyal kolunu yukarı kaldırdığınız zaman sağ tarafı gösteren yeşil bir ok işareti yanıp söner. Böylelikle arkadan ve önden gelen araç sürücüleri sizin sağ tarafa döneceğinizi anlarlar. Ayrıca sesli olarak tık tık şeklinde yanıp sönme sesli ikaz verecektir.

10- Renault Clio 2 Uzun Farlar Açık Uyarı Işığı

Mavi renkli bu ikaz lambasının anlamı aracınızda uzun farların açık olduğunu göstermektedir. Özellikle geceleri açık olması karşıdan gelen sürücülerin gözünü alacağı için çok uzun süre açık tutulmamalıdır. Ayrıca selektör yaptınız zamanda bu işaret yandığını göreceksiniz.

11- Renault Clio 2 Kısa Farlar Açık Uyarı Işığı

Aracınızda geceleri yolculuk yaparken sürekli olarak açık olan ışıklara kısa far adı verilir. Gösterge tablosunda yeşil renkli far önünde aşağıya bakan çizgiler vardır. Açık olduğu süre boyunca gösterge panelinde bu işaretin yandığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Honda Accord Arıza Lambaları | Accord Gösterge Uyarı ve İkaz İşaretleri

 

12- Renault Clio 2 Ön Sis Farları Açık Uyarı İşareti

Aracınızda eğer sis farları varsa yaktığınız zaman gösterge tablosunda bu işaretin yandığını görürsünüz. Ancak gündüz ve açık havalarda sis farlarını yakmanız yasaktır. Çünkü sis farları düz aydınlattığı için karşıdan gelen sürücünün gözünü alabilir. Sadece yağmurlu ve sisli havalarda açarsanız yani görüş mesafesi kısaldığı zamanlarda sürücüler sizi daha kolay fark edebilir.

13- Renault Clio 2 Arka Sis Farları Açık

Yağmurlu, karlı ve sisli havalarda arkadan, arka farların ışığı gelen sürücüler tarafından fark edilemeyebilir. Bunun için arkada daha parlak ışıklara ihtiyaç vardır. Bunun için üreticiler arka tarafta çok parlak yanan bir kırmızı ışık yapmışlardır. Eğer gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını görüyorsanız arka sis farları açık demektir.

14- Renault Clio 2 Hız Sabitleyici Devrede Uyarı Işığı

Aracınızda hız sabitleyici (cruise control) varsa bunu bir düğme yardımıyla aktif edebilirsiniz. Bu sayede hiç gaza basmadan gidebilirsiniz. Eğer hız sabitleyici devrede ise gösterge panelinde bu ikaz ışığının yandığını göreceksiniz.

15- Renault Clio 2 Motor Arıza Lambası

Günümüz otomobillerinde bir bilgisayar sistemi vardır. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. ECU, motor ve bileşenlerinde yer alan sensörlerden sinyal alarak aracınızın çalışmasını sürekli olarak kontrol eder. Motor arıza lambası, aracınızın motorunda bir sorun olduğunu gösteren bir uyarı lambasıdır. Bu ışık, aracın elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından algılanan bir hata durumunda yanar. Arızanın ne olduğu, aracın marka ve modeline ve hataya neden olan faktörlere bağlı olarak değişebilir. Olası nedenler arasında emisyon sistemi problemleri, yakıt sistemi sorunları, ateşleme sistemi sorunları, sensör arızaları, egzoz gazı devreleri arızaları vb. yer almaktadır.

16- Renault Clio 2 Yağ Lambası

Tüm içten yanmalı motora sahip araçların motorunda yağlanmayı sağlamayı için belirli bir basınç altında motor yağının dolaşması gerekmektedir. Eğer yağ basınç sensörü tarafından motor yağı basıncında bir düşme görülürse aracınızın gösterge panelinde yağ lambası uyarı ışığı yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında en çok görülenler “yağ pompası arızası, yağ basınç müşürü arızası, yağ seviyesinin düşmesi ve yağ filtresinin” tıkanması gösterilebilir.

17- Renault Clio 2 El Freni Işığı Anlamı

El freni ışığı aracınızın el freninin çekili olduğunu gösterir. Normalde el freni serbest bırakıldığında bu ışık söner. Eğer el freni çekiliyken bu ışık yanar ve daha sonra indirildiğinde hala yanıyorsa, aracın fren sisteminde bir arıza olabilir. Bu durumda, fren hidroliği seviyesini kontrol etmek ve gerekirse fren balatalarını değiştirmek veya fren sistemi parçalarını tamir etmek için bir otomobil ustasına başvurmanız gerekebilir.

18- Renault Clio 2 Fren Arıza Işığı

Aracınızda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız, aracınızın fren sisteminden bir arıza var demektir. Ancak şunu asla unutmayın. Bazı marka ve model otomobillerde el freni çekili olduğundan bu uyarı lambası yanacaktır. Eğer el freni inik olmasına rağmen yanıyorsa mutlaka fren hidrolik yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Ayrıca fren sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle de yanabilir.

19- Renault Clio 2 Servis Işığı Anlamı (Tamir Anahtarı İşareti)

Aracınızın gösterge tablosunda tamir anahtarı diğer adıyla İngiliz anahtarı işareti görüyorsanız, servis zamanı gelmiş demektir. Bazen, diğer arızalar nedeniyle de yanabilmektedir. Tamir anahtarının yanmasının en büyük sebebi motor yağ değişimi zamanının gelmiş olmasındandır.

20- Renault Clio 2 Kızdırma Bujisi Arıza Lambası

Dizel motorlu araçlarda yüksek sıkıştırma oranı ile motor çalışır. Sıkıştırma sırasında ısıtılan hava kıvılcım alır ve çalışır. Isıtma bujisi işte motor içerisindeki havayı ısıtan parçadır. Motor çalışmadan önce akü açıkken kısa bir süre yanması normaldir. Zaten kızdırma bujisi işareti söndükten sonra marşa basarsınız. Ancak motor çalışırken ve yolda giderken yanıyorsa kızdırma bujilerinde bir arıza olduğu için size bu ikaz lambasını yakacaktır. Eğer kızdırma bujileri çalışmıyorsa, motor zor çalışabilir ve performans düşük olabilir. Kızdırma bujisi ışığının neden yanabileceği birkaç sebep vardır. Bunlar arasında kızdırma bujilerinin ömrünü tamamlamış olması, kirlilik veya hasar, ateşleme sistemi sensörlerindeki bir arıza veya elektronik kontrol ünitesindeki (ECU) bir arıza olabilir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.