Citroen Xsara Arıza Lambaları Anlamı | Xsara Gösterge Uyarı ve İkaz İşaretleri ile Işıkları

Citroen’in bir dönem ülkemizde C segmentinde sattığı modellerden bir tanesi olan Xsara’nın gösterge tablosunda yer alan arıza ışıkları ne anlama geliyor? Citroen Xsara uyarı ve ikaz ışıkları anlamları ile gösterge işaretleri anlamı nedir sorularına yanıt arayacağız.

90’lı yıllar ve öncesinde garip tasarımlı otomobil modelleriyle tanınan bir marka olan Citroen, standart görünümlü araçlarına 1998 yılında Xsara modeli ile geçti. Xsara ilk olarak 1998 yılında satılmaya başlamıştır. 2001 yılında makyajlı kasaları gelmiştir.  Ayrıca Xsara Picasso adı altında 7 kişilik MPV modelleri de 2007 yılına kadar yollarda yer almaya devam etmiştir. Xsara, dönemine göre oldukça donanımlı ve elektronik bir otomobil modeliydi. Daha önce hiçbir yerde görmediğimiz özellikler Xsara’da bulunuyordu. Bu sebeple Xsara gösterge tablosunda çok fazla işaret vardır. Bunlardan bazıları arıza lambası iken, bazıları uyarı ve ikaz ışıklarıdır. Xsara’nın “1.4, 1.6, 1.8, 1.9, 2.0, Picasso 1.6, Picasso 1.8 ve Picasso 2.0” motor ve kasa tipleri bulunmaktadır. Bunlar kendi aralarında farklı işaretleri barındırabilir. Ayrıca Xsara’da SX ve VTR donanım paketleri farklı özellikleri barındırdığından gösterge panelinde bulunan uyarı ve ikaz ışıkları değişiklik gösterebilir.

Sonuç olarak Citroen Xsara aracınızın gösterge panelinde yolda giderken hiç bir lambanın yanmaması gerekir. Eğer motor çalışırken bir işaretin yandığını görüyorsanız size bir şey haber vermeye çalışıyordur. Bu işaretlerden bazılar arıza lambası iken bazıları uyarı ve ikaz ışıklarıdır. Özellikle kırmızı renkte gördüğünüz işaretler çok daha dikkat edilmesi gereken bir hususu göstermektedir. Yine de yeşil, sarı ve kırmızı ışıkların hepsinin ayrı ayrı bir anlamı vardır. Bu sebeple bu işaretlerin anlamlarını bilirseniz aracınızı tanımanız açısından size büyük avantaj sağlamış olacaktır.

Citroen Xsara Arıza Lambaları | Gösterge İşaretleri ile Uyarı ve İkaz Işıkları

1- Citroen Xsara El Freni Işığı Anlamı

El freni ışığı aracınızın el freninin çekili olduğunu gösterir. Normalde el freni serbest bırakıldığında bu ışık söner. Eğer el freni çekiliyken bu ışık yanar ve daha sonra indirildiğinde hala yanıyorsa, aracın fren sisteminde bir arıza olabilir. Bu durumda, fren hidroliği seviyesini kontrol etmek ve gerekirse fren balatalarını değiştirmek veya fren sistemi parçalarını tamir etmek için bir otomobil ustasına başvurmanız gerekebilir.

2- Citroen Xsara Fren Arıza Işığı

Aracınızda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız, aracınızın fren sisteminden bir arıza var demektir. Ancak şunu asla unutmayın. Bazı marka ve model otomobillerde el freni çekili olduğundan bu uyarı lambası yanacaktır. Eğer el freni inik olmasına rağmen yanıyorsa mutlaka fren hidrolik yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Ayrıca fren sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle de yanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ford Focus 2 Arıza Lambaları Anlamları | Focus MK2 Uyarı ve İkaz Işıkları

3- Citroen Xsara Arka Cam Isıtma Aktif

Buzlu havalarda arka camların buz tutar. Bu durum dikiz aynasından arka tarafından görünmesini zorlaştırır. Kalorifer tarafında bulunan bir düğme ile arka cam rezistansı aktif edilip çalıştırılabilir. Eğer arka cam ısıtma çalışıyorsa gösterge panelinde bu uyarı ışığı yanacaktır. Çok uzun çalışır halde  tutmamalısınız. Arka camın buzu çözülünce kapatmayı ihmal etmeyin.

4- Citroen Xsara ABS Arıza Lambası

ABS ikaz ışığı, otomobilinizin “Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (Anti-Lock Braking System)” olarak adlandırılan fren sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sistem, tekerleklerin kaymasını önlemek için frenleme gücünü kontrol eder. Ayrıca tekerlerin kayması sırasında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlar. ABS ışığının yanması, genellikle bir sensör veya hidrolik bir problem nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, ABS ışığının yanması, aracın fren sisteminden kaynaklanabilecek ciddi bir sorunu da gösteriyor olabilir. Bu nedenle, aracınızın ABS uyarı ışığı yanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir tamir ustasına götürmeniz gerekmektedir.

5- Citroen Xsara Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Işığı

Aracınızda ön ve yolcu emniyet kemerlerinin yolculuk sırasında takılı olması gerekmektedir. Bir otomobilde kaza sırasında can güvenliğini sağlayan en önemli ekipman emniyet kemerleridir. Eğer gösterge panelinde bu uyarı işaretinin yandığını göreceksiniz. Ayrıca emniyet kemeri takmamak para cezası gerektiren bir olaydır.

6- Citroen Xsara STOP Yazısı Anlamı

Aracınızın gösterge tablosunda stop yazdığını görüyorsanız motor ve bileşenlerinde ciddi bir arıza var demektir. Bu ikaz lambasının anlamı acilen motoru durdurmanız gerektiğidir. Genelde başka uyarı işaretleri ile birlikte yanarlar. Örneğin motor arıza lambası ile birlikte stop yazısı yazdığını görüyorsanız motorda ciddi bir arıza var demektir.

7- Citroen Xsara Kapılar Açık İkaz Lambası

Aracınızın kapılarından bir veya daha fazlası tam kapanmamış ise gösterge panelinde kapısı açık araba işareti göreceksiniz. Bazen kapı içlerinde bulunan sensör arızasından yanıyor olsa da aracınızın gösterge tablosunda bu ikaz lambası yanarken kesinlikle kullanmaktan uzak durun. Bazı araçlarda ise bagaj kapağı açıkken bile bu arıza lambası yanabilmektedir.

8- Citroen Xsara Yolcu Hava Yastığı Kapalı ve Çalışmıyor Uyarı Lambası

Aracınızın yolcu hava yastıklarını anahtar yardımıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer gösterge panelinde airbag off yazısı görüyorsanız, yolcu hava yastıkları kapatılmış ve çalışmıyor demektir.

 

9- Citroen Xsara Airbag Arıza Lambası

Aracınızın hava yastığı sistemi ile ilgili bir sorun olduğunda, araçtaki iarbag uyarı lambası yanar. Bu, aracın içindeki sürücü ve yolcuların korunmasına yardımcı olan önemli bir güvenlik özelliğidir. Hava yastığı sistemleri, araçta meydana gelebilecek çarpışmalar sırasında sürücü ve yolcuların yaralanma riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Hava yastığı uyarı lambası genellikle sürekli yanar veya ara sıra yanıp sönerek dikkat çeker. Eğer bu ikaz ışığı yanıyorsa, aracınızın hava yastığı sisteminin tamir edilmesi gerekebilir. Airbag ışığının yandığını veya yanıp söndüğünü görüyorsanız hava yastıkları çalışmıyor demektir.

10- Citroen Xsara Sol Sinyal İşareti

Aracınızın direksiyonunun sol tarafında bulunan sinyal kolunu aşağıya indirdiğinizde sol tarafa sinyal verir. Gösterge tablosunda ise sol tarafa yanan yeşil ok işareti yanıp sönecektir. Ayrıca tık tık diye sesli işaret verecektir.

 

11- Citroen Xsara Sağ Sinyal İşareti

Sağ tarafa dönüşlerde sinyal kolunu yukarı kaldırdığınız zaman sağ tarafı gösteren yeşil bir ok işareti yanıp söner. Böylelikle arkadan ve önden gelen araç sürücüleri sizin sağ tarafa döneceğinizi anlarlar. Ayrıca sesli olarak tık tık şeklinde yanıp sönme sesli ikaz verecektir.

12- Citroen Xsara Uzun Farlar Açık Uyarı Işığı

Mavi renkli bu ikaz lambasının anlamı aracınızda uzun farların açık olduğunu göstermektedir. Özellikle geceleri açık olması karşıdan gelen sürücülerin gözünü alacağı için çok uzun süre açık tutulmamalıdır. Ayrıca selektör yaptınız zamanda bu işaret yandığını göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  Honda Accord Arıza Lambaları | Accord Gösterge Uyarı ve İkaz İşaretleri

13- Citroen Xsara Kısa Farlar Açık Uyarı Işığı

Aracınızda geceleri yolculuk yaparken sürekli olarak açık olan ışıklara kısa far adı verilir. Gösterge tablosunda yeşil renkli far önünde aşağıya bakan çizgiler vardır. Açık olduğu süre boyunca gösterge panelinde bu işaretin yandığını göreceksiniz.

14- Citroen Xsara Ön Sis Farları Açık Uyarı İşareti

Aracınızda eğer sis farları varsa yaktığınız zaman gösterge tablosunda bu işaretin yandığını görürsünüz. Ancak gündüz ve açık havalarda sis farlarını yakmanız yasaktır. Çünkü sis farları düz aydınlattığı için karşıdan gelen sürücünün gözünü alabilir. Sadece yağmurlu ve sisli havalarda açarsanız yani görüş mesafesi kısaldığı zamanlarda sürücüler sizi daha kolay fark edebilir.

15- Citroen Xsara Arka Sis Farları Açık

Yağmurlu, karlı ve sisli havalarda arkadan, arka farların ışığı gelen sürücüler tarafından fark edilemeyebilir. Bunun için arkada daha parlak ışıklara ihtiyaç vardır. Bunun için üreticiler arka tarafta çok parlak yanan bir kırmızı ışık yapmışlardır. Eğer gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını görüyorsanız arka sis farları açık demektir.

16- Citroen Xsara Akü Lambası (Şarj Dinamosu Arızası Işığı)

Araba akü ışığı genellikle aracınızdaki elektrik sistemi veya şarj sisteminde bir arıza olduğu zaman yanar. Bu durumda, aracınızın aküsü şarj edilemiyor olabilir veya araçtaki diğer elektrikli bileşenler normal şekilde çalışamayabilir. Bunun nedeni, şarj sistemindeki bir parçanın arızalanması ya da bağlantıların gevşemesi gibi birçok farklı faktör olabilir. Eğer arabanızda akü lambası yanıyorsa, aracınızı mümkün olan en kısa sürede bir servis merkezine götürmeniz önemlidir çünkü bu durum motorunuzun zarar görmesine ve aracınızın tamamen çalışmaz hale gelmesine neden olabilir. Akü uyarı lambası yanarken aracınızı kullanmanız, akü bittiği zaman yolda kalmanıza neden olabilir.

17- Citroen Xsara Motor Arıza Lambası

Günümüz otomobillerinde bir bilgisayar sistemi vardır. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. ECU, motor ve bileşenlerinde yer alan sensörlerden sinyal alarak aracınızın çalışmasını sürekli olarak kontrol eder. Motor arıza lambası, aracınızın motorunda bir sorun olduğunu gösteren bir uyarı lambasıdır. Bu ışık, aracın elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından algılanan bir hata durumunda yanar. Arızanın ne olduğu, aracın marka ve modeline ve hataya neden olan faktörlere bağlı olarak değişebilir. Olası nedenler arasında emisyon sistemi problemleri, yakıt sistemi sorunları, ateşleme sistemi sorunları, sensör arızaları, egzoz gazı devreleri arızaları vb. yer almaktadır.

18- Citroen Xsara Kızdırma Bujisi Arıza Lambası

Dizel motorlu araçlarda yüksek sıkıştırma oranı ile motor çalışır. Sıkıştırma sırasında ısıtılan hava kıvılcım alır ve çalışır. Isıtma bujisi işte motor içerisindeki havayı ısıtan parçadır. Motor çalışmadan önce akü açıkken kısa bir süre yanması normaldir. Zaten kızdırma bujisi işareti söndükten sonra marşa basarsınız. Ancak motor çalışırken ve yolda giderken yanıyorsa kızdırma bujilerinde bir arıza olduğu için size bu ikaz lambasını yakacaktır. Eğer kızdırma bujileri çalışmıyorsa, motor zor çalışabilir ve performans düşük olabilir. Kızdırma bujisi ışığının neden yanabileceği birkaç sebep vardır. Bunlar arasında kızdırma bujilerinin ömrünü tamamlamış olması, kirlilik veya hasar, ateşleme sistemi sensörlerindeki bir arıza veya elektronik kontrol ünitesindeki (ECU) bir arıza olabilir.

19- Citroen Xsara Mazotta Su Var Uyarı Işığı

Dizel motorlu araçların, yakıtı mazot olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak mazot içerisinde az miktarda da olsa su bulunmaktadır. Eğer bu su yakıt filtresi içinde çok fazla birikirse sürücüye göstermek için mazot filtresinde su var ikaz lambası yanacaktır.

20- Citroen Xsara Yağ Lambası

Tüm içten yanmalı motora sahip araçların motorunda yağlanmayı sağlamayı için belirli bir basınç altında motor yağının dolaşması gerekmektedir. Eğer yağ basınç sensörü tarafından motor yağı basıncında bir düşme görülürse aracınızın gösterge panelinde yağ lambası uyarı ışığı yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında en çok görülenler “yağ pompası arızası, yağ basınç müşürü arızası, yağ seviyesinin düşmesi ve yağ filtresinin” tıkanması gösterilebilir.

21- Citroen Xsara Hararet Lambası (Motor Aşırı Isındı İkaz Işığı)

Aracınızın motor suyu sıcaklığının 90 derece olması gerekmektedir. Eğer bu sıcaklık 100 derece ve üstüne çıkarsa motor aşırı ısınmış yani hararet yapmış demektir. Yanda gördüğünüz uyarı işaretinin yandığını görüyorsanız hemen aracınızı sağa çekip durmalısınız. Çünkü motor aşırı ısınmış ve hararet yapmış demektir. Eğer kullanmaya devam ederseniz kısa süre içerisinde önce conta yakacak daha sonra ise sıcaklığa bağlı olarak motor yatak saracaktır.

22- Citroen Xsara Benzin Uyarı Işığı (Yakıt Az Kaldı İkaz Lambası)

Yakıt ışığı aracınızın yakıt deposunda bulunan yakıt miktarının artık olabilecek en minimum seviyeye geldiğini göstermek içindir. Dizel araçlarda mazot, benzinli araçlarda ise benzin 5 ile 7 litre arasında kaldıysa gösterge panelinde benzin ışığının yandığını göreceksiniz. Hatta bazı model otomobillerde sesli olarak ikaz vermektedir. Benzin ışığı yanarken aracınızı kullanmaya devam etmemelisiniz. Çünkü aracınızın yakıtı her an bitebilir ve yolda kalabilirsiniz. Ayrıca sürekli düşük yakıt ile araba kullanmak aracınızın yakıt hattı sistemlerinde zarar verebilmektedir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.