Apec 49.4 CC Benzinli Moped Motor Nasıl Scooter, Alınır Mı? Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları – A101

Türkiye’nin yerli moped, scooter, motor ve elektrikli bisiklet üreticisi markalarından bir tanesi olan Apec’in PS3 49.4 cc benzini scooter’ı nasıl ve alınır mı sorularına yanıt arayacağız. Ayrıca A101 markette de satılan Apec 49.4 CC Benzinli Moped Motor Nasıl Scooter teknik özellikleri, inceleme ve kullanıcı yorumuna yer vereceğiz.

Her ne kadar ülkemizde son yıllarda elektrikli bisiklet ve mopedler yaygın olmaya başlasa da, şarj istasyonlarının az olması insanları fosil yakıtlı motorlara yönlendiriyor. Bu konuda ülkemizin en büyük iki tekerlekli taşıtlar üreten markalarından bir tanesi olan Volta çatısı altında bulunan Apec çeşitli scooter modellerine sahiptir. 49.4 cc benzinli motoru ise ekonomik ve bol özellikli bir taşıt olarak karşımıza çıkıyor. Apec, Türkiye’nin en büyük motorlu iki tekerlekli taşıtlar üreten Volta markasına aittir.

Apec 49.4 CC Benzinli Moped Nasıl ve Teknik Özellikleri Nelerdir?

Boyutlar ve Ağırlık Özellikleri: Apec 49.4 cc motorun 180 cm boyu, 66 cm genişliği ve 1 metre 5 santim yüksekliği bulunuyor. 120.25 santim dingil mesafesine sahiptir. Ağırlığı 80 kilogramdır.

İlginizi Çekebilir:  Voyah Dream Nasıl? Teknik Özellikleri ve Yorumları

Motor ve Diğer Teknik Özellikleri: 49.4 cc hacminde bir motor bulunuyor. Bu motor bir silindirlidir. S tipi silindir düzenine sahiptir. 2.8 beygir ve 2.8 Nm tork güç üretmektedir. 39 mm silindir çapı bulunuyor. 10.5:1 sıkıştırma oranına sahiptir. 100 km’de 2 litre yakıt tüketimi vardır. Rojo marka ECU sistemi bulunuyor. Ayrıca CVT aktarma (şanzıman) bulunuyor. Yakıt deposu kapasitesi 5.3 litre hacmindedir. Euro 5 normlarında emisyon değerlerine sahiptir. Maksimum hızı 45 km/s olarak ölçülmüştür. 7 amper 12 volt akü kullanılmaktadır. Ön ve arka tarafında kampana fren sistemi kullanılmıştır. Ayrıca iki kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

Boyutlar ve Ağırlık
Uzunluk 1805 mm
Genişlik 660 mm
Yükseklik 1050 mm
Dingil Aralığı 1225 mm
Ağırlığı 80 kg
Kişi Kapasitesi 2 kişi
Taşıma Kapasitesi 150 kg
Yakıt Depo Kapasitesi 5.3 Litre
Motor Özellikleri
Motor Gücü 2.1 KW (2.8 hp)
Tork 2.8 Nm
Silindir Sayısı 1
Silindir Tipi S
Silindir Çağı 39 mm
Stork 41.4 mm
Sıkıştırma 10.5:1
Yakıt Tüketimi 2L/100 km
Diğer Teknik Özellikler
ECU Rojo
Şanzıman (aktarma) CVT
Maksimum Hız 45 km/s
Emisyon Değeri Euro5
Akü Amper 7 Ah
Akü Volt 12 V
Ön ve Arka Fren Kampana
Teker Basıncı 36 PSI
Yakıt Türü Benzin

Apec PS3 49.4 CC Benzinli Scooter Kullanıcı Yorumu

Ben Konya’da yaşıyorum ve bildiğiniz gibi ova olduğu için her yerde düz yollar var. Evimden işime gidip gelmek için bir motor almak istiyordum. Yaygın servis ağını ve kaliteli olduğunu bildiğim Apec 49.4 cc PS3 model bir scooter motor aldım. Buna daha doğrusu moped desek yeridir. Kullanımı gayet rahat ve motoru sessiz çalışıyor. Süspansiyon sistemi çok yumuşak ve çukurlardan geçişlerde çok fazla hissettirmiyor. Bu motor yakmıyor adeta kokluyor. Yokuşlarda gayet güzel çıkıyor. Mesela dimdik bir yokuşta bile zorlanmadan çıkıyor. Frenleri disk olsaydı iyi olacaktı. Frenleme mesafesi kısa olmasına rağmen ABS olmadığı için kaymaya müsait. Farları yolu gayet güzel aydınlatıyor. Gösterge panelinde yeterli seviyede parametre (kalan yakıt, hız,  uyarı (ikaz) ve sinyal) ışıkları var. İki kişi bindiğimiz zaman bir sorun yok ama yokuşlarda hafiften bayılıyor. Ancak motor hacmini bildiğimden bunu çok önemsemiyorum. Kaportasında kullanılan boya kalitesi güzel. Ayrıca sabit durma ayaklığı çok kullanışlı yapılmış.

İlginizi Çekebilir:  Salcano Marina Bafang Elektrikli Bisiklet Nasıl, Alınır Mı? Teknik Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

Apec 49.4 CC Benzinli Moped Motor Alınır Mı?

Volta markası çatısı altında yer alan Apec’in yedek parça fiyatları hem ucuz hem de kolay bir şekilde bulunuyor. Ben kullandığım süre boyunca bir arıza ile karılaşmadım. Bildiğim kadarıyla kronik arızası da bulunmuyor. Ben çok memnunum ve ekonomik bir şekilde istediğim her yere gidip geliyorum. İkinci el piyasası hızlıdır ve öyle değer kaybeden bir motor değil.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.