Buji Kablosu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Benzinli araçlarda bulunan bir parça olan buji kablosu değişimi ne kadar? Buji kablosu fiyatları ne kadar? Buji kablosu değişimi işçilik ücreti ne kadardır sorularına yanıt arayacağız. Kısaca 2023 yılı için buji kablosu değişim maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin motorunun çalışması için yanma odasında bulunan hava ve yakıt karışımının tutuşturulması gerekmektedir. Bu işlemi otomobilin ateşleme sistemi yerine getirmektedir. Ateşleme sistemi çalışma prensibi ise şöyledir. Siz motoru çalıştırmak için marşa bastığınızda marş dinamosu motoru döndürmeye başlar. Bu sırada şarj dinamosuna elektrik gider. Buradan çıkan elektrik önce bobinlere gelir. Bobinde anlık olarak binlerce volta çıkartılan elektrik enerjisi distribütörden kablolar vasıtasıyla bujilere aktarılır. Yüksek gerilim nedeniyle bujilerin uçlarında kıvılcım oluşur ve sonuç olarak yanma meydana gelir.

Buji Kablosu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir bobinin ürettiği elektrik enerjisi anlık olarak 2000-2500 volt arasındadır. Bu kadar yüksek bir gerilimin geçmesi için kalın bakır tellere ihtiyaç vardır. İşte bobin ile buji arasındaki elektriğin geçtiği kablolara buji kablosu adı verilir. Oldukça sağlam ve sert bir maddeden yapılmalıdır. Buji kabloları arızalandığı zaman bir takım belirtiler verir.

  • Motorun zor çalışması veya hiç çalışmaması
  • Motorda düşük devirlerde tekleme
  • Gaz yememe
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Egzozdan siyah duman atması (zengin karışım nedeniyle)
  • Motorun rölantide stop etmesi
  • Aracın çekiş performansının düşmesi
İlginizi Çekebilir:  Subap (Valf) Ayarı Fiyatı Ne Kadar? 2023

Bu belirtilerden bir veya bir kaç tanesi varsa buji kablolarından şüphe etmelisiniz. Ayrıca buji kablolarından bir tanesi bile devre dışı kalırsa diğer silindirlerdeki ateşleme sistemine büyük yük düşer. Sonuç olarak kısa zaman sonra onlarından bozulmasına neden olur.

Buji Kablosu Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Buji kablolarının en faza 30 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Ancak bu süreden daha öncede arıza verebilir. Değiştirilmesi için önce bir oto elektrik ustasından yardım almalısınız. Daha sonra aracınıza uygun buji kablosu almak zorundasınız. Buji kablosu tek satılmaz ve set halinde tüm bujiler için satılır. Parça fiyatı 400 ile 800 lira arasında değişmektedir. Değişim süresi ise ustanıza bağlı olarak 1 ile 2 saat arasında sürmektedir. Ustanız değişimi için 200 lira işçilik ücreti alacaktır. Sonuç olarak 2023 yılı için buji kablosu değişim maliyeti 600 ile 1.000 lira arasında değişen bir fiyat tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  ABS Sensörü Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.