Radyatör Fan Motoru Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Araçlarımızda soğutma sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi olan fan motoru fiyatı ne kadar? Radyatör fan motoru değişimi işçilik ücreti ne kadar sorularına yanıt arayacağız. Sonuç olarak fan motoru değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Motor çalışırken içerisinde yanma meydana gelmesi sonucu muazzam bir sıcaklık ortaya çıkar. Bu sıcaklık bir takım bileşenlerden geçerek radyatöre gelir. Radyatör ise alüminyum ve bakır malzemeden yapılmıştır. Bu alaşımların özelliği sıcağı ve soğuğu çabuk iletmesidir. Ancak sürekli sıcak su geldiği için 200 dereceye varan bir sıcak ortam oluşur. Bu sıcaklığım radyatör çevresinden uzaklaştırılması gerekmektedir.

Fan Motoru Ne İşe Yarar?

İşte radyatör ve çevresinde oluşan sıcaklığı oradan uzaklaştırma görevini fan motoru görür. Fan müşürü adı verilen bir sensör radyatör sıcaklığı 90 dereceye geldiği zaman ECU’ya fanı devreye sokması için sinyal gönderir. Bu sinyali alan ECU, fan motorunu çalıştırmak için elektrik gönderir ve sonuç olarak fan pervanesi dönmeye başlar. Fan motorunun üfleme yönü radyatörün tam tersi konumda olmalıdır. Eğer aracınızda son zamanlarda hararet yapma, fan motorunda ötme sesi gelmesi gibi belirtiler varsa muhakkak motoru kontrol edin. Çünkü eskiyen fan motoru sıkışık trafikte iken tamamen çalışmayı durdurabilir. Bu durum sıcak havalarda anında aracınızın motorunun hararet yapmasına neden olabilir. Çok düşük maliyetli bir arıza iken servet niteliğinde paralar ödemenize sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Triger Kayışı Nedir ve Eskidiği Nasıl Anlaşılır?

Fan Motoru Değişimi Ne Kadar? (Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023)

Fan motorunun değiştirilmesi için öncelikle bir oto elektrikçiye gitmeniz gerekmektedir. Fan motoru değişimi ne kadar sürer diye soracak olursanız, yaklaşık 2 saat içinde ustanız değiştirecektir. Her şeyden önce aracınıza bir fan motoru almanız gerekiyor.

Fan Motoru Fiyatları

  • Tofaş Şahin, Doğan Kartal : 600 Lira
  • Toyota Corolla 1.6 : 2.000 Lira
  • Ford Focus : 1.750 Lira
  • Renault 9 Broadway, Spiring, Fairway : 1.000 Lira
  • Renault 21 Serisi : 1.800 Lira
  • Fiat Albea, Siena, Palio : 1.350 Lira
  • Honda Civic : 1.900 Lira
  • Volkswagen Polo, Golf, Passat, Jetta : 2.000 – 3.000 Lira

Parçayı aldıktan sonra ustanız eski fan motorunu söküp yenisi takacaktır. Son olarak ise fan motorunun doğru çalıştığını kontrol edecektir. Fan motoru değişimi işçilik ücreti olarak 500 lira para istenilmektedir. Sonuç olarak fan motoru değişimi maliyeti 2023 yılı için 1.100 – 4.100 lira arasında bir paraya tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Egzoz Manifold Contası Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.