Z Rot, Rot Başı ve Rot Kolu Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerin yürüyen aksam parçalarından olan Z rot ve rot kolu değişim fiyatı ne kadar? Z rot ve rot kolu fiyatları ne kadardır? Z rot ve rot kolu değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca rot kolu ve Z rot değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Araçlarımızın yürüyen aksam parçalarının düzgün çalışması çok önemlidir. Bazıları sürüş konforunu bozarken bazıları sürücü ve yolcuların rahatsız olmasına neden olur. Çünkü otomobilin yolda giderken düz bir zemin üzerinde titreşim yapmadan ve ses çıkartmadan ilerlemesi gerekmektedir. Bunun için süspansiyon ve diğer bileşenler kullanılmaktadır. Bunlara yürüyen aksam parçaları adı verilir. Z rot, rot kolu ve rot başı çok önemli bir rol oynamaktadır.

Z Rot, Rot Başı ve Rot Kolu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Aracınızın tekerlerinin yolda giderken yalpa yapmaması ve kendi kendine sağa sola dönmemesi gerekir. Bunun için tekerleri şaseye bağlayan bir takım bağlantı elemanları vardır. Bu parçalar aynı lego gibi Z rot, rot kolu ve rot başı olarak bilinmektedir. Bu parçalar birbirine bağlantılı bir şekilde şaseden tekere gider. Eğer rot kolu ve başı arıza yaparsa aracınızı kullanırken muhakkak fark edeceğiniz belirtiler olacaktır. Çünkü sürüş sırasında düz durmayan tekerler titrer. Rot arızası belirtileri şunlardır;

  • Arabanın sağa ve sola çekmesi
  • Çukurlardan geçişlerde vurma sesi gelmesi
  • Direksiyonun titremesi
  • Frene basınca aracın çekmesi
  • Frene basınca arabanın burnunun aşağı inmesi
  • Fren sırasında vurma sesi gelmesi
  • Arabadan tıkırtı şeklinde vurma sesi gelmesi
İlginizi Çekebilir:  Elektrikli Chery OMODA 5 EV Nasıl? Kullanıcı Yorumları

Eğer aracınızda bu belirtilerden bir tanesi bile varsa muhakkak hemen tamir ettirme yolunu seçmelisiniz. Çünkü tamir ettirilmeyen bir rot kolu daha pahalı parçaların arıza yapmasına neden olur. Bunlardan en büyük örneği ise amortisörün patlamasına neden olabilmesidir.

Z Rot, Rot Başı ve Rot Kolu Değişim Fiyatı Ne Kadar? (İşçilik Ücreti ve Fiyatı)

Eğer aracınızın rot bileşenleri değişecekse öncelikle işini iyi bilen bir ustadan yardım almanız gerekmektedir. Daha sonra ustanız tekerleri söker ve eskiyen rot kollarını söküp yenisini yerine takar. Rot değişim süresi teker başına 1-1.5 saat kadar sürmektedir. Rot kolu parça fiyatları ise tane başına Z rot 100 TL, Rot başı 75 lira ve rot kolu 150 liradır. Değişimi için işçilik ücreti olarak teker başına 200 lira alınmaktadır. Çift teker için ise 300 lira para istenilmektedir. Kısacası aracınızın rot kolu, rot başı ve Z rot değişim maliyeti 2023 yılı için 500 ile 700 lira arasında bir para tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  P0102 Kütle Hava Akış Metre (MAF) Devresi Düşük Arıza Kodu Anlamı

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.