El Freni Teli (Halatı) Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerin fren sisteminin önemli parçalarından bir tanesi olan fren teli değişim fiyatı ne kadar? El freni halatı fiyatları ne kadardır? Fren teli değişimi işçilik ücreti ne kadar gibi sorulara yanıt arayacağız. 

Otomobiller çok çeşitli parçalarından bir araya gelmesinden meydana gelmektedir. Ayrıca ilerlemesi kadar durması da çok önemlidir. Bir aracın yavaşlamasını ve durmasını sağlayan mekanizmaya fren sistemi adı verilir. Fren sistemi onlarca parçanın bir uyum halinde çalışmasıyla işleyen bir bileşendir. Hareket eden her şeyin istenildiği zaman yavaşlatılmasını sağlayan sisteme fren sistemi adı verilir. Fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesi de fren teli ya da diğer adıyla fren halatıdır.

El Freni Teli Nedir ve Ne İşe Yarar?

Fren halatı daha doğrusu el freni teli aracınızın el freni kolundan arka tarafa doğru giden çelik bir halattır. Çalışma prensibi ise oldukça basittir. Otomobillerin yavaşlaması için hidrolik sistemden faydalanılır. Sürücünün aktif ettiği fren sistemi hidrolik gücüyle bir tondan daha ağır otomobilin yavaşlamasını sağlar. Siz aracınızı durduğunuzda el frenini çektiğiniz zaman kola bağlı tel balataları fren merkezini gerdirir. Oluşan basınç hidrolik sistemi tarafından 100 katına çıkartılır ve frenler araba durduğu süre boyunca sıkışık halde kalır. Siz el freni kolunu indirdiğiniz zaman halat gevşer ve balatalar açılır. Böylelikle aracınızın artık hareket etmesi sağlanmış olur. El freni halatı eskidiği zaman gevşeyebilir veya kopabilir. Bunun sonucunda aracınızın el freni kolunun boşa çıktığını veya el freninin tam tutmadığı için aracın hareket ettiğini görürsünüz. Bu durumda yapılması gereken tek şey el freni telinin değiştirilmesi olmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Stilo Arıza Lambaları Anlamları | Stilo Gösterge Uyarı ve İkaz Işıkları

El Freni Teli Değişim Fiyatı Ne Kadar?

El frenin halatı koptuğu zaman değiştirilmesi için acele etmeniz gerekir. Çünkü yokuşlarda aracınızı park ettiğinizde araba kendi kendine hareket edebilir. Bunun için sanayide frenci adı verilen iş yerlerinden ve ustalarından yardım almalısınız. Çünkü fren sistemi çok ince ayar gerektirmektedir. El freni halatı değişimi için öncelikle parça almalısınız. Aracınızın marka ve modeline göre değişmekle birlikte. El freni halatı fiyatı 300 ile 600 lira arasında değişmektedir. El freni teli değişim süresi ustanızın çalışmasına bağlı olarak yaklaşık 2 saat sürebilir. Ustanız ise 2023 yılı için işçilik ücreti olarak 300 lira isteyecektir. Sonuç olarak el freni değişimi maliyeti 2023 yılı için 600 ile 900 lira arasında bir para tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  1.5 DCI Motor Rektefiye Fiyatları Ne Kadar?

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.