Porya (Teker) Bilyası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerin yürüyen aksam parçalarından bir tanesi olan teker rulmanı veya diğer adıyla porya bilyası değişim fiyatı ne kadar? Porya bilyası fiyatı ne kadar? Porya bilyası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için porya bilyası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Araçlarımızla yolculuk yaparken sessiz ve titreşimsiz bir şekilde ilerlememiz gerekir. Bunun için aracınızın hareket eden parçalarının doğru çalışması gerekmektedir. Otomobilin yürüyen aksam parçaları arasında teker, amortisör, bilya ve aktarma organları yer almaktadır. Bunlardan herhangi birisi bile arıza yapar ve gerektiği gibi çalışmazsa hemen fark edeceğiniz rahatsızlık verici sesler çıkartmaya başlar. Adı çok duyulmayan ama yürüyen aksamın en önemli parçalarından bir tanesi olan porya bilyası veya diğer adıyla teker rulmanı konfor açısından çok önemlidir.

Porya Bilyası (Teker Rulmanı) Nedir ve Ne İşe Yarar?

Aracınız hareket ederken tekerlerin yalpa yapmadan düz bir şekilde dönmesi gerekir. Ayrıca tekerler dönerken lastik sesi dışında bir ses çıkartmaması gerekmektedir. Bunun için teker jantının göbeğe bağlı olduğu kısımda bir rulman vardır. Bu rulman tekerin düz dönerken çok fazla ses çıkartmamasını sağlar. Bildiğimiz tornet bilyası olan bu parça kasislerden hızlı geçince, çukurlarda ve zamanla eskidiği için bozulabilir. Daha doğrusu içinde dizili bilyalar dağılabilir. Bu durum aracınızda uğultu şeklinde bir ses olarak size geri dönecektir. Teker rulmanı dağıldığını anlamanın en iyi aracınızla yola çıkıp vitesi boşa atmaktır. Eğer bir uğultu var ve vites boştayken bile geliyorsa porya bilyası dağılmış demektir. Ayrıca bu uğultu sesi aracınız hızlandıkça daha fazla artacaktır. Eğer tamir ettirmezseniz aracınızın bilyası oluşan sıcaklık nedeniyle kaynayacak ve teker dönmez hale gelecektir. Ayrıca dağılan bir porya bilyası tamir ettirilmezse zamanla diğer tekerlerde bulunan rulmanların dağılmasına neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  P0102 Kütle Hava Akış Metre (MAF) Devresi Düşük Arıza Kodu Anlamı

Porya Bilyası (Teker Rulmanı) Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Porya bilyası değişimi için bir usta ve tornacıya ihtiyacınız var. Sanayide zaten ustanız tornacının yerini biliyordur. Ustanız öncelikle bilyası dağınık tekeri tespit eder. Artından tekeri söker ve bilyanın bulunduğu teker göbeğini ortaya çıkartır. Daha sonra göbeği yerinden çıkartır ve tornacıya götürür. Tornacının yapması gereken pres makinesi ile eski bilyayı çıkartarak yine pres yardımıyla yenisini yerine takmaktır. Bunun için tornacı teker başına 100 lira alacaktır. Ustanız ise teker ve göbek sökme takma işlemi için işçilik ücreti 200 lira isteyecek. Bilya fiyatları ise 700 ile 1500 lira arasında değişmektedir. Sonuç olarak 2023 yılı için porya bilyası değişimi maliyeti 500 ile 1000 lira arasında bir paraya mâl olacaktır. Bu fiyatlar teker başına olup değişim sayısı artarsa o kadar fazla para vermeniz gerecektir.

İlginizi Çekebilir:  Dacia Logan Arıza Lambaları Anlamları | Logan Gösterge Uyarı ve İkaz İşaretleri Anlamı

“Porya (Teker) Bilyası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023” üzerine 3 yorum

      • 2 lastik bilyasi + 2 adet balata değiştirdim bilya işçilik hariç 2000 TL idi. Toplamda 4 bin verdim. ( içinde torna+ balans iscilik dahil).Araç 2015 Clio.

        Yanıtla

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.