Fiat Linea Arıza Lambaları ve İşaretleri Anlamları | Linea Gösterge Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamı

Üretildiği dönem boyunca ülkemizin en çok satılan otomobil modeli olan Fiat Linea arıza lambaları anlamları nedir. Fiat Linea gösterge tablosunda bulunan işaretler ne anlama geliyor. Fiat Linea uyarı ve ikaz işaretleri anlamları hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’de bir otomobil fabrikası açan ilk markalardan bir tanesi Fiat olarak bilinmektedir. Fiat, Türk otomobil endüstrisi için büyük faydalarda bulunmuştur. Gerek Fiat çatısı altında gerekse Tofaş fabrikalarında hep Fiat otomobilleri üretmiştir. Pek çok marka ve model ile Türkiye otomobil pazarında yer almıştır. Bu markalardan genelde Türkiye fabrikasında üretilen modeller çok fazla tercih edilmiştir. Bunların en popüleri ise Linea modelidir. Fiat Linea ilk olarak 2007 yılında Türkiye’de satışa sunulmuştur. Daha sonra 2012 yılında yeni kasa Linea yollara çıkmıştır. 2017 yılına kadar üretildikten sonra yerini Egea modeline bırakarak üretimden kaldırılmıştır.

Fiat Linea, 1.3 multijet (dizel), 1.4 fire (benzinli), 1.4 turbo ve 1.6 multijet (dizel) motor seçenekleri ile satışmıştır. Linea, donanım ve özellik olarak çok dolu bir otomobildir. Gösterge tablosunda bir otomobilin içerebileceği hemen her işaret bulunmaktadır. Ancak bu uyarı ve ikaz ışıkları aracın donanım paketine göre değişmektedir. Linea’nın Active, Active Plus, Actual, Actual Plus, Dynamic, Dynamic Plus, Easy, Emotion, Emotion Plus, Lounge, Mood, Pop, Urban ve VIA donanım paketleri vardır. Bu paketlere göre gösterge panelinde bulunan işaretler farklılık gösterebilir. Bu işaretlerden bazıları arıza lambası iken bazıları uyarı ve ikaz ışıklarıdır. Bunların ayrımı bildiğiniz zaman aracınızı hem daha iyi tanımış olursunuz. Hem de neye müdahale edeceğinizi ayrıt etmiş olursunuz. Linea’a bir uyarı ışığı yandığı zaman bazen hemen arabayı durdurmanız gerekebilirken, bazen çok basit bir şeyden yanabileceği için yolunuza devam edebilirsiniz. Şimdi gelin tek tek Fiat Linea arıza lambaları ile uyarı ve ikaz işaretleri anlamlarına bakalım.

Fiat Linea İçi

İçindekiler

Fiat Linea Arıza Lambaları (Uyarı ve İkaz Işıkları)

1- Fiat Linea Fren Arıza Işığı

Aracınızda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız, aracınızın fren sisteminden bir arıza var demektir. Ancak şunu asla unutmayın. Bazı marka ve model otomobillerde el freni çekili olduğundan bu uyarı lambası yanacaktır. Eğer el freni inik olmasına rağmen yanıyorsa mutlaka fren hidrolik yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Ayrıca fren sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle de yanabilir.

2- Fiat Linea El Freni Işığı Anlamı

El freni ışığı aracınızın el freninin çekili olduğunu gösterir. Normalde el freni serbest bırakıldığında bu ışık söner. Eğer el freni çekiliyken bu ışık yanar ve daha sonra indirildiğinde hala yanıyorsa, aracın fren sisteminde bir arıza olabilir. Bu durumda, fren hidroliği seviyesini kontrol etmek ve gerekirse fren balatalarını değiştirmek veya fren sistemi parçalarını tamir etmek için bir otomobil ustasına başvurmanız gerekebilir.

3- Fiat Linea Kırmızı Airbag Arıza Lambası

Aracınızın hava yastığı sistemi ile ilgili bir sorun olduğunda, araçtaki iarbag uyarı lambası yanar. Bu, aracın içindeki sürücü ve yolcuların korunmasına yardımcı olan önemli bir güvenlik özelliğidir. Hava yastığı sistemleri, araçta meydana gelebilecek çarpışmalar sırasında sürücü ve yolcuların yaralanma riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Hava yastığı uyarı lambası genellikle sürekli yanar veya ara sıra yanıp sönerek dikkat çeker. Eğer bu ikaz ışığı yanıyorsa, aracınızın hava yastığı sisteminin tamir edilmesi gerekebilir. Airbag ışığının yandığını veya yanıp söndüğünü görüyorsanız hava yastıkları çalışmıyor demektir.

4- Fiat Linea Hararet Lambası (Motor Aşırı Isındı İkaz Işığı)

Aracınızın motor suyu sıcaklığının 90 derece olması gerekmektedir. Eğer bu sıcaklık 100 derece ve üstüne çıkarsa motor aşırı ısınmış yani hararet yapmış demektir. Yanda gördüğünüz uyarı işaretinin yandığını görüyorsanız hemen aracınızı sağa çekip durmalısınız. Çünkü motor aşırı ısınmış ve hararet yapmış demektir. Eğer kullanmaya devam ederseniz kısa süre içerisinde önce conta yakacak daha sonra ise sıcaklığa bağlı olarak motor yatak saracaktır. Linea’nın bazı modellerinde kırmızı nokta şeklinde uyarı ışığı yanması yine motorun aşırı ısındığını ve hararet yaptığını göstermektedir.

5- Fiat Linea Akü Lambası (Şarj Dinamosu Arızası Işığı)

Araba akü ışığı genellikle aracınızdaki elektrik sistemi veya şarj sisteminde bir arıza olduğu zaman yanar. Bu durumda, aracınızın aküsü şarj edilemiyor olabilir veya araçtaki diğer elektrikli bileşenler normal şekilde çalışamayabilir. Bunun nedeni, şarj sistemindeki bir parçanın arızalanması ya da bağlantıların gevşemesi gibi birçok farklı faktör olabilir. Eğer arabanızda akü lambası yanıyorsa, aracınızı mümkün olan en kısa sürede bir servis merkezine götürmeniz önemlidir çünkü bu durum motorunuzun zarar görmesine ve aracınızın tamamen çalışmaz hale gelmesine neden olabilir. Akü uyarı lambası yanarken aracınızı kullanmanız, akü bittiği zaman yolda kalmanıza neden olabilir.

6- Fiat Linea Yağ Lambası

Tüm içten yanmalı motora sahip araçların motorunda yağlanmayı sağlamayı için belirli bir basınç altında motor yağının dolaşması gerekmektedir. Eğer yağ basınç sensörü tarafından motor yağı basıncında bir düşme görülürse aracınızın gösterge panelinde yağ lambası uyarı ışığı yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında en çok görülenler “yağ pompası arızası, yağ basınç müşürü arızası, yağ seviyesinin düşmesi ve yağ filtresinin” tıkanması gösterilebilir.

7- Fiat Linea Kapılar Açık İkaz Lambası

Aracınızın kapılarından bir veya daha fazlası tam kapanmamış ise gösterge panelinde kapısı açık araba işareti göreceksiniz. Bazen kapı içlerinde bulunan sensör arızasından yanıyor olsa da aracınızın gösterge tablosunda bu ikaz lambası yanarken kesinlikle kullanmaktan uzak durun. Bazı araçlarda ise bagaj kapağı açıkken bile bu arıza lambası yanabilmektedir.

8- Fiat Linea Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Işığı

Aracınızda ön ve yolcu emniyet kemerlerinin yolculuk sırasında takılı olması gerekmektedir. Bir otomobilde kaza sırasında can güvenliğini sağlayan en önemli ekipman emniyet kemerleridir. Eğer gösterge panelinde bu uyarı işaretinin yandığını göreceksiniz. Ayrıca emniyet kemeri takmamak para cezası gerektiren bir olaydır.

9- Fiat Linea ABS Arıza Lambası

ABS ikaz ışığı, otomobilinizin “Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (Anti-Lock Braking System)” olarak adlandırılan fren sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sistem, tekerleklerin kaymasını önlemek için frenleme gücünü kontrol eder. Ayrıca tekerlerin kayması sırasında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlar. ABS ışığının yanması, genellikle bir sensör veya hidrolik bir problem nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, ABS ışığının yanması, aracın fren sisteminden kaynaklanabilecek ciddi bir sorunu da gösteriyor olabilir. Bu nedenle, aracınızın ABS uyarı ışığı yanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir tamir ustasına götürmeniz gerekmektedir.

10- Fiat Linea Motor Arıza Lambası

Günümüz otomobillerinde bir bilgisayar sistemi vardır. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. ECU, motor ve bileşenlerinde yer alan sensörlerden sinyal alarak aracınızın çalışmasını sürekli olarak kontrol eder. Motor arıza lambası, aracınızın motorunda bir sorun olduğunu gösteren bir uyarı lambasıdır. Bu ışık, aracın elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından algılanan bir hata durumunda yanar. Arızanın ne olduğu, aracın marka ve modeline ve hataya neden olan faktörlere bağlı olarak değişebilir. Olası nedenler arasında emisyon sistemi problemleri, yakıt sistemi sorunları, ateşleme sistemi sorunları, sensör arızaları, egzoz gazı devreleri arızaları vb. yer almaktadır.

11- Fiat Linea Kızdırma Bujisi Arıza Lambası (Sadece Dizel Motor)

Dizel motorlu araçlarda yüksek sıkıştırma oranı ile motor çalışır. Sıkıştırma sırasında ısıtılan hava kıvılcım alır ve çalışır. Isıtma bujisi işte motor içerisindeki havayı ısıtan parçadır. Motor çalışmadan önce akü açıkken kısa bir süre yanması normaldir. Zaten kızdırma bujisi işareti söndükten sonra marşa basarsınız. Ancak motor çalışırken ve yolda giderken yanıyorsa kızdırma bujilerinde bir arıza olduğu için size bu ikaz lambasını yakacaktır. Eğer kızdırma bujileri çalışmıyorsa, motor zor çalışabilir ve performans düşük olabilir. Kızdırma bujisi ışığının neden yanabileceği birkaç sebep vardır. Bunlar arasında kızdırma bujilerinin ömrünü tamamlamış olması, kirlilik veya hasar, ateşleme sistemi sensörlerindeki bir arıza veya elektronik kontrol ünitesindeki (ECU) bir arıza olabilir.

12- Fiat Linea Benzin Uyarı Işığı (Yakıt Az Kaldı İkaz Lambası)

Yakıt ışığı aracınızın yakıt deposunda bulunan yakıt miktarının artık olabilecek en minimum seviyeye geldiğini göstermek içindir. Dizel araçlarda mazot, benzinli araçlarda ise benzin 5 ile 7 litre arasında kaldıysa gösterge panelinde benzin ışığının yandığını göreceksiniz. Hatta bazı model otomobillerde sesli olarak ikaz vermektedir. Benzin ışığı yanarken aracınızı kullanmaya devam etmemelisiniz. Çünkü aracınızın yakıtı her an bitebilir ve yolda kalabilirsiniz. Ayrıca sürekli düşük yakıt ile araba kullanmak aracınızın yakıt hattı sistemlerinde zarar verebilmektedir.

13- Fiat Linea Mazotta Su Var Uyarı Işığı

Dizel motorlu araçların, yakıtı mazot olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak mazot içerisinde az miktarda da olsa su bulunmaktadır. Eğer bu su yakıt filtresi içinde çok fazla birikirse sürücüye göstermek için mazot filtresinde su var ikaz lambası yanacaktır.
Fiat Linea
İlginizi Çekebilir:  Simit Tüp Tankı Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

14- Fiat Linea Far Ampulü Patlak İkaz Lambası

Aracınızın ön ve arkasında ampuller bulunmaktadır. Far veya stop lambalarının ampulü patladığında gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını göreceksiniz.

15- Fiat Linea Servis Işığı Anlamı (Tamir Anahtarı İşareti)

Aracınızın gösterge tablosunda tamir anahtarı diğer adıyla İngiliz anahtarı işareti görüyorsanız, servis zamanı gelmiş demektir. Bazen, diğer arızalar nedeniyle de yanabilmektedir. Tamir anahtarının yanmasının en büyük sebebi motor yağ değişimi zamanının gelmiş olmasındandır.

16- Fiat Linea Sol Sinyal İşareti

Aracınızın direksiyonunun sol tarafında bulunan sinyal kolunu aşağıya indirdiğinizde sol tarafa sinyal verir. Gösterge tablosunda ise sol tarafa yanan yeşil ok işareti yanıp sönecektir. Ayrıca tık tık diye sesli işaret verecektir.

İlginizi Çekebilir:  Radyatör Fan Motoru Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

17- Fiat Linea Sağ Sinyal İşareti

Sağ tarafa dönüşlerde sinyal kolunu yukarı kaldırdığınız zaman sağ tarafı gösteren yeşil bir ok işareti yanıp söner. Böylelikle arkadan ve önden gelen araç sürücüleri sizin sağ tarafa döneceğinizi anlarlar. Ayrıca sesli olarak tık tık şeklinde yanıp sönme sesli ikaz verecektir.

18- Fiat Linea Uzun Farlar Açık Uyarı Işığı

Mavi renkli bu ikaz lambasının anlamı aracınızda uzun farların açık olduğunu göstermektedir. Özellikle geceleri açık olması karşıdan gelen sürücülerin gözünü alacağı için çok uzun süre açık tutulmamalıdır. Ayrıca selektör yaptınız zamanda bu işaret yandığını göreceksiniz.

19- Fiat Linea Kısa Farlar Açık Uyarı Işığı

Aracınızda geceleri yolculuk yaparken sürekli olarak açık olan ışıklara kısa far adı verilir. Gösterge tablosunda yeşil renkli far önünde aşağıya bakan çizgiler vardır. Açık olduğu süre boyunca gösterge panelinde bu işaretin yandığını göreceksiniz.

20- Fiat Linea Ön Sis Farları Açık Uyarı İşareti

Aracınızda eğer sis farları varsa yaktığınız zaman gösterge tablosunda bu işaretin yandığını görürsünüz. Ancak gündüz ve açık havalarda sis farlarını yakmanız yasaktır. Çünkü sis farları düz aydınlattığı için karşıdan gelen sürücünün gözünü alabilir. Sadece yağmurlu ve sisli havalarda açarsanız yani görüş mesafesi kısaldığı zamanlarda sürücüler sizi daha kolay fark edebilir.

21- Fiat Linea Arka Sis Farları Açık

Yağmurlu, karlı ve sisli havalarda arkadan, arka farların ışığı gelen sürücüler tarafından fark edilemeyebilir. Bunun için arkada daha parlak ışıklara ihtiyaç vardır. Bunun için üreticiler arka tarafta çok parlak yanan bir kırmızı ışık yapmışlardır. Eğer gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını görüyorsanız arka sis farları açık demektir.

22- Fiat Linea DPF Dolu ve Tıkalı Uyarı İşareti

Egzoz gazlarının atmosfere salınmadan önce temizleyen sisteme DPF adı verilir. Egzoz gazı içerisinde bulunan karbon molekülleri, DPF’yi tıkayabilir. Bu durumda aracınızda ciddi performans sorunları ortaya çıkarken gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını göreceksiniz.

23- Fiat Linea Güvenlik Uyarısı ve Genel Arıza İkaz Işığı

Aracınızda kırmızı üçgen içinde ünlem işareti görüyorsanız aracınızın güvenlik sistemlerinden birisinde arıza var demektir. Bu durumda kesinlikle aracınızı en yakın oto tamircisine götürmeniz gerekmektedir. Çünkü bu uyarı işareti fren gibi çok hayati sistemlerin arızasından dolayı yanabilir.

24- Fiat Linea Park Sensörü Aktif  Uyarı İşareti

Bazı otomobillerde fabrika çıkışı olarak ön ve arka park sensörleri bulunmaktadır. Bu sistem araç içerisinde bulunan bir düğme yardımıyla aktif veya pasif edilebilir. Eğer bir engele çok fazla yaklaşırsanız sesli olarak uyarırken gösterge panelinde bu ikaz lambası yanacaktır. Bu sistemin diğer adı ise park asistanı demektir.

25- Fiat Linea ESP OFF Uyarı Işığı

“ESP off” ikaz lambasının anlamı, bir aracın elektronik stabilite kontrol sistemini kapatmak anlamına gelir. Elektronik Stabilite Programı (ESP), kayma ve savrulmayı önlemek için frenleri kullanarak aracı stabilize eden bir güvenlik özelliğidir. ESP’nin kapatılması, aracın sürüş dinamiklerini etkileyebilir ve özellikle kaygan yüzeylerde aracın daha az kontrol edilebilir hale gelmesine neden olabilir.

26- Fiat Linea ESP – ESC Uyarı Işığı

ESP, bir aracın kontrolünü arttırmak ve sürüş güvenliğini arttırmak için tasarlanmış bir sistemdir. ESP, bir aracın hızını, yönünü ve diğer sensörlerden gelen bilgileri kullanarak, tehlikeli sürüş koşullarında aracın kaymasını veya savrulmasını engelleyerek sürücüye destek olur. Eğer ESP ışığı yanıyorsa, genellikle bu ESP sisteminin bir hata algıladığını veya devre dışı kaldığını gösterir.

27- Fiat Linea Lastik Basıncı Düşük Uyarı Işığı (Lastik Basınç Sensörü İkaz Lambası)

Artık neredeyse tüm otomobillerin lastik basınçları jant içerisinde bulunan bir sensör tarafından kontrol edilir. Eğer gösterge tablosunda bu uyarı lambasının yandığını görüyorsanız lastik basınçlarında bir düşme var demektir. Aracınızın lastiği patlamış olabilir veya bir sebepten dolay hava kaçırmış olabilir. Ayrıca lastik basınç sensörünün yerinden çıkmış olması da bu ikaz ışığının yanmasına sebep olabilecek şeylerdendir.

28- Fiat Linea Fren Balataları Aşınmış Uyarı Lambası

Aracınızın gösterge panelinde sarı yuvarlak etrafında kesik çizgiler görüyorsanız fren balataları aşınmış demektir. Aracınızın fren balataları bittiği zaman sürüşten kaçınmalısınız. Çünkü bu ciddi güvenlik sorunlarına neden olabilir. Linea’da bu ikaz lambasını gördüğünüz zaman hemen bir tamirciye gitmeniz gerekmektedir. Frenler en önemli güvenlik donanımıdır. Eğer tamir ettirmenseniz önce aracınızın fren sistemine daha sonra size zarar verebilecek şeylere neden olabilmektedir.

29- Fiat Linea Otomatik Şanzıman Arızası İkaz Işığı

Otomatik vitesli araçların şanzımanları, manuel viteslere göre çok daha karmaşıktır. Bu sebeple aracınızda otomatik şanzıman arıza lambası yanıyorsa hemen aracınızı kullanmadan bir servise gitmeniz gerekmektedir. Çünkü otomatik vites arızası tamiri çok pahalıdır. Otomatik şanzıman arızası işaretinin anlamı dişli içinde ünlem şeklindedir.

30- Fiat Linea Şanzıman Aşırı Isındı İkaz Lambası

Otomatik şanzımanlı araçların, vites kutusunun içinde yüzlerce dişli bulunmaktadır. Sürekli bir sürtünme halinde oldukları için ısınma eğilimindedir. Ancak bu sıcaklık şanzıman yağı sayesinde soğutulur. Şanzımanın sıcaklığını ölçen bir sensör mevcuttur. Eğer şanzıman sıcaklığı kritik seviyenin üstüne çıkarsa aracınızın gösterge panelinde kırmızı dişli içinde hararet işareti yandığını göreceksiniz. Bu ikaz lambasının yanmasının sebebi araca çok fazla yük yüklemek veya çok uzun süre yüksek devirde kullanmaktan kaynaklanmaktadır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.