ABS Sensörü Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Artık günümüzde otomobillerde bulunması zorunlu bir donanım olan ABS’nin çalışması için önemli bir parça olan ABS sensörü fiyatı ne kadar? ABS müşürü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Sonuç olarak 2023 yılı için ABS sensörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

ABS fren sistemi 2010 yılından sonra üretilen tüm otomobillerde bulunması zorunlu olan bir güvenlik donanımıdır. Ancak ABS’nin tarihi 1970’li yıllara kadar uzanmaktadır. ABS sistemi oldukça karmaşık olarak çalışır. Aracınızın fren sırasında tekerlerinin kızaklamasının önüne geçmek için yardımcı fren sistemidir. Frene sert bastığınız zaman tekerlerin kaymasını engellemek için saniyede 18-22 kez sıkar bırakır. Sürücü böylelikle aracınızın direksiyon hakimiyetini kaybetmez. Çünkü fren sırasında tekerler kilitlenirse direksiyon sizin kontrolünüzden çıkmış olur. Araba kaydığı yöne doğru devam eder.

ABS Sensörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sanayi ağzıyla ustalar bu parçaya ABS müşürü derler. Ancak kendisi teknik olarak ABS sensörü olarak bilinir. Sistemin çalışma prensibi şu şekildedir. ABS sensörünün yeri tekerlerin hemen arkasında bulunur. Sürücü ani frenleme sırasında pedala sert bastığında tekerler kaymaya düzeyine gelince, bu sensör durumu algılar. ABS beynine bilgi verir. Daha sonra ECU devreye girer ve fren balatalarını sıkıp bırakır. Böylelikle aracınızın ABS sistemi doğru bir şekilde çalışmış olur.

İlginizi Çekebilir:  Radyatör Fan Motoru Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

ABS arızalarının en büyük sebebi ABS sensörünün bozulmasıdır. Çünkü tekerin durumunu ölçemediği için artık sistem çalışmaz hale gelir. ABS sensörü arızasının en çok görülen belirtileri, ABS ışığının yanması ve ABS’nin çalışmamasıdır. Eğer ABS çalışmazsa aracınızın frenleri tutmaya devam eder. Ancak ABS devreye girmez.

ABS Sensörü (Müşürü) Yeri

ABS Sensörü Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

ABS sensörünün değiştirilmesi gerektiğini anlamak için aracınızı önce bilgisayara bağlayıp arıza kodları teşhisi yapılması gerekir. ABS sensörü hata kodları veriyorsa sensörü değiştirmeniz gerekir. Sensör parça fiyatı 400 ile 1.200 lira arasında değişmektedir. Ustanız sensörü çıkartmak için tekeri sökme takma ve işçilik ücreti olarak 400 lira para isteyecektir. Sonuç olarak ABS sensörünü değiştirmenin maliyeti 2023 yılı için 800 ile 1.600 lira arasında bir para tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kaput Açma Teli (Halatı) Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

ABS ışığı yanarken aracınızı kullanmaktan uzak durmalısınız. Bazı sürücüler para harcamamak için ABS lambasını patlatıyor veya hata kodunu bilgisayar yardımıyla sildiriyor. Bu durum ABS’nin çalıştığı anlamına gelmez. Eğer ABS çalışmıyor ise aracınızda ani fren sırasında ciddi güvenlik zafiyetleri çıkabilir. ABS sensörü bazı otomobillerde genelde 2000 model ve altında sadece ön tekerlerde bulunuyorken, daha yeni ve kaliteli araçlarda ön ve arka dört tekerde yer almaktadır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.