En İyi Elektrikli Çay Makinesi

Günümüzde artık her şey elektrikli olmaya başladı. Çay demleme işleri bile bundan nasibini almış durumda. Bu yazımızda en iyi elektrikli çay makinesi hangisi ona bakacağız. Fiyat performans açısından en iyi çay makineleri listesini yapacağız. Kısaca en iyi elektrikli çay makinesi tavsiyesi listesine bakacağız.

Çay demleme işi hala daha çaydanlık adı verilen ve yüz yıllardır kullanılan aletler tarafından yapılmaktadır. Ancak gelişen elektrik teknolojisi nedeniyle elektrikli çaydanlıklar ortaya çıktı. Bu güne kadar sadece bir su ısıtıcının üstünde cam demlik şeklinde satılırken, artık bildiğimiz çaydanlık lezzetinde çaylar demlenebilmektedir. Elektrikli çay makinesi, insanların çay ihtiyacını karşılayan çok kullanışlı cihazlardır.

Sıradan çaydanlığı ocağın üstüne koyduğunuzda altını açık unutursanız yangın çıkarma riski vardır. Bunun önüne geçmek için sürekli çaydanlığı kontrol etmek için başına gitmeniz gerekir. Altını kapattığınız zaman ise soğuk çay içmek zorunda kalırsınız. Elektrikli çay makineleri bunun önüne geçerek size saatlerce sıcak çay içme imkanı sağlar. Türkiye, dünyada en çok çay tüketen ülkelerden bir tanesi olduğu için her evde mutlaka bir çay makinesi bulunması artık şart oldu.

İnsanlar elektrikli çay makinesi alırken pek çok şey göz önünde bulundururlar. Bazı kişiler fiyat performans açısından güzel çaydanlıklar ararken bazıları ise paraya kıyıp kaliteli bir çay makinesi almak ister.  Bizde şimdi en iyi 10 elektrikli çay makinesi listesini yapacağız.

En İyi Çay Makineleri Tavsiye Listesi

Sıra Marka Puan
1 Beko cm 8058 10/10
2 Tefal BJ201F My Tea 10/10
3 Arzum AR3129 Deminde 10/10
4 Korkmaz A 341-04 Çaykolik 10/10
5 Karaca Çaysever 3 in 1 Konuşan 10/10
6 Vestel Sefa 4000 X 9/10
7 Homend Royaltea 1762H Konuşan 8/10
8 Goldmaster GM-7344G Akasya 8/10
9 Awox Teaplus 8/10
10 Sinbo STM-5827 8/10

Yukarıda saydığımız çay makineleri listesi rastgele olarak seçilmiştir. Bir cihazı almadan öncede kullanıcının ne istediği çok önemlidir. Bu sebeple bir elektrikli çay makinesi alırken ihtiyacınızı çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Şimdi gelin sırasıyla listede olan elektrikli çay makinelerini inceleyelim.

1- Beko CM 8058 Çay Makinesi

 • Güç: 1800 W
 • Demlik Hacmi: 0.8 L
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.8 L
 • Ağırlık: 4.2 kg

Beko çay makinesi inoks renginde yani ankastre ile uyumludur. Alt su ısıtıcı kısmı paslanmaz çelikten yapılmıştır. Su göstergesi ve otomatik kapanma gibi özellikleri vardır. Ayrıca içerisindeki çayı sıcak tutma özelliğine de sahiptir. Alt ünitesi çift ısıtıcı şeklindedir. Üstünde dokunmatik tuşlar ve dijital ekran bulunuyor. Piyasadaki en kaliteli ve çık elektrikli çay makinelerinden bir tanesidir.

2- Tefal BJ201F My Tea Çay Makinesi

 • Güç: 1500 W
 • Demlik Hacmi: 0.9 L
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.9 L
 • Ağırlık: 1.5 kg

Otomatik sıcak tutma özelliği vardır. Paslanmaz çelik çay filtresi ve cam demliği bulunuyor. Otomatik kapanma özelliği sayesinde oldukça güvenlidir. Su ısıtıcı yani kettle olarak kullanma imkanı sağlamaktadır. Alt tabanı ısıya dayanıklı plastikten yapılmıştır. Kablo saklama gözü bulunuyor. Alt tarafında kaymaz malzemeden kapılmış taban bulunuyor. Tefal zaten çay makinesi ve diğer mutfak ürünlerinde Türkiye’nin en iyi markalarından bir tanesidir.

İlginizi Çekebilir:  Flavel FLV140 Çay Makinesi Nasıl, Alınır mı? Kullanıcı Yorumları ve Teknik Özellikleri

3- Arzum AR3129 Deminde Çay Makinesi

 • Güç: 1800 W
 • Demlik Hacmi: 1 L
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.8 L
 • Ağırlık: 1.7 kg

Arzum çay makinesi Türkiye’de en çok satılan cihazlardan bir tanesidir. Çünkü Arzum ürünlerini insanlar gözü kapalı bir şekilde almaktadır. Bu çay makinesi ise oldukça özellikli ve kalitelidir. Üstün sıcak tutma özelliğine sahiptir. Alt tarafında kablo sarma yeri bulunuyor. Double heat teknolojisi sayesinde demliğini bile ısıtıyor. Işıklı ve sesli uyarı sistemi mevcuttur. Alt ve üst tarafı paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Arzumun en kaliteli çay makinelerinden bir tanesidir.

4- Korkmaz A 341-04 Çaykolik Çay Makinesi

 • Güç: 2000 Watt
 • Demlik Hacmi: 1.1 L
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 3.0 L
 • Ağırlık: 2.5 kg

Korkmaz çelik konusunda Türkiye’nin en eski ve köklü firmalarından bir tanesidir. Su ısıtıcılar ve pişirme cihazlarında da oldukça başarılıdır. Korkmaz çay makinesi konusunda çok eskilere dayanan bir gelişime sahiptir. Bu çay makinesi ise 50 bardak çay çıkarabiliyor. Büyük ve geniş aileler için oldukça ideal bir makinedir. Ergonomik ve güvenli kullanımı ile her evde mutlaka olması gereken cihazdır. Suyun sıcaklığını sensörleri yardımıyla otomatik olarak algılar ve sıcak tutma konumuna geçer. Ayrıca susuz kalırsa kendi kendine otomatik olarak kapanır. Sesli ve ışıklı olarak uyarı vermektedir. Semaver gibi alt su ısıtıcı kısmında musluk bulunmaktadır. Sonuç olarak Korkmaz çay makinesi çok çay tüketilen aileler için ideal büyüklüğe sahiptir.

5- Karaca Çaysever 3 in 1 Konuşan Çay Makinesi

 • Güç: 1700 Watt
 • Demlik Hacmi: 0.8 L
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.5 L
 • Ağırlık: 2.3 kg

Karaca çay makinesi evlerin en şık tasarımlı cihazlarında bir tanesidir. Sadece çay makinesi değil, çok amaçlı olarak kullanma imkanı sağlar. Suyun sıcaklığını kaynama noktasının altında ayarlayabilirsiniz. Yani istediğinizde sadece 40° derecelik bir su ısıtmanıza imkan sağlar. Çok özellikli ve kaliteli bir çay makinesidir. Düğmesine basarak 15 dakikada tam kapasite suyu kaynatıp çay demleyebilirsiniz. Toplam çay demleme süresi ise 20 dakika kadar sürmektedir. Su ısıtıcı olarak kullanılabilmesi için özel tasarım kapağı bulunuyor. Konuşan çay makinesi olduğundan çay içmeye hazır olunca sesli olarak “çayı demledim afiyet olsun ve su kaynadı” diye söyler. Susuz çalışmaya karı koruması ve otomatik kapanma özelliği vardır. Üst tarafında cam demlik alt tarafında ise ısıya dayanıklı çelik su ısıtıcısı bulunuyor.

6- Vestel Sefa 4000 X Çay Makinesi

 • Güç: 1800 W
 • Demlik Hacmi: 1.1 L
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.7 L
 • Ağırlık: 2 kg

Türkiye’nin yerli markalarının en bilinenlerinden bir tanesi olan Vestel’in en teknolojik çay makinesi olan Sefa 4000 X, inox renginde üretilmiştir. Kettle olarak kullanabilme imkanı sağlar. Demlik ve alt ısıtıcı olarak paslanmaz çelik malzeme kullanılmıştır. 360° derece dönebilen alt tabana sahiptir. İkili ısıtma sistemi sayesinde 10 dakika gibi bir sürede suyu kaynatabilir. Gizli rezistans sayesinde kireçlenme en az düzeydedir. Paslanmaz çelikten çay süzgeci bulunuyor. Uygun fiyatı ve Vestel kalitesi nedeniyle tercih edilebilecek çay makinelerinden bir tanesidir.

7- Homend Royaltea 1762h Konuşan Çay Makinesi

 • Güç: 1800 W
 • Demlik Hacmi: 1 Litre
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.9 Litre
 • Ağırlık: 2.2 kg

Bir alman markası olan Homend‘in uygun fiyatlı ama kendisinden kat kat daha pahalı elektronik ürünlerden hiçbir farkı yoktur. Çay makinesi konusunda ürettiği en iyi cihaz olan Royaltea 1762H konuşan çay makinesi şık ve kaliteli bir cihazdır. BPA içermediği için oldukça sağlıklık bir üründür. Üst tarafında cam demlik, alt tarafında ise yüksek sıcaklığa dayanıklı su ısıtıcı bulunmaktadır. Çelik çay filtresi sayesinde sadece siyah çay değil, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları da yapabilirsiniz. Sıcaklığını 40° C ile 80° C arasında sabitleyebilirsiniz. Sadece çay demlemek değil su ılıtmak istediğinizde de kullanabiliyorsunuz. Kireç önleyici filtresi sayesinde uzun yıllar kullanabilirsiniz. Suyu bittiği zaman ise kendi kendini kapatır. Çayınız hazır olduğunda ise sizi sesli ve ışıklı olarak uyarmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Heifer 1500 W Çay Makinesi Nasıl, Alınır Mı? Teknik Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

8- Goldmaster GM-7344G Akasya 

 • Güç: 2200 W
 • Demlik Hacmi: 1 Litre
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 2 Litre
 • Ağırlık: 2.6 kg

Fiyat performans çay makinesi konusunda listenin en iyi çay makinelerinden bir tanesidir. Demlik ve su ısıtıcı kısmında paslanmaz çelik malzemeye yer verilmiştir. Damlatma yapmayan gaga şeklinde su dökme ağzı bulunuyor. Otomatik sıcak tutma özelliği vardır. Su kaynadığı zaman, kaynama göstergesi vardır. Alt elektrik tabanı üstünde 360° derece dönebilmektedir. Kablosu 1 metre uzunluğundadır. Ayrıca kaymaz alt taban tasarımı bulunuyor. Çalıştırmak için ışıklı düğmesi bulunuyor. Tutma yerleri ısıya dayanıklı plastik malzemeden yapılmıştır. Sonuç olarak oldukça kaliteli ve güzel bir çay makinesidir. Goldmaster zaten Türkiye’nin en eski markalarından bir tanesidir.

9- Awox Teaplus Çay Makinesi

 • Güç: 2000 Watt
 • Demlik Hacmi: 1.2 L
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 2 Litre
 • Ağırlık: 2.4 kg

Awox, kaliteli ve uygun fiyatlı ev elektroniği şirketidir. Bugün pek çok teknoloji mağazası ve zincir marketlerde Awox ürünlerini görebilirsiniz. Çay makinesi konusunda ise Teaplus model cihazı dikkat çekiyor. Normal bir çelik çaydanlık parasına çok kaliteli elektrikli çay makinesi sahibi olabiliyorsunuz. Ucuz olması Awox’un kötü olduğu anlamına gelmiyor. 300 watt sıcak tutma özelliği her zaman sıcak sıcak çay içmenize olanak sağlar. Bu paraya cam demliğe sahip olan nadir çay makinelerinden bir tanesidir. Demlik içinde paslanmaz çelikten çay süzgeci vardır. Akıllı su ısıtıcı özelliği sayesinde alt tarafını kettle olarak kullanabilirsiniz. Şeffaf su göstergesiyle suyun miktarını ölçebilirsiniz. Su kaynadığı zaman kendi kendini kapatır. Alt tabanı üstünde 360 derece dönebilmektedir. İşiniz bittiği zaman kablosunu taban altında bulunan bölmeye saklayabilirsiniz. Demlik kapasitesi en büyük olan çay makineleri arasında yer alıyor.

10- Sinbo STM-5827 Çay Makinesi

 • Güç: 1600 Watt
 • Demlik Hacmi: 0.7 Litre
 • Su Isıtıcı Kapasitesi: 1.7 Litre
 • Ağırlık: 1.9 kg

Listemizde en uygun fiyatlı çay makinesine geldik. Sinbo markasını Türkiye’de duymayan yoktur. Bugün piyasada yüzlerce marka yokken Sinbo uygun fiyatlı ev eşyaları üretiyordu. Bu konuda çay makinesi olarak STM5827 modeli dikkat çekiyor. Bu paraya alabileceğiniz en iyi çay makinesi diyebiliriz. Mutfağınızda ister çay makinesi isterseniz su ısıtıcı olarak kullanabilirsiniz. Özel kapak tasarımı sayesinde kettle olarak kullanmaya çok uygundur. Alt ve üstünde paslanmaz çelik malzemeye yer verilmiştir. Aşısı ısınma sorununa karşı kendi kendini kapatma özelliği vardır. Ayrıca ışıklı güç düğmesi bulunuyor. İnox rengi ile ankastre mutfaklarda şık bir görünüm sağlar. 4 kişilik bir aileye yetecek kapasiteye sahiptir. Alt tabanı üstünde tam tur atabilmektedir. Sinbo çay makinesi sayesinde sizde düşük bütçe ile bir çay makinesi sahibi olabilirsiniz.

Çay Makinesi Ne İçin Kullanılır

Alışılmış çaydanlıklar nedeniyle pek çok yangın çıkmaktadır. Çaydanlığı ocağa koyan kişiler unutup bir işe dalabilir. Ayrıca anlık sıcak su ihtiyaçları için su ısıtıcılar başka bir yer kaplamaktadır. Elektrikli çay makineleri bu durumun önüne geçmektedir. Hem yerden tasarruf ederken hem de oldukça güvenlidirler. Hangi gelir grubunda olursanız olun mutlaka bir çay makinesi alabilirsiniz. Yerli markalar ucuz olduğu için tercih edebilirsiniz. Ancak paranız çoksa ithal ve yerli çok kaliteli çay makinelerini de tercih edebilirsiniz. Çay makineleri sadece çay demlemek için değil. Sıcak su ile yapılabilecek her şeyde kullanılabilir. Çay makinesi size hem zaman, hem de para tasarrufu sağlayacaktır. En iyi çay makinesi tavsiyesi arıyorsunuz listemizdeki cihazlar sizin işinizi görecektir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.