Motor Radyatörü Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Soğutma sisteminin en önemli parçası olan radyatör fiyatı ne kadar? Motor radyatörü değişimi işçilik ücreti ne kadardır? Sonuç olarak 2023 yılı için motor su radyatörü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin motoru çalışırken içerisinde yanma meydana geldiği için aşırı derecede ısınır. Bu sıcaklık eğer müdahale edilmezse 300 dereceye kadar çıkabilir. Eğer soğutma sistemi olmasaydı aracınızın motoru dakikalar içerisinde aşırı sıcağa bağlı olarak ölecekti. Ancak üretici bu durum yaşanmasın diye motor soğutma sistemini yerleştirmiştir. Soğutma sistemi, termostat, antifriz (soğutma suyu), müşür, sensör, borular, fan ve radyatör gibi parçalardan oluşmaktadır.

Motor Soğutma Sistemi Nasıl Çalışır?

Otomobil motorlarının normal çalışma sıcaklığı 85-95°C arasındadır. Eğer sıcaklık bu değerin üstüne çıkarsa araba hararet yapar. Yani motor aşırı sınır. Ancak bu değerlerin altına da düşmemesi gerekir. İşte bu ayarı motor soğutma sistemi gerçekleştirir. Aracınızın motoru çalıştığı zaman termostat kapalı konumdadır. Motor hemen normal sıcaklığa ulaşır. 90 dereceye geldiği zaman termostat açılır ve ısınan suyu soğutması için radyatöre gönderir. Radyatör alüminyum veya bakır alaşımdan yapılmaktadır. Bu metallerin sıcağı ve soğuğu çabuk iletmesi kullanılmasında en büyük rolü oynar. Ancak çok narin yapıda oldukları için kullanım ömrü çok kısadır. Ayrıca radyatör suyu olarak çeşme suyu kullanılırsa içerisinde korozyona bağlı olarak paslanma ve bunun sonucunda tıkanma olabilir. Tıkandığı zaman genelde şişleme yoluyla açılması sağlanabilir. Ayrıca çatlak nedeniyle sızıntı yaparsa kaynak yapılabilir. Ama eskidiği zaman bunların hiçbirisi çare etmez ve değiştirilmesi gerekecektir.

İlginizi Çekebilir:  Direksiyon Körüğü Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Ne Kadar? 2023

Motor Su Radyatörü Değişim Fiyatı

Radyatör motorunu değiştirme ne kadar sürer diye soracak olursanız. Ortalama 2 saat bir sürede ustanız değişimini yapacaktır. Bunun için öncelikle oto radyatörcü iş yeri bulmalısınız. Daha sonra ustanız motorun soğumasını bekledikten sonra eski radyatörü sökecek ve yenisini yerine takacaktır. Radyatör fiyatları aracınızın marka ve modeline göre değişecektir. Kısaca fiyatlara bakacak olursak.

  • Tofaş Kale Marka: 1350 Lira
  • Toyota Corolla Valeo Marka: 2.645 Lira
  • Honda Civic Kale Marka: 1700 Lira
  • Volkswagen Radyatör Fiyatı: 3000 Lira
  • Opel Radyatör Fiyatı: 2500 Lira
  • Renault Radyatör Fiyatı: 2200 Lira

Radyatör aldıktan sonra ustanız sökme ve takma işçilik ücreti olarak 500 lira isteyecektir. Daha sonra aracınıza antifrizli su almak zorundasınız. Bunun fiyatı ise 250 liradır. Sonuç olarak 2023 yılı için radyatör değişim maliyeti 2000 ile 3500 lira arasında bir para tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kaput Açma Kolu Neden Çalışmaz ve Açılmama Sebepleri Nelerdir?

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.