Direksiyon Körüğü Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti Ne Kadar? 2023

Otomobillerin yürüyen aksam parçalarından bir tanesi olan direksiyon körüğü ne kadara değişir? Direksiyon körüğü fiyatı ne kadardır? Direksiyon körüğü değişimi işçilik ücreti ne kadar? Kısaca 2023 yılı için direksiyon körüğü değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin yön değiştirmesi için direksiyonu sağa ve sola hareket ettirmeniz gerekir. Günümüzde pek çok otomobilin direksiyon sistemi hidrolik olarak yapılmıştır. Ancak eski kremayer direksiyonlar bile yağ ile çalışmaktadır. Direksiyonu döndürmeye başladığınız zaman simidin hemen arkasında yer alan bir mil dönmeye başlar. Dönüş hareketini direksiyon kutusuna iletir ve böylelikle tekerler dönmüş olur. Direksiyon mili ile direksiyon kutusunun tam birleşim noktasında dış etkenlerden korumak için bir kauçuk bulunmaktadır.

Direksiyon Körüğü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Direksiyon mili ile kutusunun birleşim noktasında sürtünme ve aşınmayı azaltmak için körük adı verilen kauçuk bir malzeme bulunur. Buna direksiyon körüğü adı verilir. Direksiyon kutusunun içine kaçabilecek pislikler zamanla sisteme zarar verir ve direksiyonun ağırlaşmasına neden olur. Bu yüzde arada sırada kaputu açarak direksiyon körüğünü kontrol etmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Buzdolabına Gaz Basma Maliyeti Ne Kadar?
Direksiyon Körüğü
Direksiyon Körüğü

Direksiyon Körüğü Ne Kadara Değişir?

Direksiyon körüğünü değiştirmek için aracınızın direksiyon milinin kutudan bağlantı noktasının sökülmesi gerekir. Bu eski otomobillerde basit bir işçilik isterken bazı araçlarda çok daha uzun işçilik isteyebilir. Örneğin bir Tofaş ya da Reno 9 gibi araçların körüğünü değiştirmekle, BMW 5.20’nin direksiyon körüğünü değiştirmek aynı para değildir. Sorun her ne olursa olsun körük yırtıldığı zaman değiştirmeniz gerekir. Direksiyon körüğü fiyatı 50 ile 500 lira arasında değişmektedir. Çünkü aracın marka ve modeline göre körük fiyatları değişkenlik göstermektedir. Ustanız 200 ile 1000 lira arasında bir işçilik ücreti karşılığında değişimini yapacaktır. Burada önemli olan dediğimiz gibi aracınızın marka modelinin ne olduğudur. Sonuç olarak 2023 yılı için direksiyon körüğü değiştirme maliyeti 250 ile 1500 lira arasında değişen bir paraya yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir:  1.5 DCI Motor Rektefiye Fiyatları Ne Kadar?

Direksiyon körüğünü değiştirmeyi ihmal ederseniz aracınızın direksiyon kutusu zarar görebilir. Özellikle hidrolik direksiyonlu araçların direksiyon sistemi tamiri çok pahalıdır. Bu yüzde basit bir körük diyerek geçiştirmemek lazım. İşini bilen bir ustadan yardım almanız sizin faydanıza olacaktır.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.