Üst (Silindir) Kapak Taşlama ve Torna Fiyatı Ne Kadar? İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerin motorunun iki ana parçasından bir tanesi olan üst kapak ya da diğer adıyla silindir kapağı torna fiyatı ne kadar? Üst kapak taşlama işçilik ücreti ne kadar sorularına yanıt arayacağız. Kısaca 2023 yılı için üst kapak taşlama ve torna yaptırma maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

İçten yanmalı otomobilin motorunun çalışması için bir yanma meydana gelmesi gerekir. Bu yanma sonucu ortaya çıkan patlamadan kaynaklanan basınç pistonları aşağı yukarı iter ve krank mili döner. Böylelikle aracınızın hareket etmesi gereken enerji ortaya çıkmış olur. Motorda yanma meydana gelmesi için doğru zaman yanma odasına hava ve yakıt karışımı gönderilmesi gerekir. Bir silindirde egzoz subapları kapalı iken emme subapları açıktır. Ya da bunun tam tersi durum oluşur. Motorun iki ana bileşeni alt motor bloğu ve üst kapaktır. Üst kapağın diğer adı ise silindir kapağı olarak bilinir.

Üst Kapak Nedir ve Ne İşe Yarar?

Üst kapağın içinde eksantrik mili, subaplar (valf) ve motorun soğutulması için suyun geçtiği kanallar bulunmaktadır. Silindir kapağı, motor bloğunun üstünde dümdüz bir hizada durmak zorundadır. Eğer bu ayar bozulursa kısa süre içinde aracınızın motoru çok daha ağır hasarlar alabilir. Arabanın aşırı hararet yapması, motorun yağsız kalması ve kazalar sırasında silindir kapağı zarar görebilir. Bu durumda ya tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gerekmektedir. Üst kapak fiyatları çok pahalı olduğu için otomobil sahipleri genelde tornacı da düzelttirme yolunu seçerler. Conta yakmış bir arabada üst kapak taşlamadan tekrar yeni silindir kapak contası takılırsa eğiklik nedeniyle kısa süre içerisinde tekrardan hararet yapacaktır. Zaten conta değişiminin yüksek para çıkmasının sebebi üst kapak torna işlemidir.

İlginizi Çekebilir:  Elektrikli Chery OMODA 5 EV Nasıl? Kullanıcı Yorumları

Üst Kapak Taşlama ve Torna Fiyatı Ne Kadar?

Üst kapak taşlama işlemi, oto sanayilerde tornacılar tarafından yapılmaktadır. Torna ustası kapağı alır ve makineye sokar. Çok ince ayarla kapağı eğildiği yerlerden düzeltmeye çalışır. Torna makinesi tamamen düzelene kadar kapağa işlem uygular.  Sonuç olarak 2023 yılı için üst kapak taşlama için tornacı 4.000 ile 10.000 lira para alacaktır. Daha sonra ustanız kapak sökme takma işçilik ücreti olarak 2000 ile 5.000 lira isteyecektir. Bu fiyat değişkenliğinin sebebi aracın marka ve modeline göredir. Çünkü bir Tofaş Şahin ile Volkswagen Passat’ın silindir kapağını torna fiyatı asla aynı olmayacaktır. Sonuç olarak 2023 yılı için üst kapak taşlama maliyeti 6.000 ile 15.000 lira arasında bir para tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Subap (Valf) Ayarı Fiyatı Ne Kadar? 2023

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.