Üst (Silindir) Kapak Contası Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerin motorunda en önemli sızdırmazlık contalarından bir tanesi olan üst kapak veya diğer adıyla silindir kapak contası değişimi ne kadar? Üst kapak contası değişimi işçilik ücreti ne kadar? Silindir kapak contası fiyatları ne kadardır? Sonuç olarak 2023 yılı için üst kapak contası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Aracımızın motoru iki ana parçadan meydana gelir. Bunlar motor ana bloğu ve üst kapaktır. Ana bloğun içinde yanma meydana gelir ve pistonlar hareket eder. Üst kapak ise eksantrik mili ve valfleri içerir. Bu iki parça ayrı olmasına rağmen bir uyum halinde çalışır. Üst kapak ile motor bloğunun birleştiği yerde sızıntıları engellemek için çelik bir conta kullanılır. Bu contaya üst kapak ya da diğer adıyla silindir kapak contası adı verilir.

Üst Kapak Contası Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motorda yanma meydana geldiği içim muazzam bir sıcaklık açığa çıkar. Bu motor suyu soğutma sistemi tarafından soğutulur. Motorun içerisinde doğrudan su olmaz. Bunun yerine üst kapak ile motor bloğu içinde küçük su kanallarından su geçer. Böylelikle motor sıcaklığı normal çalışma derecesi olan 85-90° derece arasında sabit bir şekilde kalır. Ancak contanın bir kullanım ömrü vardır. Sağlam bir üst kapak contası motor sağlamsa 10 yıl kadar gidebilir. Ancak aracınızın hararet yaptığı zaman bu conta erir ve kaçırmaya başlar. Buna conta yakma adı verilir. Eğer conta yanarsa aracınızın yanma odasına asla orada olmaması gereken su sızar. Bu durum bazı arıza belirtilerine neden olur.

  • Motorun aşırı ısınması ve hararet yapması
  • Motorun performansının düşmesi ve çekiş gücünün azalması
  • Motor yağında krem gibi kahverengi tabaka oluşması
  • Motorda titreme meydana gelmesi
  • Egzozdan yoğun beyaz duman yani su buharı çıkması
İlginizi Çekebilir:  Radyatör Hortumu Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Üst Kapak Contası Değişimi Ne Kadar Tutar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Yukarıda saydığımız belirtilerden bir tanesi bile aracınızda varsa hemen conta kontrolü yaptırmanız gerekir. Silindir kapak contasının yandığından eminseniz değiştirmekten başka çareniz yok. Bu contayı değiştirmek uzun ve maliyetli bir işlemdir. Ustanız önce kapağı çıkartır ve tornacıya gönderir. Orada taşlanan ve düzeltilen kapak gelir. Daha sonra yeni üst kapak contası değişimi yapılır. Conta değişim süresi ortalama 1-2 gün kadar sürebilmektedir. Conta fiyatları 500 ile 1.000 lira arasında satılmaktadır. Tornacı taşlama ücreti olarak 5.000 ile 7.500 lira arasında bir para isteyecektir. Son olarak motor ustası kapak sökme, takma ve conta değişimi için işçilik ücreti olarak 3.000 lira arasında bir para isteyecektir. Sonuç olarak üst kapak contasını değiştirmenin maliyeti 2023 yılı 10.000 ile 20.000 lira arasında tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Fiat Linea Arıza Lambaları ve İşaretleri Anlamları | Linea Gösterge Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamı

“Üst (Silindir) Kapak Contası Değişim Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.