Subap (Valf) Ayarı Fiyatı Ne Kadar? 2023

Oldukça rahatsız edici bir ses çıkartan subap ayarı nasıl yapılır? Subap ayar fiyatı ve işçilik ücreti ne kadar sorularına yanıt arayacağız.

Otomobillerin motoru çalışırken içerisinde bir senkronizasyon içinde yanma meydana gelmesi gerekir. Bunun için çok çeşitli parçaların bir arada uyum halinde çalışması lazımdır. Öncelikle subap yani valf ne işe yarar ona bir bakalım.

Subap Nedir ve Valf Ne İşe Yarar?

Subapın diğer adı valftir. Bu yüzden ikisinin farklı bir parça olduğunu düşünmeyin. Aracınızın motorunu çalıştırdığınız zaman yanma odasına hava ve yakıt karışımı girer. Yakıt enjektörler tarafından püskürtülürken, hava ise valflar tarafından gönderilir. Yanma meydana geldikten sonra ortaya bir gaz çıkar. Bu gazın tahliye edilmesi izin egzoz subapları bulunuyor. Hava subapları kapanır bu sefer egzoz subapları açılır. Emme (hava) ve egzoz subapları birbirinin tam tersi şekilde açılıp kapanmaktadır. Subaplar hareket etmesi için gücünü eksantrik milinden ve ona bağlı triger kayışından alınır. Subap ayarı üst kapak söküldüğü zaman veya triger kayışı değişimi sırasında bozulabilir. Ayrıca aracınızın çalışma problemleri yine subap ayarının bozulmasına neden olabilir. Aracınızın subap ayarı bozulduğu zaman;

  • Motorun sesli çalışması
  • Motorun aşırı titremesi
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motor performansının düşmesi
  • Egzozdan siyah duman çıkması
İlginizi Çekebilir:  Buzdolabına Gaz Basma Maliyeti Ne Kadar?

Gibi belirtiler görülebilmektedir. Bunlardan en çok görüleni ise motorun tıkır tıkır sesli çalışmasıdır. Bu durumda yapmanız gereken şey aracınızı bir kapakçı adı verilen dükkana götürüp subap ayarı yaptırmaktadır.

Motor Subap Ayarı Fiyatı?

Bunun için külbütör kapağının sökülmesi ve subapların ortaya çıkması gerekir. Daha sonra ustanız aracınızın subaplarını teker teker kılavuz adı verilen bir cetvelle hizalayacaktır. Bu sırada sente ayarı yapılmış olacaktır. Subap ayarı ne kadar sürer diyecek olursanız ustanız 1-1.5 saatlik bir süre içerisinde rahatlıkla yapacaktır. 2023 yılı için subap ayar fiyatı ise 500 lira civarında alınmaktadır.

Subap ayarı zamanında yapılmazsa ve görmezden gelinirse aracınız zamanla daha çok bozulur. Bu durumda valfer piston kafalarına vurmaya başlar. Motorun parçalarına zarar verdiği için zamanla motor bile yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Subap ayarı en çok araba vurdurarak çalıştırma sırasında bozulmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Fren Balatası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.