Mazda 3 Arıza Lambaları Anlamları | Mazda 3 Uyarı ve İkaz İşaretleri Anlamı

Japonya’nın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Mazda’nın ülkemizde en çok satılan modelli olan Mazda 3’in gösterge panelinde yer alan arıza lambaları anlamları nedir? Mazda 3 uyarı ve ikaz işaretleri ne anlama geliyor sorularına yanıt arayacağız. 

Japon otomobil markaları tüm dünyada sağlamlık ve uzun ömürlü olmasıyla bilinmektedir. Mazda ise otomobil otoriteleri tarafından dünyanın en az sorun çıkartan markası unvanını yıllarca üst üste kazanmıştır. Mazda 3 ise Türkiye’de satılmış olan en başarılı Mazda modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça özellik ve donanım barındırmasına rağmen Mazda 3 en az arıza çıkartan arabalardan bir tanesidir. Mazda 3, c segmentinde aile otomobilidir. Sedan, 5 kapılı hatchback ve station wagon kasa tipleriyle satılmıştır. Pek çok motor seçeneği ile yollarda yer almaktadır. Mazda 3 motor seçenekleri “1.5 SkyActive-D, 1.5 SkyActive-G, 1.6, 1.6 D ve 2.0” olarak bilinmektedir. Bu motor tiplerinin hepsi gösterge tablosunda farklı arıza lambalarını barındırabilmektedir. Mazda 3 donanım paketleri ise “Motion, Soul, Power, Power Sense, Reflex, 90. Yıl, Base, Comfort, Dynamic, High, Impressive, Mid, Mirai, Sport CE, Sport Comfort, Sport Dynamic ve Touring” gibi trim seviyeleridir. Gördüğünüz gibi bünyesinde çok fazla paket barındırdığı için gösterge tablosunda arıza lambaları ile uyarı ve ikaz işaretleri farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple Mazda 3 aracınızın gösterge tablosunda yer alan işaretlerin hangileri arıza lambası, hangileri uyarı ve ikaz ışığı bunun ayrımını iyi yapmanız gerekmektedir. Şimdi gelin tek tek Mazda 3 gösterge tablosu işaretleri anlamlarına bakalım.

Mazda 3 Arıza Lambaları (Uyarı ve İkaz İşaretleri)

Mazda 3 aracınızın gösterge panelinde yer alan uyarı ve ikaz ışıkları genelde bir donanımın çalıştığını haber vermek veya dış ortamda olumsuz bir durumu göstermek için yanar. Arıza lambaları ise genelde kırmızı renkli olarak çıkacaktır.

1- Mazda 3 Fren Arıza Işığı

Aracınızda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız, aracınızın fren sisteminden bir arıza var demektir. Ancak şunu asla unutmayın. Bazı marka ve model otomobillerde el freni çekili olduğundan bu uyarı lambası yanacaktır. Eğer el freni inik olmasına rağmen yanıyorsa mutlaka fren hidrolik yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Ayrıca fren sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle de yanabilir.

2- Mazda 3 Akü Lambası (Şarj Dinamosu Arızası Işığı)

Araba akü ışığı genellikle aracınızdaki elektrik sistemi veya şarj sisteminde bir arıza olduğu zaman yanar. Bu durumda, aracınızın aküsü şarj edilemiyor olabilir veya araçtaki diğer elektrikli bileşenler normal şekilde çalışamayabilir. Bunun nedeni, şarj sistemindeki bir parçanın arızalanması ya da bağlantıların gevşemesi gibi birçok farklı faktör olabilir. Eğer arabanızda akü lambası yanıyorsa, aracınızı mümkün olan en kısa sürede bir servis merkezine götürmeniz önemlidir çünkü bu durum motorunuzun zarar görmesine ve aracınızın tamamen çalışmaz hale gelmesine neden olabilir. Akü uyarı lambası yanarken aracınızı kullanmanız, akü bittiği zaman yolda kalmanıza neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ford Focus 2 Arıza Lambaları Anlamları | Focus MK2 Uyarı ve İkaz Işıkları

3- Mazda 3 Yağ Lambası

Tüm içten yanmalı motora sahip araçların motorunda yağlanmayı sağlamayı için belirli bir basınç altında motor yağının dolaşması gerekmektedir. Eğer yağ basınç sensörü tarafından motor yağı basıncında bir düşme görülürse aracınızın gösterge panelinde yağ lambası uyarı ışığı yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında en çok görülenler “yağ pompası arızası, yağ basınç müşürü arızası, yağ seviyesinin düşmesi ve yağ filtresinin” tıkanması gösterilebilir.

4- Mazda 3 Motor Arıza Lambası

Günümüz otomobillerinde bir bilgisayar sistemi vardır. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. ECU, motor ve bileşenlerinde yer alan sensörlerden sinyal alarak aracınızın çalışmasını sürekli olarak kontrol eder. Motor arıza lambası, aracınızın motorunda bir sorun olduğunu gösteren bir uyarı lambasıdır. Bu ışık, aracın elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından algılanan bir hata durumunda yanar. Arızanın ne olduğu, aracın marka ve modeline ve hataya neden olan faktörlere bağlı olarak değişebilir. Olası nedenler arasında emisyon sistemi problemleri, yakıt sistemi sorunları, ateşleme sistemi sorunları, sensör arızaları, egzoz gazı devreleri arızaları vb. yer almaktadır.

5- Mazda 3 Otomatik Şanzıman Arızası İkaz Işığı

Otomatik vitesli araçların şanzımanları, manuel viteslere göre çok daha karmaşıktır. Bu sebeple aracınızda otomatik şanzıman arıza lambası yanıyorsa hemen aracınızı kullanmadan bir servise gitmeniz gerekmektedir. Çünkü otomatik vites arızası tamiri çok pahalıdır. Otomatik şanzıman arızası işaretinin anlamı dişli içinde ünlem şeklindedir.  Her şeyden önce aracınızı bir yere çekin ve şanzımanın soğumasını bekleyin. Eğer yine yanmaya devam ediyorsa servise gitmeniz gerekmetkedir.

6- Mazda 3 Hararet Lambası (Motor Aşırı Isındı İkaz Işığı)

Aracınızın motor suyu sıcaklığının 90 derece olması gerekmektedir. Eğer bu sıcaklık 100 derece ve üstüne çıkarsa motor aşırı ısınmış yani hararet yapmış demektir. Yanda gördüğünüz uyarı işaretinin yandığını görüyorsanız hemen aracınızı sağa çekip durmalısınız. Çünkü motor aşırı ısınmış ve hararet yapmış demektir. Eğer kullanmaya devam ederseniz kısa süre içerisinde önce conta yakacak daha sonra ise sıcaklığa bağlı olarak motor yatak saracaktır.

7- Mazda 3 STOP Yazısı Anlamı

Aracınızın gösterge tablosunda stop yazdığını görüyorsanız motor ve bileşenlerinde ciddi bir arıza var demektir. Bu ikaz lambasının anlamı acilen motoru durdurmanız gerektiğidir. Genelde başka uyarı işaretleri ile birlikte yanarlar. Örneğin motor arıza lambası ile birlikte stop yazısı yazdığını görüyorsanız motorda ciddi bir arıza var demektir. Hemen aracınızı müsait bir yere çekip profesyonel bir Mazda ustasından yardım almalısınız.

8- Mazda 3 ABS Arıza Lambası

ABS ikaz ışığı, otomobilinizin “Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (Anti-Lock Braking System)” olarak adlandırılan fren sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sistem, tekerleklerin kaymasını önlemek için frenleme gücünü kontrol eder. Ayrıca tekerlerin kayması sırasında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlar. ABS ışığının yanması, genellikle bir sensör veya hidrolik bir problem nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, ABS ışığının yanması, aracın fren sisteminden kaynaklanabilecek ciddi bir sorunu da gösteriyor olabilir. Bu nedenle, aracınızın ABS uyarı ışığı yanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir tamir ustasına götürmeniz gerekmektedir.

9- Mazda 3 RVM Uyarı Işığı

Mazda’da aynalarda yer alan kör nokta uyarı sensörlerine verilen isimdir. Açılımı reverse vehicle mirroring demektir. Aracınızın içinden bir düğme yardımıyla açılıp kapatılabilir. Çalıştığı zamanlarda gösterge tablosunda RVM yazdığını görürsünüz.

İlginizi Çekebilir:  P0102 Kütle Hava Akış Metre (MAF) Devresi Düşük Arıza Kodu Anlamı

10- Mazda 3 Airbag Arıza Lambası

Aracınızın hava yastığı sistemi ile ilgili bir sorun olduğunda, araçtaki iarbag uyarı lambası yanar. Bu, aracın içindeki sürücü ve yolcuların korunmasına yardımcı olan önemli bir güvenlik özelliğidir. Hava yastığı sistemleri, araçta meydana gelebilecek çarpışmalar sırasında sürücü ve yolcuların yaralanma riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Hava yastığı uyarı lambası genellikle sürekli yanar veya ara sıra yanıp sönerek dikkat çeker. Eğer bu ikaz ışığı yanıyorsa, aracınızın hava yastığı sisteminin tamir edilmesi gerekebilir. Airbag ışığının yandığını veya yanıp söndüğünü görüyorsanız hava yastıkları çalışmıyor demektir.

11- Mazda 3 Benzin Uyarı Işığı (Yakıt Az Kaldı İkaz Lambası)

Yakıt ışığı aracınızın yakıt deposunda bulunan yakıt miktarının artık olabilecek en minimum seviyeye geldiğini göstermek içindir. Dizel araçlarda mazot, benzinli araçlarda ise benzin 5 ile 7 litre arasında kaldıysa gösterge panelinde benzin ışığının yandığını göreceksiniz. Hatta bazı model otomobillerde sesli olarak ikaz vermektedir. Benzin ışığı yanarken aracınızı kullanmaya devam etmemelisiniz. Çünkü aracınızın yakıtı her an bitebilir ve yolda kalabilirsiniz. Ayrıca sürekli düşük yakıt ile araba kullanmak aracınızın yakıt hattı sistemlerinde zarar verebilmektedir.

12- Mazda 3 Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Işığı

Aracınızda ön ve yolcu emniyet kemerlerinin yolculuk sırasında takılı olması gerekmektedir. Bir otomobilde kaza sırasında can güvenliğini sağlayan en önemli ekipman emniyet kemerleridir. Eğer gösterge panelinde bu uyarı işaretinin yandığını göreceksiniz. Ayrıca emniyet kemeri takmamak para cezası gerektiren bir olaydır.

 

13- Mazda 3 Kapılar Açık İkaz Lambası

Aracınızın kapılarından bir veya daha fazlası tam kapanmamış ise gösterge panelinde kapısı açık araba işareti göreceksiniz. Bazen kapı içlerinde bulunan sensör arızasından yanıyor olsa da aracınızın gösterge tablosunda bu ikaz lambası yanarken kesinlikle kullanmaktan uzak durun. Bazı araçlarda ise bagaj kapağı açıkken bile bu arıza lambası yanabilmektedir.

14- Mazda 3 Hız Sabitleyici Devrede Uyarı Işığı

Aracınızda hız sabitleyici (cruise control) varsa bunu bir düğme yardımıyla aktif edebilirsiniz. Bu sayede hiç gaza basmadan gidebilirsiniz. Eğer hız sabitleyici devrede ise gösterge panelinde bu ikaz ışığının yandığını göreceksiniz.

15- Mazda 3 AT Arıza Lambası

Aracınızın gösterge panelinde “AT” ışığı, otomatik şanzıman sisteminde bir problem olduğunu gösterir. Bu ışık, aracın kontrol modülü tarafından algılanan bir hata durumunda yanar.

16- Mazda 3 Lastik Basıncı Düşük Uyarı Işığı (Lastik Basınç Sensörü İkaz Lambası)

Artık neredeyse tüm otomobillerin lastik basınçları jant içerisinde bulunan bir sensör tarafından kontrol edilir. Eğer gösterge tablosunda bu uyarı lambasının yandığını görüyorsanız lastik basınçlarında bir düşme var demektir. Aracınızın lastiği patlamış olabilir veya bir sebepten dolay hava kaçırmış olabilir. Ayrıca lastik basınç sensörünün yerinden çıkmış olması da bu ikaz ışığının yanmasına sebep olabilecek şeylerdendir.

17- Mazda 3 Sol Sinyal İşareti

Aracınızın direksiyonunun sol tarafında bulunan sinyal kolunu aşağıya indirdiğinizde sol tarafa sinyal verir. Gösterge tablosunda ise sol tarafa yanan yeşil ok işareti yanıp sönecektir. Ayrıca tık tık diye sesli işaret verecektir.

 

18- Mazda 3 Sağ Sinyal İşareti

Sağ tarafa dönüşlerde sinyal kolunu yukarı kaldırdığınız zaman sağ tarafı gösteren yeşil bir ok işareti yanıp söner. Böylelikle arkadan ve önden gelen araç sürücüleri sizin sağ tarafa döneceğinizi anlarlar. Ayrıca sesli olarak tık tık şeklinde yanıp sönme sesli ikaz verecektir.

19- Mazda 3 Uzun Farlar Açık Uyarı Işığı

Mavi renkli bu ikaz lambasının anlamı aracınızda uzun farların açık olduğunu göstermektedir. Özellikle geceleri açık olması karşıdan gelen sürücülerin gözünü alacağı için çok uzun süre açık tutulmamalıdır. Ayrıca selektör yaptınız zamanda bu işaret yandığını göreceksiniz.

20- Mazda 3 Kısa Farlar Açık Uyarı Işığı

Aracınızda geceleri yolculuk yaparken sürekli olarak açık olan ışıklara kısa far adı verilir. Gösterge tablosunda yeşil renkli far önünde aşağıya bakan çizgiler vardır. Açık olduğu süre boyunca gösterge panelinde bu işaretin yandığını göreceksiniz.

21- Mazda 3 Ön Sis Farları Açık Uyarı İşareti

Aracınızda eğer sis farları varsa yaktığınız zaman gösterge tablosunda bu işaretin yandığını görürsünüz. Ancak gündüz ve açık havalarda sis farlarını yakmanız yasaktır. Çünkü sis farları düz aydınlattığı için karşıdan gelen sürücünün gözünü alabilir. Sadece yağmurlu ve sisli havalarda açarsanız yani görüş mesafesi kısaldığı zamanlarda sürücüler sizi daha kolay fark edebilir.

22- Mazda 3 Arka Sis Farları Açık

Yağmurlu, karlı ve sisli havalarda arkadan, arka farların ışığı gelen sürücüler tarafından fark edilemeyebilir. Bunun için arkada daha parlak ışıklara ihtiyaç vardır. Bunun için üreticiler arka tarafta çok parlak yanan bir kırmızı ışık yapmışlardır. Eğer gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını görüyorsanız arka sis farları açık demektir.

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.