Fren Balatası Değişimi Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

Otomobillerin durması için en önemli parçalardan bir tanesi olan fren balatası değişim fiyatı ne kadar? Fren balatası fiyatları ne kadardır? Fren balatası değişimi işçilik ücreti ne kadar sorularına yanıt arayacağız. Kısaca 2023 yılı için fren balatası değişimi maliyeti hakkında bilgi vereceğiz.

Otomobillerin hareket etmesi kadar yavaşlaması ve durması da önemlidir. Aracınızın hareket etmesini motor ve bileşenleri sağlarken yavaşlaması için hidrolik sistemlerden faydalanılır. Buna fren sistemi adı verilir. Bir aracın fren sisteminin sürekli olarak bakım görmesi gerekir. Çünkü en ihmal edilmeyecek şey fren sistemidir. Çünkü durduramadığını bir araç sizin ve sevdiklerinizin hayatını tehlikeye atabilir. Bu sebeple fren sisteminin her parçasının belirli periyodlar halinde bakımdan geçirilmesi gerekir. Fren bakımı denildiği zaman akla gelen ilk şey fren balatası değişimidir.

Fren Balatası Nedir ve Nasıl Çalışır?

Fren balataları aracınızın dört tekerinin hepsinde bulunmaktadır. Fren balataları normal metale göre daha yumuşak olmak zorundadır. Fren balatası “grafit, çelik, demir ve bakır” metallerinin karışımının sıkıştırılmasıyla üretilmektedir. Siz fren pedalına baskı uygulamaya başladığınızda fren balataları diskleri sıkıştırır. Sıkışan fren diski sabit olduğu için aracınızın yavaşlaması sağlar. Balatalar sürekli olarak sürtünme halinde olduklarından muazzam sıcaklıklara maruz kalırlar. Ayrıca sürtünme demek aşınma demek olduğundan zamanla kalınlıkları azalır. Buna fren balatası bitmesi adı verilir. Biten bir fren balatası eğer değiştirilmezse zamanla diskleri çizer. Daha ihmal ederseniz aracınızın fren sistemine zarar verir. Fren balatasının bittiğini anlamanın yolları basittir.

 • Fren pedalının aşağıdan kavraması
 • Fren pedalının çok yumuşak olması
 • Fren hidrolik yağı seviyesinin azalması
 • Frene basınca sürtme sesi gelmesi
 • Frene basınca direksiyon titremesi
İlginizi Çekebilir:  Far Ayar Fiyatı Ne Kadar? Far Ayarı İşçilik Ücreti 2023

Gibi şeyler fren balatasının bittiğinin en büyük göstergelerindendir. Eğer yukarıda saydığımız maddelerden bir tanesi bile aracınızda varsa muhakkak aracınızın fren balatasını değiştirmelisiniz.

Fren Balatası Değişim Fiyatı Ne Kadar?

Fren balatası değişimi için işinin erbabı bir ustadan yardım almanız gerekmektedir. Çünkü fren sistemi ince ayar ve işçilik isteyen bir iştir. Ustanız önce tekeri söker, ardından fren balatalarını disklerden ayrırır. Daha sonra yeni balataları yerine takarak işlemi tamamlar. Fren balatası değişim süresi otek teker için ortalama 40-45 dakika arasında sürmektedir. 2023 yılı için fren balatası fiyatı marka ve modele göre değişmekle birlikte orjinal 500 ile 1000 lira arasında yan sanayi ise 350 ile 600 lira arasında değişmektedir. Fren balatası değişimi işçilik ücreti olarak ön iki teker için 200 lira para alınmaktadır. Sonuç olarak fren balatası değişimi maliyeti 2023 yılı için 550 ile 1200 lira arasında bir para tutacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Korniş Takma Metre Fiyatı Ne Kadar? Fiyat Bilgisi

Orjinal Fren Balatası Fiyatları

 • Toyota Corolla 1.6 : 1000 Lira
 • Ford Focus 1.6 Benzinli : 750 Lira
 • Tofaş Şahin, Doğan, Kartal : 200 Lira
 • Opel Astra, Vectra Corsa : 450-700 Lira
 • Renault Clio : 500 Lira
 • Fiat Palio, Albea ve Siena : 400 Lira
 • Honda Civic : 1000 Lira
 • Mercedes E Serisi : 1500 Lira
 • Volkswagen Golf, Passat ve Jetta : 1000 Lira

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.