Volkswagen Jetta Arıza Lambaları Anlamları | Jetta Uyarı ve İkaz Işıkları Anlamı

Bir dönem ülkemizin en çok satılan otomobil modellerinden bir tanesi olan Volkswagen Jetta’nın gösterge tablosu arıza lambaları anlamları nelerdir? Jetta gösterge paneli uyarı ve ikaz ışıkları ne anlama geliyor sorularına yanıt arayacağız.

Volkswagen Jetta, Dünya’da en çok üretilen ve satılan Volkswagen modellerinden bir tanesidir. Ülkemizde de bir dönem en çok satılan araçlar arasında yer almıştır. Türkiye’de 1980 yılında satışa sunulmuştur. 1991 yılında satıştan kaldırılmış daha sonra 2006 yılında yeniden ülkemizde satışına başlamıştır. En çok satılan C segmenti modeller arasında en çok satılanlar listesinde uzun yıllar yer almıştır. Son olarak 2018 yılında üretimi durdurulmuştur.

Volkswagen Jetta, üretildiği dönemlerde bir otomobilin sahip olabileceği bir çok özelliği bünyesinde bulundurmaktaydı. Durum böyle olunca gösterge tablosunda pek çok uyarı, ikaz ve arıza sembolleri vardır. Bu işaretler motor tipine göre değişebilir. Yani Jetta’nın 1.2 TSI, 1.2 TSI BlueMotion, 1.4 TSI, 1.4 TSI BlueMotion, 1.6, 1.6 TDI, 1.8, 1.9 TDI, 2.0 ve 2.5 motor seçeneklerinin hepsi değişiklik gösterebilir. Bunun yanı sıra Jetta’da Comfortline, Exclusive, Highline, Midline, Primeline ve Trendline donanım paketleri de farklı özellikleri olduğu anlamına gelir. Aracınızla yolda ilerlerken bir gözünüz sürekli olarak gösterge tablosunda olur. Otomobil seyir halindeyken ışıklandırma işaretleri haricinde hiçbir lambanın yanmaması gerekir. Eğer bu işaretlerden bir veya daha fazlası yanıyorsa sebebini muhakkak bulmanız gerekmektedir. Bu işaretlerden bazıları arıza lambası iken, bazıları yol ve sürüş durumuna göre ikaz ışığıdır. Bazıları ise uyarı lambası olarak karşınıza çıkar. İşte bunların ayrımını bilirseniz aracınızı en iyi şekilde tanıyabilirsiniz. Bazı uyarı işaretleri yandığı zaman aracınızı hemen durdurmanız gerekebilirken, bazıları ise basit bir şey için ikaz ediyor olabilir. Şimdi gelin tek tek Volkswagen Jetta gösterge tablosu uyarı ve ikaz ışıkları ile arıza lambaları anlamlarına bakalım.

İçindekiler

Volkswagen Jetta Arıza Lambaları | Uyarı ve İkaz İşaretleri

1- Volkswagen Jetta El Freni Işığı Anlamı

El freni ışığı aracınızın el freninin çekili olduğunu gösterir. Normalde el freni serbest bırakıldığında bu ışık söner. Eğer el freni çekiliyken bu ışık yanar ve daha sonra indirildiğinde hala yanıyorsa, aracın fren sisteminde bir arıza olabilir. Bu durumda, fren hidroliği seviyesini kontrol etmek ve gerekirse fren balatalarını değiştirmek veya fren sistemi parçalarını tamir etmek için bir otomobil ustasına başvurmanız gerekebilir.

2- Volkswagen Jetta Fren Arıza Işığı

Aracınızda kırmızı yuvarlak içinde ünlem işareti yandığını görüyorsanız, aracınızın fren sisteminden bir arıza var demektir. Ancak şunu asla unutmayın. Bazı marka ve model otomobillerde el freni çekili olduğundan bu uyarı lambası yanacaktır. Eğer el freni inik olmasına rağmen yanıyorsa mutlaka fren hidrolik yağı seviyesini kontrol etmelisiniz. Ayrıca fren sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle de yanabilir.

3- Volkswagen Jetta Hararet Lambası (Motor Aşırı Isındı İkaz Işığı)

Aracınızın motor suyu sıcaklığının 90 derece olması gerekmektedir. Eğer bu sıcaklık 100 derece ve üstüne çıkarsa motor aşırı ısınmış yani hararet yapmış demektir. Yanda gördüğünüz uyarı işaretinin yandığını görüyorsanız hemen aracınızı sağa çekip durmalısınız. Çünkü motor aşırı ısınmış ve hararet yapmış demektir. Eğer kullanmaya devam ederseniz kısa süre içerisinde önce conta yakacak daha sonra ise sıcaklığa bağlı olarak motor yatak saracaktır.

4- Volkswagen Jetta Yağ Lambası

Tüm içten yanmalı motora sahip araçların motorunda yağlanmayı sağlamayı için belirli bir basınç altında motor yağının dolaşması gerekmektedir. Eğer yağ basınç sensörü tarafından motor yağı basıncında bir düşme görülürse aracınızın gösterge panelinde yağ lambası uyarı ışığı yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında en çok görülenler “yağ pompası arızası, yağ basınç müşürü arızası, yağ seviyesinin düşmesi ve yağ filtresinin” tıkanması gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Lada Samara Nasıl Araba, Alınır Mı? İnceleme ve Kullanıcı Yorumları

5- Volkswagen Jetta Yağ Lambası

Tüm içten yanmalı motora sahip araçların motorunda yağlanmayı sağlamayı için belirli bir basınç altında motor yağının dolaşması gerekmektedir. Eğer yağ basınç sensörü tarafından motor yağı basıncında bir düşme görülürse aracınızın gösterge panelinde yağ lambası uyarı ışığı yanacaktır. Yağ lambasının yanmasının sebepleri arasında en çok görülenler “yağ pompası arızası, yağ basınç müşürü arızası, yağ seviyesinin düşmesi ve yağ filtresinin” tıkanması gösterilebilir.

6- Volkswagen Jetta Direksiyon Arıza Lambası

Direksiyon arıza lambası, otomobilinizin direksiyon sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sorun genellikle direksiyon hidrolik yağı seviyesinde azalma, hidrolik pompanın arızası, direksiyon dişlisinin bozukluğu ve direksiyon kutusunda bir arıza gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca direksiyon sensöründe bir arıza da bu ikaz lambasının yanmasına neden olabilir.

7- Volkswagen Jetta Emniyet Kemeri Takılı Değil İkaz Işığı

Aracınızda ön ve yolcu emniyet kemerlerinin yolculuk sırasında takılı olması gerekmektedir. Bir otomobilde kaza sırasında can güvenliğini sağlayan en önemli ekipman emniyet kemerleridir. Eğer gösterge panelinde bu uyarı işaretinin yandığını göreceksiniz. Ayrıca emniyet kemeri takmamak para cezası gerektiren bir olaydır.

8- Volkswagen Jetta Akü Lambası (Şarj Dinamosu Arızası Işığı)

Araba akü ışığı genellikle aracınızdaki elektrik sistemi veya şarj sisteminde bir arıza olduğu zaman yanar. Bu durumda, aracınızın aküsü şarj edilemiyor olabilir veya araçtaki diğer elektrikli bileşenler normal şekilde çalışamayabilir. Bunun nedeni, şarj sistemindeki bir parçanın arızalanması ya da bağlantıların gevşemesi gibi birçok farklı faktör olabilir. Eğer arabanızda akü lambası yanıyorsa, aracınızı mümkün olan en kısa sürede bir servis merkezine götürmeniz önemlidir çünkü bu durum motorunuzun zarar görmesine ve aracınızın tamamen çalışmaz hale gelmesine neden olabilir. Akü uyarı lambası yanarken aracınızı kullanmanız, akü bittiği zaman yolda kalmanıza neden olabilir.

9- Volkswagen Jetta DSG Şanzıman Aşırı Isındı İkaz Lambası

Otomatik şanzımanlı araçların, vites kutusunun içinde yüzlerce dişli bulunmaktadır. Sürekli bir sürtünme halinde oldukları için ısınma eğilimindedir. Ancak bu sıcaklık şanzıman yağı sayesinde soğutulur. Şanzımanın sıcaklığını ölçen bir sensör mevcuttur. Eğer şanzıman sıcaklığı kritik seviyenin üstüne çıkarsa aracınızın gösterge panelinde kırmızı dişli içinde hararet işareti yandığını göreceksiniz. Bu ikaz lambasının yanmasının sebebi araca çok fazla yük yüklemek veya çok uzun süre yüksek devirde kullanmaktan

10- Volkswagen Jetta Fren Balataları Aşınmış Uyarı Lambası

Aracınızın gösterge panelinde sarı yuvarlak etrafında kesik çizgiler görüyorsanız fren balataları aşınmış demektir.

11- Volkswagen Jetta ESP – ESC Uyarı Işığı

ESP, Volksagen grubu araçlarda ESC olarak bilindirmektedir. ESC sisteminin amacı bir aracın kontrolünü arttırmak ve sürüş güvenliğini arttırmak için tasarlanmış bir sistemdir. ESP, bir aracın hızını, yönünü ve diğer sensörlerden gelen bilgileri kullanarak, tehlikeli sürüş koşullarında aracın kaymasını veya savrulmasını engelleyerek sürücüye destek olur. Eğer ESP ışığı yanıyorsa, genellikle bu ESP sisteminin bir hata algıladığını veya devre dışı kaldığını

12- Volkswagen Jetta ABS Arıza Lambası

ABS ikaz ışığı, otomobilinizin “Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (Anti-Lock Braking System)” olarak adlandırılan fren sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sistem, tekerleklerin kaymasını önlemek için frenleme gücünü kontrol eder. Ayrıca tekerlerin kayması sırasında sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmemesini sağlar. ABS ışığının yanması, genellikle bir sensör veya hidrolik bir problem nedeniyle ortaya çıkar. Bununla birlikte, ABS ışığının yanması, aracın fren sisteminden kaynaklanabilecek ciddi bir sorunu da gösteriyor olabilir. Bu nedenle, aracınızın ABS uyarı ışığı yanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir tamir ustasına götürmeniz gerekmektedir.

13- Volkswagen Jetta Arka Sis Farları Açık

Yağmurlu, karlı ve sisli havalarda arkadan, arka farların ışığı gelen sürücüler tarafından fark edilemeyebilir. Bunun için arkada daha parlak ışıklara ihtiyaç vardır. Bunun için üreticiler arka tarafta çok parlak yanan bir kırmızı ışık yapmışlardır. Eğer gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını görüyorsanız arka sis farları açık demektir.

14- Volkswagen Jetta Ampul Patlak İkaz Lambası

Aracınızın ön ve arkasında ampuller bulunmaktadır. Far veya stop lambalarının ampulü patladığında gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını göreceksiniz.

15- Volkswagen Jetta Motor Arıza Lambası

Günümüz otomobillerinde bir bilgisayar sistemi vardır. Buna motor kontrol ünitesi (ECU) adı verilir. ECU, motor ve bileşenlerinde yer alan sensörlerden sinyal alarak aracınızın çalışmasını sürekli olarak kontrol eder. Motor arıza lambası, aracınızın motorunda bir sorun olduğunu gösteren bir uyarı lambasıdır. Bu ışık, aracın elektronik kontrol ünitesi (ECU) tarafından algılanan bir hata durumunda yanar. Arızanın ne olduğu, aracın marka ve modeline ve hataya neden olan faktörlere bağlı olarak değişebilir. Olası nedenler arasında emisyon sistemi problemleri, yakıt sistemi sorunları, ateşleme sistemi sorunları, sensör arızaları, egzoz gazı devreleri arızaları vb. yer almaktadır.

16- Volkswagen Jetta Kızdırma Bujisi Arıza Lambası

 Volkswagen dizel olarak TDI motorlar kullanmaktadır. Dizel motorlu araçlarda yüksek sıkıştırma oranı ile motor çalışır. Sıkıştırma sırasında ısıtılan hava kıvılcım alır ve çalışır. Isıtma bujisi işte motor içerisindeki havayı ısıtan parçadır. Motor çalışmadan önce akü açıkken kısa bir süre yanması normaldir. Zaten kızdırma bujisi işareti söndükten sonra marşa basarsınız. Ancak motor çalışırken ve yolda giderken yanıyorsa kızdırma bujilerinde bir arıza olduğu için size bu ikaz lambasını yakacaktır. Eğer kızdırma bujileri çalışmıyorsa, motor zor çalışabilir ve performans düşük olabilir. Kızdırma bujisi ışığının neden yanabileceği birkaç sebep vardır. Bunlar arasında kızdırma bujilerinin ömrünü tamamlamış olması, kirlilik veya hasar, ateşleme sistemi sensörlerindeki bir arıza veya elektronik kontrol ünitesindeki (ECU) bir arıza olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Radyatör Fan Motoru Değişim Maliyeti Ne Kadar? Fiyatı ve İşçilik Ücreti 2023

17- Volkswagen Jetta EPC Arıza Lambası 

Volkswagen yani VAG grubu otomobillerde EPC adı verilen kontrol sistemi bulunmaktadır. EPC’nin açılımı “electronic power control (elektronik güç kontrolü)” demektir. Aracınızın pek çok yerinde bulunan sensörler EPC sistemi tarafından kontrol edilir. Bu sensörlerden bir veya daha fazlasında bir arıza tespit edilirse EPC uyarı ışığı yanacaktır. Bu ikaz lambasını gördüğünüz zaman yapmanız gereken şey, Volkswagen arıza kodları tarayıcısı bulunan bir bilgisayara arabayı bağlayıp hangi hata kodlarını verdiğini bulmaktadır. Bazen çok ucuz ve basit bir arıza nedeniyle yanabilirken bazen hayati tehlike oluşturabilecek arızalar için yanabilir.

18- Volkswagen Jetta Dizel Partikül Filtrei (DPF) Dolu ve Tıkalı Uyarı İşareti

Egzoz gazlarının atmosfere salınmadan önce temizleyen sisteme DPF adı verilir. Egzoz gazı içerisinde bulunan karbon molekülleri, DPF’yi tıkayabilir. Bu durumda aracınızda ciddi performans sorunları ortaya çıkarken gösterge panelinde bu uyarı ışığının yandığını göreceksiniz. Dizel partikül filtresi adından anlaşılacağı gibi sadece dizel motorlu araçlarda bulunuyor. Volkswagen grubunda TDI motorlarda bulunuyor. Temizlenmesi için yüksek devirli kullanmanız faydalı olabilir.

19- Volkswagen Jetta Direksiyon Arıza Lambası

Direksiyon arıza lambası, otomobilinizin direksiyon sisteminde bir sorun olduğunu gösterir. Bu sorun genellikle direksiyon hidrolik yağı seviyesinde azalma, hidrolik pompanın arızası, direksiyon dişlisinin bozukluğu ve direksiyon kutusunda bir arıza gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca direksiyon sensöründe bir arıza da bu ikaz lambasının yanmasına neden olabilir.

20- Volkswagen Jetta Lastik Basıncı Düşük Uyarı Işığı (Lastik Basınç Sensörü İkaz Lambası)

Artık neredeyse tüm otomobillerin lastik basınçları jant içerisinde bulunan bir sensör tarafından kontrol edilir. Eğer gösterge tablosunda bu uyarı lambasının yandığını görüyorsanız lastik basınçlarında bir düşme var demektir. Aracınızın lastiği patlamış olabilir veya bir sebepten dolay hava kaçırmış olabilir. Ayrıca lastik basınç sensörünün yerinden çıkmış olması da bu ikaz ışığının yanmasına sebep olabilecek şeylerdendir.

21- Volkswagen Jetta Cam Suyu Seviyesi Düşük Uyarı Işığı

Aracınızın cam suyu deposunda sürekli su olmak zorundadır. Çünkü yolda giderken yağmur yağabilir. Hatta daha kötüsü ön cama çamur, toz ve diğer kirleticiler gelebilir. Bunun için cam temizleme suyu deposunda sürekli olarak cam suyu bulunmalıdır. Sürücüler genelde cam suyu tamamen bitmeden doldurmazlar. Ancak yolda giderken biterse ve sizin bundan haberiniz olmazsa sürüş güvenliği açısından tehlikeler oluşturabilir. Eğer gösterge tablosunda bu işaret yanıyorsa aracınızın cam suyu seviyesi bitmek üzere demektir.

22- Volkswagen Jetta Benzin Uyarı Işığı (Yakıt Az Kaldı İkaz Lambası)

Yakıt ışığı aracınızın yakıt deposunda bulunan yakıt miktarının artık olabilecek en minimum seviyeye geldiğini göstermek içindir. Dizel araçlarda mazot, benzinli araçlarda ise benzin 5 ile 7 litre arasında kaldıysa gösterge panelinde benzin ışığının yandığını göreceksiniz. Hatta bazı model otomobillerde sesli olarak ikaz vermektedir. Benzin ışığı yanarken aracınızı kullanmaya devam etmemelisiniz. Çünkü aracınızın yakıtı her an bitebilir ve yolda kalabilirsiniz. Ayrıca sürekli düşük yakıt ile araba kullanmak aracınızın yakıt hattı sistemlerinde zarar verebilmektedir.

23- Volkswagen Jetta Airbag Arıza Lambası

Aracınızın hava yastığı sistemi ile ilgili bir sorun olduğunda, araçtaki iarbag uyarı lambası yanar. Bu, aracın içindeki sürücü ve yolcuların korunmasına yardımcı olan önemli bir güvenlik özelliğidir. Hava yastığı sistemleri, araçta meydana gelebilecek çarpışmalar sırasında sürücü ve yolcuların yaralanma riskini azaltmak için tasarlanmıştır. Hava yastığı uyarı lambası genellikle sürekli yanar veya ara sıra yanıp sönerek dikkat çeker. Eğer bu ikaz ışığı yanıyorsa, aracınızın hava yastığı sisteminin tamir edilmesi gerekebilir. Airbag ışığının yandığını veya yanıp söndüğünü görüyorsanız hava yastıkları çalışmıyor demektir.

24- Volkswagen Jetta Frene Basın Uyarı Işığı

Otomatik şanzımanlı araçlarda bulunan bir ikaz lambası olan bu işaret frene basmanız gerektiğini göstermektedir. Sembol olarak pedal üstünde ayakkabı şeklinde görülmektedir. Aracınızın uygun vitese girmesi beyin frene basıp aracı yavaşlatmanız konusunda sizi uyarmaktadır.

25- Volkswagen Jetta Servis Işığı Anlamı (Tamir Anahtarı İşareti)

Aracınızın gösterge tablosunda tamir anahtarı diğer adıyla İngiliz anahtarı işareti görüyorsanız, servis zamanı gelmiş demektir. Bazen, diğer arızalar nedeniyle de yanabilmektedir. Tamir anahtarının yanmasının en büyük sebebi motor yağ değişimi zamanının gelmiş olmasındandır.

26- Volkswagen Jetta Sol Sinyal İşareti

Aracınızın direksiyonunun sol tarafında bulunan sinyal kolunu aşağıya indirdiğinizde sol tarafa sinyal verir. Gösterge tablosunda ise sol tarafa yanan yeşil ok işareti yanıp sönecektir. Ayrıca tık tık diye sesli işaret verecektir.

27- Volkswagen Jetta Sağ Sinyal İşareti

Sağ tarafa dönüşlerde sinyal kolunu yukarı kaldırdığınız zaman sağ tarafı gösteren yeşil bir ok işareti yanıp söner. Böylelikle arkadan ve önden gelen araç sürücüleri sizin sağ tarafa döneceğinizi anlarlar. Ayrıca sesli olarak tık tık şeklinde yanıp sönme sesli ikaz verecektir. 

28- Volkswagen Jetta Uzun Farlar Açık Uyarı Işığı

Mavi renkli bu ikaz lambasının anlamı aracınızda uzun farların açık olduğunu göstermektedir. Özellikle geceleri açık olması karşıdan gelen sürücülerin gözünü alacağı için çok uzun süre açık tutulmamalıdır. Ayrıca selektör yaptınız zamanda bu işaret yandığını göreceksiniz. 

29- Volkswagen Jetta Kısa Farlar Açık Uyarı Işığı

Aracınızda geceleri yolculuk yaparken sürekli olarak açık olan ışıklara kısa far adı verilir. Gösterge tablosunda yeşil renkli far önünde aşağıya bakan çizgiler vardır. Açık olduğu süre boyunca gösterge panelinde bu işaretin yandığını göreceksiniz. 

30- Volkswagen Jetta Ön Sis Farları Açık Uyarı İşareti

Aracınızda eğer sis farları varsa yaktığınız zaman gösterge tablosunda bu işaretin yandığını görürsünüz. Ancak gündüz ve açık havalarda sis farlarını yakmanız yasaktır. Çünkü sis farları düz aydınlattığı için karşıdan gelen sürücünün gözünü alabilir. Sadece yağmurlu ve sisli havalarda açarsanız yani görüş mesafesi kısaldığı zamanlarda sürücüler sizi daha kolay fark edebilir. 

Yorum yapın

error: Bu siteden içerik kopyalamak yasaktır.